Jump to content

Skoda Octavia RS 2.0 TDI 170 CP


fujitzuSkoda
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa fie fenomenala...eu sint un fan al motorizarilor diesel si m-am bucurat sa vad ca apare si o versiune RS diesel de la skoda. Ce parere aveti de ideea celor de la skoda de a pune acest motor? daca as mai fi avut bani sigur mi-as fi luat versiunea asta...

Modificat de fujitzuSkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • furiarosie

    14

  • KopiluTDI

    7

  • spyddy

    7

  • godoroja

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intr-adevar, Octavia II RS TDI 170 CP apare deja pe configuratorul de la www.skoda.ro la 19.963€ pret CIP.

Adica mai scumpa cu 653€ fara taxe decat 2.0 TFSI 200CP.

Desi imi plac si mie motorizarile TDI, cred ca ar fi avut un mai mare impact lansarea motorizarilor TSI pe Octavia II. RS diesel nu are precedent pe seria Octavia, dar probabil nu va fi imposibil de vazut o Fabia RS cu motor 1.4 TSI de 170 CP (poate in hainele viitoarei generatii).

Parerea mea este ca in Romania nu se vor vinde prea multe RS TDI. Cred ca faceau mai bine daca ofereau acest motor 2.0 TDI de 170 CP pe nivelele de echipare Elegance si Ambiente, iar pretul sa fie mai mic decat al RS-ului 2.0 TFSI. In acest fel ar fi vandut mai multe 2.0 TDI 170 CP decat o vor face oferind acest motor doar sub numele RS la pretul de acum. Cel putin asta e viziunea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca va avea un mare succes. Acest motor este o mica revolutie in lumea TDI, motor care sare lejer de 200hp numai din chip

Pretul este foarte competitiv (sub 20.000 EUR CIP), pret in care sunt incluse optiuni peste modeleul Elegance: esp, culoare metalizata, pachet partial piele, scaune sport, roti pe 17 din aluminiu, etrieri in culoarea caroseriei, cd+mp3 player, s.a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au lansat-o sa vada cum merge in mod sigur versiunea 2,0 tdi va aparea peste 1 an -2 pe modelul elegance....sau ambiente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma gandesc sa cumpar un RS din asta diesel,dar nu sunt foarte hotarat.Ma atrag pretul destul de ok si consumul dar nu stiu mare lucru despre motor.Initial am vrut sa iau un Golf GTI ,dar am inteles ca ia peste 15 in Bucuresti :lol: ...asa ca ma cam uit la RS diesel. La acelasi pret 20000k CIP as mai avea Avensis si Mondeo ,cu echipari bune,dar care sunt cam pentru varsta a doua. Pareri? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru "pareri" te rog deschide un topic in aria VERSUS

Aici discutam despre O2RS 2.0 TDI. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant este de vazut cum se comporta in timp. Ca principiu trebuie evitat in primul an orice motor (model) nou-aparut (perioada dupa care poate fi considerat matur). Si eu abia astept sa ma dau cu el...

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... in mod sigur versiunea 2,0 tdi va aparea peste 1 an -2 pe modelul elegance....sau ambiente

Eu ma indoiesc profund ca motorul 2.0 TDI 170 CP se va monta pe alta serie decat vRS.

Nicicand un motor aflat pe o versiune vRS nu s-a regasit pe alta varianta a aceluiasi model.

In fond, la ce bun sa cumperi un vRS daca poti cumpara mai ieftin aceeasi motorizare pe un nivel mai modest de echipare? Doar pentru kit-ul sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil ca motorul actual de 170 de cai sa fie pe echiparile inferioare RS , asta datorita altui motor diesel mai performant pentru varianta RS , eventual un motor CR... e greu de stiut acum cu exactitate daca se va intampla asta, vom vedea abia peste un an doi strategia clara pe care o are VAG cu dieselele sale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intr-adevar, 2.0 TDI 170cp nu va mai echipa un alt model in afara de RS, nici macar O2 editia speciala Laurin&Klement.

Porsche Vest 1 a comandata deja o Octavia 2 RS TDI pentru drive-test. Va voi anunta momentul in care va fi disponibila.

Ca echipare vs pret, parerea mea e ca e cea mai buna oferta posibila de masina familiala sportiva.

