Jump to content

Bora SAU Golf 4 ?


wob
 Share

Postare recomandată

salutare oameni

scriu aici pt ca am o mika problema

momentat detin un Mk1 1,8 Gti an 83 si un MK3 1,6 Cl an 93 pe care o sa il schimb foarte curand

urmatoarea masina pe lista ar fi un g4 sau un bora

aici intervine problema mea

desi sunt un fan inrait al golfului .. in ultima vreme a inceput sa imi placa bora

acum dat fiind faptul ca nu cunosc prea multe despre bora .. poate ma ajutati voi cu niste sfaturi .. compatibilitati .. motoare .. alea, pareri pro si contra(g4/bora)

multumesc anticipat tuturor si spor la modificari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wob

    16

  • aares

    6

  • LaurentiuD

    5

  • Jhonny

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

un mare minus la Bora sunt farurile (din experienta zi asta) daca mergi noapte cu masina iti vine sa iti bagi degetele in ochi...

viteza maxima cu care te poti deplasa noaptea astfel incat sa ai o vizibilitatea buna si sa te simti in siguranta este undeva la 50-60 Km ora...

la golf in schimb farurile sunt ok...

problema tine de oala farului ... zic asta pentru ca am un amic care are xenoane ( doar instalatia cu bec, nu tot farul cu lupa ) si tot geaba, e lumina foarte dispersata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa-ti zic sincer, in 10.000 de km nu mi-a venit niciodata sa imi bag degetele in ochi. Cat despre siguranta, ma simt bine si la 120 kmh cu faza scurta....asa ca e discutabil aspectul acesta.

Depinde ce vrei de la masina. Motoarele sunt aceleasi dar Bora o poti avea in 3 volume. Din ce stiu eu, cand inca se produceau g4 si bora, pretul era mai mare la bora dar era si mai dotata.

Eu am vrut golf dar a iesit bora si nu regret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un mare minus la Bora sunt farurile (din experienta zi asta) daca mergi noapte cu masina iti vine sa iti bagi degetele in ochi...

viteza maxima cu care te poti deplasa noaptea astfel incat sa ai o vizibilitatea buna si sa te simti in siguranta este undeva la 50-60 Km ora...

Sincer, as accepta alte comparatii, dar la faruri nu cred ca e cazul.

Farurile de Bora lumineaza foarte bine, sunt cu geam clar ca si la G4, deci ...

Mai mult, la mine am schimbat becurile originale cu Philips Vision Plus.

De unde se vedea bine, acum se vede foarte bine.

Accept si teste. :) ;)

Revenind on topic, singura diferenta as vedea-o la design (pur subiectiv ...) si eventual la portbagaj.

Insa nici la aceasta din urma diferentele nu sunt neaparat majore.

In rest, aproape totul e la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu, bora are alte amortizoare pe spate, unele mai bune pentru drumurile din romania...dar la viteza, se tine mai bine in curbe golful, avnd pe spate amrtizoare mai sport.

acum depinde si ce vrei de la masina, ce faci cu ea.....daca ai familie, faci excursii cu bagaje, e mai incapatoare o bora.

motoarele sunt aceeleasi.

diferenta e de spatiu in portbagaj si de aspect - la aspect tu decizi care iti place mai mult..oricum amandoaua sunt frumoase, si eu m-as decide foarte greu intre ele.

faza cu amortizoarele nu sunt chiar sigur, dar mi se pare ca golful are amortizoare mai sport pe spate, pa cand bora, si si golful combi, le au "altfel"... poate stiu posesorii de pe aici de golf4 si bora mai bine.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta dintre ele se vede in primul rand la design, bora o gasesti si in varianta berlina, aici ai un plus de spatiu si portbagaj, care crede-ma este destul de mare.

Ca motorizare sunt identice, asta in cazul in care au acelasi motor ( ex: 66kw, 74kw,81kw...).

La interior este o mica diferenta intre ele dupa parerea mea, insa unii ma pot acuza de subiectivism, bora este putin mai eleganta incercand sa ia cate ceva de la passat.

In concluzie, parerea mea este sa-ti ei masina care este in stare mai buna din pdv tehnic, mai noua, cu mai putini km...si bineinteles depinde si pretul! oricum bora o gasesti un pic mai scumpa

daca as avea de ales intre un golf highline si o bora basic cu acelasi motor si cam la acelasi pret as alege golful, dupa parerea mea optiunile conteaza mult la o masina (tempomat,senzori ploaie, oglinda heliomata, ceasuri cromate, volan piele 3 spite, ornamente interior, scaune incalzite, oglinzi el. si incalzite, jante aliaj, etc) si bineinteles ca se va reflecta in pretul ei.

bafta la cumparaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

testul cu farurile (cele originale) chiar e bine de facut

cauta pe cineva cu un golf, mergi unde e foarte intuneric , aprinde tu farurile cu bora, stingele si apoi aprindele la golf

o sa ai o surpriza....:P

si zic asta din experienta pentru ca am facut acest test banal

eu in momentul cand am condus prima data bora noaptea am avut o mare deceptie

am VW Bora, imi place masina, nu am nici un fel de probleme cu ea, dar ce e drept e drept...iluminatul se poate trece la punctele slabe :|

P.S. nu contest ca instalatia de iluminat e aceeasi ca si la golf, insa oala farului face totul...

