Jump to content

Cum scoatem inscriptiile de pe spatele masinii?


mayday147
 Share

Postare recomandată

E posibil sa se mai fi discutat pe aceasta tema, dar nu am gasit unde. Asa ca vin si intreb cum pot scoate insemnele de pe spatele masinii? Adica cel cu modelul si motorizarea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am scos cu o surubelnita bagata sub ele si foarte multa atentie. Dupa ce scoti literele o sa iti ramana niste urme de lipici destul de urate, dar care ies la polish. Se mai poate cu ata dentara bagata sub litere, cu miscari usoare se desprind literele de tabla masinii. In orice caz, dupa procedura trebuie polishata zona ca sa inlaturi urmele de adeziv si sa uniformizezi luciul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc cu ata dentara , desi cred ca ar fi buna si una de cusut; totusi cu surubelnita pare f. periculos, eventual sa o imbraci intr-o carpa, ceva.

Modificat de mayday147
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ata de cusut o sa se rupa si nu rezolvi nimic, ata dentara e o ata de matase foarte rezistenta si un pic taioasa. Eu am reusit cu o surubelnita fara sa zgarii vopseaua, totul e sa nu fortezi si sa fii foarte atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. O sa incerc asa si o sa scriu aici ce am facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cu un uscator de par incalzesti zona(nu excesiv). Si apoi ies, pentru ca se moaie lipiciul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se incalzesc bine respectivele cifre sau litere cu un uscator de par(nu folositi scule industriale),dupa care se va introduce in partea de jos o bucata de guta(cred ca asa se numeste nylon-ul de la betele pescaresti),si se va trage in sus pe sub inscriptie.Gata.Atentie la maini.Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am reusit cu ata dentara, fara incalzire in prealabil. S-au scos f. usor, dar a ramas adezivul lipit de tabla, dar care sper sa se ia la spalat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adezivul cred ca se duce cu alcool tehnic. Asta parca am folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc totusi cu alcool sanitar, ca mi-e lene sa ma duc sa caut tehnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se ia cu alcool. Incearca cu un pic de polish in zona aia sau cu niste Pronto de mobila, face minuni :) . Daca nu reusesti, da un PM si vin cu niste polish sa te asist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am vazut ca se ia si cu unghia. Astept acum sa o spal si apoi sa dau cu polish, ca mai am o sticla intreaga. Multumesc oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

bun, si acum dupa ce am vazut cum se dau jos acele inscriptii, cum le punem la loc? Cineva a avut nevoie de inscriptiile respective si le-a imprumutat de pe masina mea :D. In eventualitatea k o sa gasesc inscriptiile de cumparat, cum le "lipesc la loc"?. Si eventual, pe unde ar trebui sa se gaseask de cumparat asa ceva?

In cazul in kre gresesc si inscriptiile nu mi-au fost furate ci le-am pierdut (ha ha ha) le declar NULE.

MERSI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in magazinele de specialitate exista banda dublu-adeziva cu diferite grosimi si latimi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai usor se dau jos cu solutie pt indepartarea bitmului/smoalei de pe caroserii, de genul Tar Remover.Pulverizezi bine si lasi un pic sa actioneze si apoi se dezlipeste foarte usor si nici nu mai ramane adeziv pe caroserie.

De lipit se face foarte usor cu banda dublu adeziva speciala pentru auto (cu care se lipesc bandourile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, si acum dupa ce am vazut cum se dau jos acele inscriptii, cum le punem la loc? Cineva a avut nevoie de inscriptiile respective si le-a imprumutat de pe masina mea :rolleyes:. In eventualitatea k o sa gasesc inscriptiile de cumparat, cum le "lipesc la loc"?. Si eventual, pe unde ar trebui sa se gaseask de cumparat asa ceva?

In cazul in kre gresesc si inscriptiile nu mi-au fost furate ci le-am pierdut (ha ha ha) le declar NULE.

MERSI

Daca cumperi reper OEM vor veni cu banda adeziva pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai insa grija la pozitionarea literelor si a cifrelor. orice neregularitate poate fi intrepretata ca un semn cum ca ar fi fost revopsita partea respectiva, lucru de nedorit in cazul unei vanzari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am constatat (experimentand cu diferite substante) ca adezivul ramas dupa indepartarea literelor se curata foarte usor cu lichid de aprins gratarul :rolleyes:

Cosmin brici: inainte de a lipi noile litere iti recomand sa speli suprafata foarte bine si sa o degresezi ca sa fii sigur ca literele adera perfect. Ca sa le aliniezi, poti sa lipesti o banda adeziva de genul celei folosita in vopsitorii, pe care sa masori si sa marchezi pozitia fiecarei litere. Sau pur si simplu te poti folosi de urmele ramase pe vopsea de la vechile litere.

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa le aliniezi, poti sa lipesti o banda adeziva de genul celei folosita in vopsitorii, pe care sa masori si sa marchezi pozitia fiecarei litere.

Ca sa vezi, nu sunt singurul care s-a gandit la asta :( . Evident ca s-au inspirat din post-ul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Si eventual, pe unde ar trebui sa se gaseask de cumparat asa ceva? ...

Eu am luat de la Volksman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

urme de lipici nu mai am pt k m-am suparat asa de tare pe faptasi incat mi-am si propus sa nu mai pun altele. Am oservat (dupa ce am ramas fara inscriptii) k pe majoritatea golfurilor 1.4 16v nu apare nici o inscriptie a motorizarii, fapt ce m-a impins sa mi le procur din nou.

Probabil o sa folosesc banda adeziva k sa incerc repozitionarea cat mai aproape de perfectiune. Acum nu imi mia ramane, in functie de pret sa imi caut inscriptiile necesare. Partea "buna " din toata patania asta a fost k respetivii au "lucrat" ingrijit fara sa strice vopseaua :D

Mersi de sfaturi si NUMAI BINE

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 14 years later...
  • 3 years later...

Mi-a căzut sigla de pe hayon (Caddy Maxi) și am rămas cu adezivul ăsta urât.

Am încercat să-l dezlipesc cu:

- aer cald

- acetonă

- percloretilenă

- alcool izopropilic

și nimic!

 

E un fel de cauciuc... s-a înmuiat de la aerul cald, s-a rupt o bucată dar nu s-a dezlipit de pe tablă.

Am bandă dublu-adezivă de uz auto ca să pun sigla la loc, dar întâi trebuie să scap de mizeria asta.

Am și niște tetraclorură de carbon pe care încă n-am încercat-o, dar poate mă ajutați voi cu un sfat!

Mulțumesc!

 

IMG_8333x.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!