Jump to content

Curea distributie


florinSLX
 Share

Postare recomandată

SAlut

stie cineva la motoril 1.4 16V BCA (fabricatie 2002) la cati km se schimba kitul de distributie?

merci

Tot eu raspund, am intrebat la PoRO si se pare ca se schimba la 90k km la motorul asta, anul asta. Cred ca la cele < 2002 se schimba la 60k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot eu raspund, am intrebat la PoRO si se pare ca se schimba la 90k km la motorul asta, anul asta. Cred ca la cele < 2002 se schimba la 60k km.

la masina mea... cureaua a fost schimbata la 110 k asta ca am cerut eu cand am luat-o din .de, cei din service de acolo mi-au trecut pe cartea de service ca trebuie schimbata la 200 k acum... dar nu cred ca o sa ajung acolo [am alte planuri prin toamna :) ]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Schimbat distributie:

rola curea - 146

curea distributie - 77

pompa apa - 160

rola alternator - 107

manopera - 60

TOTAL 550RON

garantie 60KKm

Unde a avut loc operatiunea?:blink:

Modificat de darkblack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur ca la un service local !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingerul_danutz

am schimbat si eu distributia la masina din semnatura ...motivul: imi crestea apa....aveam fulia de la pompa de apa sparta in mii si mii de bucatele

rola intinzatoare 130 Ron

curea 75 Ron

pompa apa 150 Ron

piese luate de la VOLKSPARTS

manopera 100 Ron + 2 sticle Prigat ..a durat 4 5 H....

Facuta intr-un service unde se repara microbuze.... :alien:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La golf 4 pe benzina la cati km se schimba cureaua de distributie?golf 4 de 14 16v an 2002 iulie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la un golf 4 1.4 am schimbat-o la 120kkm cand am cumparat-o din germania. cand am schimbat-o mi-au zis la service ca era cea originala, toate erau, rolele si pompa de apa si curelele, din cate imi amintesc o rola era un pic mai uzata dar restul erau bune. faptul ca era originala mi-a fost confirmata si le dealer-ul VW din oras, dupa ce mi-a spus istoricul masinii, fusese verificata pe la 80kkm. piesele m-au costat 790 ron acum jumatate de an, aici sunt incluse cele 2 curele, 4 role, pompa de apa, filtru aer, polen, benzina. pe toate piesele scria in germana si made in deuchland, nu cred ca asta conteaza asa mult, manopera a fost 200 ron, deci 1000 ron tot, cu tot cu schimb de ulei si filtru si cu stampila pe cartea service :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua (curelele pt motorul de 16V) nu au un interval fix de schimbare. De la 90kkm se inspecteaza starea din 30 in 30kkm. In general (pt tara noastra) se schimba la 120kkm sau la 5 ani. Parerea mea.

Kitul pt 1,6 16V este 530-670Ron. Manopera: n-am idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa dea niste preturi mai subtiri si service-uri unde se poate schimba distributia, preferabil piesele sa fie puse de service. La Brady (doar informativ) piesele ar fi 1300 RON :rolleyes: , iar manopera 400 RON.

Multumesc,

Modificat de Vizitatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat acum 2 zile dinstributia, piesele m-au costat 5.500.000 iar manopera 1.500.000

Kitt complet la motorul meu axp (2 curele distributie 4 role) in plus am schimbat si cureau la alternator, rola nu era nevoi.

(oricum aia e al dracului de scumpa 1550.000) bine ca nu e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune de unde ai luat piesele si la ce service ai facut operatia si inteleg ca nu ai schimbat pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci la un motor de 1.4 16V... ce inseamna k se verifica la 90KKm? k nu prea inteleg.... 90000 ? am un motor de genul si am 64000 aproape si imi este frica sa mai merg cu ea asa.... am cumparat setul de distributie si ma interesam si eu de niste service-uri mai ieftine,,, pana acum am gasit unul cu 5 milioane pe la dristor...

Eu am schimbat acum 2 zile dinstributia, piesele m-au costat 5.500.000 iar manopera 1.500.000Kitt complet la motorul meu axp (2 curele distributie 4 role) in plus am schimbat si cureau la alternator, rola nu era nevoi.(oricum aia e al dracului de scumpa 1550.000) bine ca nu e nevoie.
unde ai schimbat distributia? ms... VA ROG SA-MI SPUNETI SI MIE NISTE SERVICE-URI SI NISTE PRETURI DE SCHIMBAT DISTRIBUTIA. Modificat de B_85_DIZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul include si pompa de apa. eu sunt din Sevrin daca esti de aici le-am luat de la magazinul de pe cicero SC ANRO DISTRIBUTIE SRL au cele mai mici preturi si sunt baieti calumea rolele au fist YNA si curelel GATES iar pompa de apa italiana parca nu mai stiu sigur.