Modificat de aares
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pt replayuri

waw nu am auzit pana acum de problema asta cu farurile..

dar probabil daca pun ANGEL eyes se va remedia problema ?? sau nu ???

nu am familie ( deocamdata) deci <volumul> nu conteaza atat de mult

sunt obisnuit cu masini mai mici dar sunt deschis si unei schimbari

as prefera ceva elegant care sa nu imi dea multe batai de cap .. si in care sa pot investi niste bani in modificari pt care sa nu imi para rau !

golful 4 ma gandesc ca deja e prea comun

in fine pretul .. aici se invarte undeva la 5-7 mii eur .. .. dar nu asta conteaza

ma gandesc ca Bora fiind mai ''mare'' ar avea nevoie de un motor putin mai puternic ..

cat despre golf 4 .. masina e destul de usoara

astept pareri

aveti niste poze cu interioare de bora???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5.000 euro pentru Bora ?

eu stiu ce sa zic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW BORA, 1.6, 1999, red, alloys, NCT 05/07, 119k, main dealer service history, timing belt done, ABS, new tyres, clean car all round, PMO, €4,250. Phone 087-2773677 Carlow area [save ad]

:P asta asa numa de exemplu :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar probabil daca pun ANGEL eyes se va remedia problema ?? sau nu ???

Angel eyes nu te ajuta prea mult aici. Sunt mai mult de efect optic.

Daca vrei ceva bun cu adevarat, becurile cu xenon sunt solutia.

O sa pun ceva poze cu interiorul masinii mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca Golf IV si Bora au aceasi plasforma si motoare. Nu se poate spune ca Bora beneficiaza de motoare mai puternice. De exemplu la versiunile variant diferenta este numai design-un frontal.

La interior singura diferenta perceputa de mine este la gurile de aer. Bora mea le are ca la Passat (gen zaluzele orizontale care se pot inchide complet) si la golfurile vazute de mine se roteste in plan vertical tot blocul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se refera la acel tip de far angel eye cu tot cu lupa...

adica schimba tot farul, ceea ce il ajuta caci lupa concentreaza altfel fasciculul de luminca, nu il imprastie ca farul orginal..:(

da, asta ar fi o solutie, pretul pentru asa ceva (far cu lupa plus instalatie xenon) este undeva la 800 - 1000 Euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate problema farurilor din discutie. - pentru ca nu exista. (vad ca mai multi sustin acest lucru). Am mers si cu golf 4 si cu leon, octavia si nu am avut senzatia ca la bora farurile bat mai prost. Ref. la faruri - Sunt pe site-ul adac-ului niste teste comparative - daca chiar te intereseaza o parere obiectiva / avizata. Greutatea nu difera asa mult sa ai nevoie de un motor mai puternic. In schimb tinuta de drum e diferita (bora sta mai bine in curbe decit la renault megane de exemplu dar in comparatie cu golful tinuta de drum este mai putin sigura in conditii extreme; in viraje etc. Daca vrei sa mergi linistit si aceasta "problema" poti sa o uiti.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu astept farurile cu lupa si angel-eyes..ca am zis daca tot imi iau, iau cu tot cu angel eyes. Si am comandat si xenon pt. lupe. Costurile totale au fost de exact 570 de euro cu tot cu tva! Eu unul sunt nemultumit de farurile Borei, dar acum pot fi subiectiv pentru ca la toate masinile care le-am avut am avut xenon aftermarket. Pana si la Cielo! Si te cam obisnuiesti cu muuulta lumina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca Golf IV si Bora au aceasi plasforma si motoare. Nu se poate spune ca Bora beneficiaza de motoare mai puternice. De exemplu la versiunile variant diferenta este numai design-un frontal.

La Variant ca sa le deosebeasca in oferta Bora venea cu motoare mai mari si nu exista 1.4 pe cand la Golf nu exista V6 si aveai 1.4.Sunt sigur ca mai sunt si alte diferentieri. Am citit la data aparitiei in Autocar din Anglia chestiile astea.

