Jump to content

Display Multifunctional


MrMishu
 Share

Postare recomandată

Acum iar e bine. Dar ma astept oricand sa pice iar. Deocamdata o mai lasam. Poate se vindeca de la sine. Poate sunt doar toane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare

De ceva timp( aprox 6 luni ) a aparut o dunga verticala pe maxi - dot .

In ultima perioada (de aprox 2 luni ) folosesc destul de rar masina din semnatura si imi eset frica ...ca o sa uit de ea si o sa pierd garantia la masina (mai este in garantie aprox 11 luni)

Ce ma sfatuiti sa fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare. Vreau sa imi comand o Octavia 2 si nu stiu daca sa comand sau nu MAXI Dot. Am vazut pe forum ce indica acest dispozitiv, insa nu am gasit ce indica (eventual si cum arata) un display obisnuit (de serie fara MAXI DOT). Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa alegi maxidot. Te mai ajuta sa faci unele setari ale masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
albertinobuz

AL nu stiu daca nu te-am intrebat deja, insa la MAXI DOTul meu pe O2FL APR 2009 se poate activa temperatura la ulei?Sa e ceva hardware care lipseste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu caut treaba asta , uite discutiile: http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1288628 deci la tine ce varianta de software este? Lamine e 0106, am vazut azi un superb 2 cu 0109 si ca sa mearga trebuie 0110. Saptamana asta trec pe la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut, am masina din semnatura din 2008, de ceva timp a iesti din garantie

Azi dimineata ( -4 Grade C) bag cheia in contact, pun contactul si vad partea de sus a Maxi-dot-ului neagra, partea aia unde te atentioneaza de benzina, dupa 1-2 secunde s-a aprins dar nu complet, in sensul ca a ramas o dunga neagra( 1 mm) chiar sub sectiunea respectiva, cand apare mesajul pompa, dunga neagra este chiar sub aceasta

S-a rezolvat la cineva de la sine? sa scot bornele bateriei si sa le pun iar, un fel de power off, aveti idee daca scoti bornele de descarca tot sau mai ramane pe undeva cumrent?...Sa dau si demarorul cu bornele scoase ca sa se descarce eventualele surse de curent?

O sa ajung in cateva ore la masina sa vad daca si-o fi revenit, desi vad pe aici ca nici unu nu a zis ca si-a revenit de la sine

De schimbat toata partea cu ceasuri nici nu ma gandesc ca sunt destul de scumpe

Ceva idei?....

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nobody?....Aveti idee daca e posibil ca dunga respectiva sa fie si dintr-un contact imperfect?

Ma gandesc ca prin Octombrie m-a trosnit unu in fata, colt dreapta si mi-au sarit si airbag-urile atunci, poate atunci cand au sarit au mai slabit chestii prin bord si aia la reprezentanta poate nu au verificat tot cand au pus-o la loc, se desface greu bordul ca sa am acces la mufele de la IC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca e sa fac o paralela cu bordurile de Passat B5, e o problema cu controlerul de la afisaj, La tine posibil sa fie doar un contact slabit in ceasuri, nu mai stiu cum e la O2, dar la Passat afisajul e lipit pe placa de baza printr-o banda de contacte electrice si se remediaza prin schimbarea afisajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ai idee daca la O2 se poate schimba doar afisajul?...o sa trec pe la service sa vad cat ma costa constatarea repararea, desi daca se schimba tot IC-ul, ca asa stiu astia in zielel noastre sa schimbe cu totul masina cand ai un bec ars, nu cred ca o sa fie ieftin

Inca nu am incercat sa scot bornele la baterie si sa vad dupa, ai idee daca raman ceva erori sau leduri aprinse daca scot ambele borne si le pun la loc?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA nici un service nu o sa-ti schimbe doar afisajul, ci ceasurile cu totul. AM desfacut un IC de skoda dar nu mai tin minte cum era afisajul legat de placa.

Asa e modelul vechi : http://forum.4tuning...-b5/page-5.html

Asae modelul de pe O2 poate gabriel stie mai multe.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am de azi dunga despre care vb colegul mai sus pe maxidot. Pana azi nu aveam. Deci e o "buba" de la ger. Ce se poate face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la handicapatii aia de la BRady aseara, in total am facut 3 ore jumate in trafic, mi-au spus ca nu au timp de mine desi la telefon mi-a spus ca pot veni pentru verificare, dar mi-a zis tipul ala de acolo ca e de la IC ( DOH) si ca ei schimba cu totul

I-am intrebat, domne' da daca mi se arde un bec schimbati toata masina? Ma enervasem

