Jump to content

Skoda Octavia RS 2.0 TDI 170 CP


fujitzuSkoda
 Share

Postare recomandată

pentru cei care sunt interesati - 25 august - 10 sept vine un RS TDI la AVIAMOTORS pentru drivetest deci cu asta se poate merge si in afara parcarii :D !!!

in wknd vine a mea RS TDI dar sincer nu stiu cui si la cati o sa pot sa le arat masina :D

ar trebui sa vina doua bucati la diferenta de o saptamana. au culoarea albastru race, dar sunt slab echipate din punct de vedere al optiunilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • furiarosie

    14

  • KopiluTDI

    7

  • spyddy

    7

  • godoroja

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

ar trebui sa vina doua bucati la diferenta de o saptamana. au culoarea albastru race, dar sunt slab echipate din punct de vedere al optiunilor...

gresit

prima este albastru race - nu stiu echiparea iar a doua negru (a mea full)

cea care va veni special pentru drive test va fi full si ar trebui sa ajunga la 2 saptamani de la a mea (ca sf. lui august)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gresit

prima este albastru race - nu stiu echiparea iar a doua negru (a mea full)

cea care va veni special pentru drive test va fi full si ar trebui sa ajunga la 2 saptamani de la a mea (ca sf. lui august)

S-ar putea sa fie cum zici tu; pt. cea albastra am "vehicle overview"-ul de la ei, si nu are decat xenon, maxi-dot stergator luneta, tempomat si senzori spate. "ca vin doua albastre" asa au zis, nu pot fi sigur. Mi-au spus despre astea doua masini ca unui potential cumparator, dar cum se vede din semnatura, eu vroiam ceva in plus fata de standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai conteaza important este ca o ai comandata si ca va veni!!

eu m-am cam linistit stiind ca este aproape de curtici si ma tot gandesc ca nu am nevoie sa ii fac remapare dar stii cum e te mananca :Driver: !

parte din prieteni deja mi-au spus ca intr-o luna raman fara permis :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca se poate inca "umbla" la motorul asta de 170. Am citit pe aici pe undeva, cred ca la PASSAT, si era vorba despre eventualul tuning la 2.0 TDI , 170cp. Implicarea lui SIEMENS in conceperea acestui motor ar mai necesita putin timp pentru punerea la punct a unui tuning.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa stiu si eu dar ma gandeam ca poate dintre toti de aici ma apropii mai mult de adevar. poate dl Voinea stie mai multe si ar fi mai in masura sa estimeze mai corect cand si cum putem modifica si acest tip de cal.

pentru moment cei 170CP cred ca imi sunt de ajuns dar pe de alta parte in 2 luni cred ca am 5000km si m-as baga atunci la un cip :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt de parere ca pentru inceput 170 de caluti sunt suficienti, cel putin pentru rodaj. Si apoi tehnologia avanseaza foarte rapid, asta ar trebui sa ne linistesca in privinta datei la care si ECU-ul acestui motor va putea fi upgradat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa speram ca asa va fi!!

ce nelamuri mai am eu:

cum are teava de ejapament?

nu am ascultat de loc sistemul asta cu 12 boxe, sunt alta marca fata de serie?, unde sunt montate celelalte 4 boxe?

ai vreo poza cu un TDI RS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teava de esapament este ca si la RS-ul pe benzina (te temeai ca nu cumva teava sa fie indoita?)

Top Audience nu cred sa fie alta marca, doar ca are cd-changer incorporat pt. 6 cd-uri. Soud sistem-ul are in plus 4 boxe care sunt amplasete tot in portiere de unde rezulta 3 boxe pe fiecare usa; in plus Egalizator digital.

De auzit se aude suficient de bine; cred ca un subwoofer ar mai trerbui si ar fi arhisuficient, asta in cazul in care nu vrei discoteca in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cu teava ai dreptate

la audience am crezut ca vor fi alte boxe, alta marca dar sunt suficiente si astea, ma bate gandul la un subwoofer dar inca nu sunt hotarat

are TDI pe cur scris? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inscriptia cu TDI nu exista pe "cur" asa cum zici tu, daca si de asta iti era frica, la fel ca la cea pe benzina numai "OCTAVIA vRS" este inscriptionat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eee multumesc pentru informatii

de TDI pe SPATE inscriptionat nu imi era asa frica poate chiar mi-as fi dorit sa se diferentieze de benzina!

vedem cand o veni exact daca se diferentiaza prin ceva sau nu de TFSI, mai sunt cateva zile :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

nu vrea sa ne mai impartaseasca nimeni pareri despre aceasta masina? E o mare atractie, din punctul meu de vedere, caut mai mereu pareri, dar nu prea gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Cand o sa-mi vina mie o sa va impartasesc din impresii :scratch: Sper numai de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Stie careva ce trebuie sa stiu despre scuturile metalice de motor pentru masina din semnatura?