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista 1.4 si la bora(cel putin la varianta limuzina am vazut eu o gramaba de vanzare pe mobile) si la golf exista V6 TDI, asta l-am vazut eu prin oras, nu era cu numere de Ro , dar exista.

oricum diferentele intre bora/golf sunt aproape inexistente, acum tine de gustul tau sa alegi una dintre ele. oricare ai alege e bine venite.

bora=golf cu coada, parca asa se zicea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu astept farurile cu lupa si angel-eyes..ca am zis daca tot imi iau, iau cu tot cu angel eyes. Si am comandat si xenon pt. lupe. Costurile totale au fost de exact 570 de euro cu tot cu tva!

offtopic......zi-mi te rog despre faruri, de unde le iei, daca ti se da factura si garantie ?

...sunt interesant si eu...

thx :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Streetcarconcept cu factura si garantie. O singura problema e. Comanda dureaza foarte mult.(cam o luna jumatate). O sa le pun (am luat si stopuri) si o sa vin la intalnire sa vezi cum sunt. (ca sa stii daca dai banii sau nu) :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am zis de Bora 1.4 combi ca de asta discutam acum. V6 Tdi nu are nici Golf si nici Bora.Iar Golf combi V6 nu exista. M-am chiorat si eu la mobile.de si nu gasesti asa ceva. Da-mi si mie un link cu un Golf combi V6 si o Bora combi 1.4...

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze pt dezinformare eu vorbeam de bora limuzina si golful limuzina in cazul ambelor motoare(1.4, V6), nu mi-am dat seama ca sa vorbea de varianta combi.

inca odata greseala mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

waw nu m-am asteptat la atatea pareri sincer deja

.. bun

sa va spun si punctul meu de vedere

*as vrea GOLF pt ca :

.. e masina pe care o visez de multa vreme

.. avand 2 golfuri inainte stiu cam ce poate masina asta

.. e usor de intretinut, usor de condus , fiabila din toate pctl de vedere

.. se modifica usor

.. am condus poate zeci de golfuri 4

*minusuri : e deja o masina prea comuna

a iesit seria a 5 -a si toata lumea va ''scapa'' de mk4

poate volumul portbagajului nu satisface

as vrea BORA pt ca

.. e masina care mi-a pikat cu tronk in ultima vreme

.. e in 3 volume , asta poate m-ar ajuta mai tarziu

.. fiind mai mare , poate e mai sigura

*minusuri : nu sunt innebunit dupa FACE-ul masinii

nu am condus si nici macar nu am stat intr-o bora

nu stiu cum se comporta la drum lung/ sau la viteze mari .. lucru care ma intereseaza F mult

...........as mai avea cam cate-va saptamani pana sa ma decid , pana atunci poate poate .. intru si eu intr-o bora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum se comporta la drum lung/ sau la viteze mari .. lucru care ma intereseaza F mult

Se comporta foarte bine. Merg foarte mult cu masina in nordul tarii..Satu Mare, Sighet..bla bla....deci fac drumuri foarte lungi si practic este inevitabil sa merg tare. In cateva vorbe:

- 120 - 130 Km/h o viteze ideala pentru Bora, senzatie de siguranta, camp vizual foarte bun, distanta de franare mica (am doar ABS, nu si ESP )

- autostrada Buc - Pitesti am facut-o si cu 180 cap coada, dar din punctul meu de vedere 160 este bine

- se aseaza in curbe foarte bine, si daca nu o fortezi prea tare nu iti da senzatie ca te arunca pe pereti

- un mic dezavantaj este ca in depasiri la peste 130 Km/h nu prea trage cum as vrea eu, deci trebuie sa vi un pic intins ( mentionez ca acest lucru este valabil doar pentru ALH -ul meu de 90 CP, nu imi pot da cu parerea si despre ale motoare, dupa un chiptuning cum este cazul lamine se schimba radical problema, trage nesperat de bine chiar si la 150-160 :)) )

Cam atat la drum lung...:)

Modificat de aares
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blush:

motorul care (daca va fi bora) ma va interesa va fi cel de 1,4 l care am impresia ca are doar 75 cp

alegerea facuta este din cauza asigurarii care ma usuca la motoarele mari

circul mult pe autostrada si sa zic o viteza de croaziera de 130 eok .. avand in vedere ca limita e 120 :nono:

am citit despre motorul de 1,4 ca e cam puturos si daca incarci masina(4 pers), iti vine sa iti iei lumea in cap ce puturoasa e

consumul am inteles ca e relativ bun si asta e un +

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta mai investesti vreo 300 euroi pe un chip la motor, toata lumea spune ca diferenta este semnificativa!

PS: dupa ce vin din concediu B) o sa ma conving si eu de acest lucru, pe propria masina :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!