Au zis ca ei nu repara IC-ul ca nu stiu cum, ca nu au scheme electrice, handicapati, nu cred eu ca nu au scheme electrice, si prin ELSA si alte soafte mai gasesti si ei nu au...ii doare'n c*r

Mai zicea ala ca poate isi revine cand e mai cald, desi eu nu vad cum poate sa-si revina cand e mai cald daca eu fac in masina sa zic 28 de grade si implicit dupa 1 ora se incalzeste si plasticul si tot IC-ul si tot ce e in interiorul masinii

Acum sper la asta dar nu ma astept la minuni, mi-am facut si azi programare la Avia dar nu cred ca ma mai duc pentru ca o sa ma coste 1oo RON verificarea si si ei mi-au zis ca daca e de schimbat IC-ul tot cu totul il schimba, cica nu pot comanda piese separat

Nu mai e service-ul ce a fost...zicea cineva pe aici, in ziua de azi avem schimbatori de piese...mai rar oameni care stiu sa si repare...

Va mai tin la curent daca se intampla ceva...bun sau rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In service autorizat se schimba doar IC cu totul, asa e codul de piesa si asa sunt instructiunile in ELSA>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat si aseara dar vad ca nu a aparut probabil netul a afcuit figuri!

Te duci degeaba deja cu 2 verificari si cu ceva bani in plus luai altul...

Daca se intampla asa cu ele inseamna ca le e frig, da poate s aisi revina ti-am mai zis incearca sa ii iei borna sa o lasi un timp sa o pui la loc.

Poti face si un test de segmente cu un vag com dar daca linia aia e moarta asa ramane.

Nu mai arunca banii pe deplasari la diferite serviceuri ca singurul raspuns pe care o sa il primesti este un ic nou cu codare pe el si sa ai cheile toate la tine.

Unul nou e aprox 2700 ron...bucura-te de restul masinii ca nu e un defect incredibil...

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, intr-adevar, nu e un defect mare, chiar ma gandeam ca daca o sa apa si jos o dunga daia, o sa fie simetric si o sa arate chiar bine:)

Pana una alta ma duc in sear asta sa scot borna si o pun maine, sa vad maine daca-si revine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai apucat aseara sa scot borna, o sa incerc in noaptea asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura speranta e sa se faca mai cald afara si sa isi revina singur, cu toate ca nu cred. In 2 ierni nu a facut figuri dar uite ca face acum, a 3-a iarna. Tent, sa ne anunti si pe noi daca faza cu borna scoasa are efect, ca si la mine e idem. Saptamana urmatoare o sa pun vag-comu pe masina sa vad daca zice ceva.

AlBundy, gabriel, voi spuneti nu se poate repara afisajul....doar inlocuit ceasurile cu totul...? nasol!!! Mi-ar parea tare rau sa raman cu dunga aia.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin azi cu o constatare: se pare ca toate maxi-doturile au acea dunga neagra sub linia alba dupa ce am dat o tura pe goagal. "Mea culpa" !!!! Am atasat o poza de cand am achizitionat masina si acolo se vede ca dunga exista si atunci, numai ca acum, pe ger, e putin mai pronuntata.

Maine am sa fac o poza cu starea actuala, dar se pare ca m-am inselat, nu e nicio "buba".

post-13400-0-03839900-1292771004_thumb.j

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu 2 poze, acum depinde de unghiul in care te uiti.Daca stau pe scaun la volan, nu se vede dar daca ma uit dintr-o parte apare.

Scuze de calitatea pozelor :(

imag003g.jpg

imag004e.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a rezolvat cu scoaterea bornei, e la fel,

KimFiesel, nu stiu cum de zici ca la toate e la fel, la a mea sigur nu era asa pana acum cateva zile, acum nu stiu daca ma uitam din lateral sau cumva...anyway, o sa vad cand vine caldura daca-si revine, daca nu poate o sa ma obisnuiesc cu ea atunci,

Chestia mai ciudata e ca la toti care au patit dunga aia se afla in acelasi loc, ca si cum "electronicele" care controleaza linia aia de pixeli ar fi mai pedispusa la stricare sau ceva de genu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 poze facute de dimineata. Se observa ca dunga e mai pronuntata decat era candva...

post-13400-0-37149100-1292827082_thumb.j

post-13400-0-69682000-1292827098_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci...pe bune, ori nu vad eu, ori imi scapa ceva;

de curiozitate, m-am uitat si eu azi dimineata, cand era rece totul...si totul este cat se poate de normal;

depinde de ce unghi te uiti...

kim...era rece afara..de aia ti se pare tie mai pronuntata dunga;

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!