Am gasit pe net o gramada de locuri de unde pot cumpara un scut metalic pentru Octavia 2 dar intr-un loc scria clar pentru ce motoare e potrivit acel scut. Si in plus am vazut vreo 2 modele, nici unul original. Este exclusa achizitionarea de la dealeri din cauza preturilor "nesimtite". Doar daca cine stie printr-o mare minune pretul e cumva normal.

thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt scumpe, dar sunt proiectate special pentru masinile respective. Plus ca trebuie ceva piese pentru montajul lor.

Trebuie scutul, montantii 18 si 19, 2 traverse - 3 si 16, o gramada de suruburi, placa fonoabsorbanta...

montantii 18 si 19 se prind in piulite captive , ce se nituiesc in niste gauri speciale care exista in lonjeroane (piesele 21), etc

ai grija cand il cumperi din alt loc sa verifici ca il si poti monta pe masina... fara sa il sudezi.

Nu stiu cat de normale sunt preturile la reprezentanta.. .. cu tot cu montaj e undeva la 16 mil cred....

post-17228-1279115247_thumb.jpg

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea pe rs scut metalic e bataie de joc de masina...Pai de ce o mai iei rs ca s aii pui scut mertalic....unii se uita sa ii micsoreze garda la sol sa ii puna mai multi cai si unii cauta sa o faca strutocamila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba doar de scut metalic nu de PDG din cate inteleg eu. Nu strica sa ai o siguranta in plus pe drumurile noastre. Deocamdata n-am lovit-o asa rau pe dedesupt dar si eu ma gandesc la un scut metalic pentru viitor.

Saptamana trecuta spre exemplu mergand in spatele unui SUV pe linia de tramvai (pe Calea calarasi unde nu exista alta banda decat pe sina de tramvai care si aia e plina de cratere) am vazut la un moment dat sina de tramvai iesind subit din spatele SUV-ului orientata in sus. Mi-a zgariat putin scutul de plastic dar putea sa fie mult mai rau.

Scuturi am vazut ca se vand si aftermarket facute de diversi producatori. Pentu Octavia 2 preturile sunt undeva pe la 450 lei. Au aceiasi prindere ca si scutul de plastic si nu trebuie facute adaptari.

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cu scutu de fier aia daca era sa intre sau sa fie ceva acolo ramaneai...Nush dar totusi parca nu merge sa pui asa ceva pe masina sa o faci si mai grea, eu nu am si de 5 ani am scutul de plastic doar la un colt stramb si acolo ca am ramas agatat pt ca m-am incumetat sa cobor pe un drum la munte.

Am suspensia sub cea de rs si nu cred ca merita scutul, doar daca vrei sa dai cu ea si sa stii ca nu ai ce sa spargi . Oricum la cat face nu prea vad multa lume sa isi puna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a spus si sorin_balan la ce sosele avem noi e bine sa fii precaut. Eu la octavia tour am avut PDG si tot am dat de nenumarate ori cu scutul de bolovani mai ales. Si sincer nu cred ca e mare scofala la greutate cand stii ca poti sparge baia de ulei sau altele. Ca sa fiu clar, poate n-am fost, vreau doar scut nu si inaltatoare. Deci nu e vorba sa arate oribil :))

Asta e scutul

http://www.accesorii-autoturisme.ro/piesa/...-octavia-2/1355

sau

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...ia-9566026.html

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se par destul de slabe prinderile din fata ale scutului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare slab la partea din fata. Din ce retin, cel original are acolo o traversa din metal ce se prinde in cei doi montanti de pe lonjeroane. sper sa nu confund cu cel de O1....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai gasit unul http://www.ropiese.ro/index.php?pg=pagini/...esorii⊂=

Asta pare sa semene cu cel original (m-am uitat ieri sub o octavia 2 FL dar 1,4 TSI). Am vorbit cu ei si poza e cea reala dar scutul nu e original e facut in Polonia. Are cineva o poza reala a unui scut? Difera scuturile in functie de motorizare? Din ce vad la astia pe site se pare ca scutul ala e doar pentru motoarele cu acele coduri. Apropo, unde aflu codul motorului 2.0TDI CR 170CP ?

Thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CEGA este codum motorului 2.0 tdi CR de 170 CP.

2.0 TDI DPF vRS 1968 cc 16v DOHC common rail (CR) 170 PS (125 kW; 168 bhp)@ 4,200 350 N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mamaaa ce rand alambicat :rolleyes: Codul ma asteptam sa fie din 3 litere ca la celelalte. Sau are mai multe litere proportional cu puterea ;)

Merci pt raspuns

Modificat de furiarosie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!