De service ce sa-ti spun nu e un service autorizat e un tip care lucreaza numai pentru VW si e foarte ren umit in oras aici nu cred ca a fost cineva care sa faca o reparatie la el si sa se planga in plus de asta are si preturi bune, dar si cei de la care am luat piesele mi l-au recomandat.

Distributia la mine a fost schimbata la 81 mii de kilometri prima data intradevar in GERMANIA a facuta propietarul ala de acolo acum eu cand am luat masina avea 160 mii kilometri in carte si pe stalpul de la usa scria ca trebuie schmbata la 160 mii dar nu am avut bani si am mai mers cu ea 5 mii si am schimbat-o.

Modificat de Kudlacech
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... am cumparat setul de distributie si ma interesam si eu de niste service-uri mai ieftine,,, pana acum am gasit unul cu 5 milioane pe la dristor ...

Spune si mie te rog de unde ai luat setul de distributie, cu cat si ce contine, iar daca e 5 mil numai manopera, eu cred ca e cam scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat setul de distributie din berceni dupa linia lu' 102 , contine 2 curele , si 4 role... pentru mai multe detalii baga id mess : B85DIZ si vb... pretul este de 6,6 milioane

Modificat de istef
Te rog nu mai da quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu distributia astazi :) 3 milioane mana de lucru , ca este mai complicat (cica) motorul pe benzina , am fost cu un prieten cu un golf 5 1.9 tdi , mana de lucru 2 milioane. sunt foarte multumit , masinile merg ok , nu au fost probleme :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi si tu unde ai facut schimbul, daca te-ai programat inainte si cat a durat operatiunea.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam greu sa-ti zic acum... undeva prin apropiere de chitila... pot sa-ti spun mai exact maine , si sa-ti dau un numar de telefon tot atunci ! prietenul meu care am fost cu el stie mai bine :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, (adica: AJUTOOOOR!!!)

Mi-am adus si eu un G4 1.6/AUS - 120kkm (cred ca sunt reali) si nu stiu daca sa umblat sau nu la distributie. Cum sa fac sa aflu? (nici capacul de la distributie nu stiu care este)

Si mai am o intrebare, e cineva pe aici din Sibiu sau de pe aproape, sa-mi recomande un service bun si ieftin, daca nu se poate asa, macar unul bun si cinstit?

multumesc pt raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. De ce nu ai rabdare sa cauti putin prin topic-uri??? Capacul e in stinga motorului dar daca nu te pricepi la mecanica NU iti recomand sa il desfaci. Mai bine mergi la ORICE atelier ce lucreaza mecanica de VW (asta gasesti.. in Pagini Aurii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, multumesc... aveam si eu 2 intrebari (raman valabile) si recunostem ca nu stiu care este capacul distributiei (poate avea cineva un link sau ceva mai detaliat decat "stanga motorului" - ca si eu doar atat am gasit pe forum) - intrebam ca sa stiu pe unde ar trebui sa ma uit dupa vreo eticheta, nu sa ma joc de-a meseriasu` .

Scuze pt :soothe[1]:

post-16085-1192395295_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala e capacul. Are 2 cleme fata-spate ce se declipseaza cu o surubelnita lata mai lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Ok... deci eu inca nu sunt lamurit. La masina mea, (cea din semnatura), conform cartii service, nu i s-a schimbat distributia, insa, ultimul service (revizie) conform cartii service, a fost facut la 85000km in Germania, si acum am 89000km.

Conform celor citite pe aici pe forum, inseamna ca, a fost verificata si nu e necesara inca schimbarea acesteia.

Deci, la cat se schimba? La 90000km sau la 120000km? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de exploatarea masinii. normal se schimba intre 90.000 si 120.000. dar se poate controla vizual cureaua pt crapaturi sau fisuri mici. este si o perioada timp, de 4 ani parca, la care se recomandfa schimbarea curelei, fiind din cauciuc se deterioreaza si de la timp. poti merge la un mecanic sa o verifice visual cureau si el va putea sa-ti spuna mai exact. daca nu, o poti schimba ca sa ai tu inima impacata si sa stai linistit. ca pret piesele variaza intre 700 si chiar pana la 1000 si ceva, depinde de unde le iei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut multe opinii respectiv cu schimbatul distributiei,eu am acum 102k km cu masina din semnatura :lol: ,cum spuneau si ceilalti cu acelasi tip de motor

cartea scrie ca s-ar schimba pe la 180k, dar cu verificari din 30k in 30k,eu unul pana la 120k km nu m-as baga s-o schimb... sunt curios daca sunt printre noi cu acelasi tip de motor care au schimbat distributia si care era starea pieselor uzate cand le-au schimbat...mai duceau sau mai lipsea putin pana la dezastru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!