Jump to content

senzor ABS


raul_p
 Share

Postare recomandată

Stie cineva unde as putea sa gasesc un senzor ABS sh pt Passat-ul meu din 93?Are 2000 cmc,85 Kw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca este un topic despre centrele de dezmembrari, unele chiar si cu nr de telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU iti recomand la mana a doua. Este 140 RON la mana intai cu garantie ceea ce mi se pare solutia optima. Senzorii "imbatranesc" mecanic sau sunt defectati la extragere uneori (nu totdeauna) si pot genera probleme curioase. Pentru 140 RON nu cred sa merite sa te complici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o varianta de senzor care are un cablu ce nu poate fi desfacut.Am inteles ca la masinile fabricate dupa 94 s-au facut senzori separati fara cablu si costa mult mai putin.La mine costa 2700000 nou cel mai ieftin si nu stiu daca merita.Multumesc pentru sfat oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
  • 2 years later...
razvan4motion

salutare

as vrea sa montez pe passsatul b2 al meu un abs complet de audi sau pe un audi gt

abs pe care il detin este de audi 100 si il am complet cu senzori calculator si electrovalve

stie careva cum as putea sa montez senzorii pe puntea spate deoarece abs este de la un audi cu frana disc pe spate al meuu fiind cu saboti

si lucrarea trebuie sa fie gata cat mai urgent

a mai facut cineva asa ceva ?:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

si eu as fi interesat sa imi montez ABS pe un Passat din 95. Daca e cineva care a facut operatiunea poate ne spune si noua ce implica toata treaba eventual cu ceva poze daca se poate face din punct de vedere tehnic si daca merita efortul. Multumesc anticipat

Modificat de trompy400
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti!

in primul rand ca sa pui senzori ABS pe o punte spate pe tambure care nu a avut,trebui in primul rand sa-ti schimbi fuzetele spate pentru ca pe cele vechi nu ai lacas pentru fixare a senzorilor!

Ai un passat b4 fara ABS?

daca vrei sa-ti montezi un abs,pot sa iti ofer tot ce iti trebui pentru acesta adica unitatea abs,senzori cu mufe si fire,totul la 300ron!

puteti sa ma intrebati diverse nelamuriri la 0730733511

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare am si eu un passat b4 din 1996 si sieri am observat ca mi sa aprins becu de la abs

si ramana aprins ma poate ajuta cineva cu un sfat de ce??

salutare am si eu un passat b4 din 1996 si sieri am observat ca mi sa aprins becu de la abs

si ramana aprins ma poate ajuta cineva cu un sfat de ce??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare am si eu aceeas problema cu abs-ul, la masina din semnatura, in sensul ca daca pun contactul nu se aprinde deloc martorul abs si nici nu functioneaza abs-ul, pe tester da eroare la senzorul spate dreapta, oare acest senzor sa fie problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am probleme cu cel de pe spate stanga, diferenta consta in faptul ca testerul de pe consola se aprinde la contact iar uneori sta aprins, alteori se stinge dupa, si asa e si normal sa se comporte daca vre-un senzor e defect. La tine nu stiu de ce nu face asa. Esti sigur ca functioneaza acel bec? (o idee)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea ca cel mai bine e sa le faceti o diagnoza si stiti sigur care si daca e dus..mihai daca zici ca l-ai pus pe test..atunci sigur e acela si de aceea nu iti intra nici abs-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salutare tuturor am si eu un passat b4 din 96 si am o problema la abs adica anul trecut am observat ca mise aprindea martorul in zilele foarte calduroase iar pe timpul toamnei si ierni nu sa aprins deloc iar abs functiona anul acesta la fel numa ca acu cateva zile sa aprins si nu sa mai stins cineva ma sfatuit sa schimb lichidu de frana alti ca ar fi pompa sau distribuitoru de abs nu ar ajunge curent suficient am masurat incarcarea e ok ii un parametri am verificat contactele la senzori pe fata ca pe spate mam uitat si nu am vazut nici un fir care ar duce la senzor oare are senzor si pe spate??? ajutor cu o ideie pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faci un diagnoza o sa sti exact cine-ti face probleme. Are senzori si pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut la tester nu siu ce program folosesc dar tipu de acolo mia spus ca sar putea sa am incarcarea slaba si deia

si azi am dat toate rotiile jos pe fata am gasit mufele pt senzor abs dar pe spate nu sunt numa 2 conducte si cablu de la frana de mana mentionez passat b4 96

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot passat b4 1996 am cu motor 1,6 AFT si are si senzori pe spate. Pe spate ai discuri sau tambure? Eu am discuri. 27 - senzor ABS Pentru testare daca ai bateria slaba intii incarc-o. Anumite module care nu au tensiune cat trebuie nu functioneaza.

post-65440-1276542935_thumb.jpg

post-65440-1276543752_thumb.jpg

Modificat de cristi-bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot passat b4 1996 am cu motor 1,6 AFT si are si senzori pe spate. Pe spate ai discuri sau tambure? Eu am discuri. 27 - senzor ABS Pentru testare daca ai bateria slaba intii incarc-o. Anumite module care nu au tensiune cat trebuie nu functioneaza.

:P Cristi, vad ca ai manualul de reparatie in limba romana... nu cumva il ai si in format electronic?

Eu il am numai in germana si nu inteleg mare lucru... cu engleza m-as descurca da` germana.........

Evident, sunt de acord sa platesc o suma rezonabila :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.ksi.ro (manuale auto)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da merci de ajutor voi incerca sa incarc bateria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.ksi.ro (manuale auto)

Mersi fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult azi am desfacut si am gasit senzori pe spate ai avut dreptate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!