Culorile disponibile vor fi: Albastru Race, Negru Magic, Argintiu Diamant, Ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am configurat o 2 RS la aprox 26000 DDP cu xenon si stropitor, car kit bluetooth, etc..... Acum, ca sa fiu convins ( acum sunt chitit pe 525d sau 530d din 2003 SH) as vrea sa fac un test drive normal cu ea. Asta nu inseamna 2-3 minute... Poate ma ajuti BogdanC de la PBV1

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanC-PBV1 : Am si eu o intrebare cand va fi disponibila versiunea Laurin&Klement pe Octavia II ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja este disponibila versiunea de echipare Laurin & Klement pe Octi 2... vezi la dealerul tau Skoda sau pe www.skoda.ro :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este deja disponibila, iata lista de preturi:

Octavia Laurin & Klement (CIP - DDP)

2.0 TDI - 103 kW (140 CP) / 6 trepte / manual' 21.065,- 25.559,-

2.0 FSI - 110 kW (150 CP) / 6 trepte / manual' 20.259,- 24.863,-

2.0 TDI - 103 kW (140 CP) / 6 trepte / DSG automat' 22.427,- 27.211,-

2.0 FSI - 110 kW (150 CP) / 6 trepte / automat' 21.620,- 26.534,-

Octavia Combi Laurin & Klement

2.0 TDI - 103 kW (140 CP) / 6 trepte / manual' 21.926,- 26.603,-

2.0 FSI - 110 kW (150 CP) / 6 trepte / manual' 21.120,- 25.920,-

2.0 TDI - 103 kW (140 CP) / 6 trepte / DSG automat' 23.288,- 28.256,-

2.0 FSI - 110 kW (150 CP) / 6 trepte / automat' 22.481,- 27.591,-

Octavia Combi 4x4 Laurin & Klement

2.0 TDI DPF - 103 kW (140 CP) / 6 trepte, manual' 24.633,- 29.888,-

2.0 FSI - 110 kW (150 CP) / 6 trepte, manual' 23.364,- 28.675,-

Lista de dotari este destul de impresionanta, nu cred ca am loc sa o desfasor aici. Practic, singurele optiuni importante care mai lipsesc ar fi sistemul de navigatie si trapa electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BogdanC-PBV1 Coparabila cu Edition 100? Am vazut ca varianta 2.0 TDI 140CP este mai ieftina la Laurin&Klement fata de Edition 100.

Am atasat un pdf cu dotarile si lista de preturi la Octi2 L&K.

Modificat de MrMishu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bune oferte.Multe incluse in ea. Xenon, piele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbesti ca un mos, Godo :D

Ce-ti trebuie, mai, puf in masina? Aia mica doarme rau in Octi 1? Sau ai ganduri de prea marire? :D

Intre L&K si Edition 100 sunt diferente. Ultima versiune este aniversara, deci mai putine bucati produse.

L&K este lux fata de Elegance, insa este o reeditare de la Felicia si Octavia 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doru_14, IAR TI BAGI pisti mini . Nu mai am loc in O1. Cumperi? :D

Sunt interesat de o2 rs TDI, 525d sau 530d diin 2003.

E buna oferta.Uite stai sa te gandesti sa iei octi RS TDI sau Octi 2,0 TDI L&K. Te baga in ceata, nu? Merg pe Octi 2 2,0 TDI L&K. Te gandesti si la revanzare, nu? Sa nu comparam insa cu 525d sau 530d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre Octavia 2 L&K si Edition 100 sunt foarte mici diferente, insa, in mare parte, includ aceleasi dotari.

Revenind la topicul nostru, d-le Godoroja, m-ati rugat sa va informez despre RS-ul TDI care il vom aduce la PBV1.

Deci, masina este planificata ca productie pentru saptamana 33, deci cel mai tarziu o vom avea in curte pe la inceputul lui septembrie.

Culoarea este Albastru Race (deja binecunoscut), si are ca dotari suplimentare Maxi-DOT, Jante aliaj 18" Zenith, faruri Xenon si instalatie de spalare a farurilor. Pretul ei este de 20.794 Euro CIP / 25.229 Euro DDP.

Din pacate, masina nu va fi inmatriculata pe dealer, deci un test drive amanuntit nu cred ca va fi posibil, insa am vorbit si cred ca ne vom putea misca cu masina in parcarea din spatele showroom-ului (care e destul de mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci trebuie sa rog pe cineva din presa Auto sa ma ia si pe mine cand face un Test Drive cu una. Oricum astept s-o vad. Nu va vine de test drive niciuna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doru_14, IAR TI BAGI pisti mini . Nu mai am loc in O1. Cumperi? :lol:

[...]

Merg pe Octi 2 2,0 TDI L&K. Te gandesti si la revanzare, nu? Sa nu comparam insa cu 525d sau 530d

Pai daca tot nu mai ai loc in Octi 1, sa te mai inghesui si eu un pic... :soothe[1]:

De ce crezi ca la revanzare castigi mai mult vanzand un L&K SH decat un RS diesel SH?

Intre Octavia 2 L&K si Edition 100 sunt foarte mici diferente, insa, in mare parte, includ aceleasi dotari.

Mici diferente? Mie mi se pare ca sunt mai mari un pic...Vezi Octavia 2 Edition 100 sau Superb Edition 100 fata de modelele Elegance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre Elegance si Edition 100 sunt mari diferente, insa Octavia 2 L&K este practic o reeditare a lui Edition 100 cu diferente de 'nuanta'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una din ele fiind productia in masa, fata de aceea in cazul lui Edition 100. Unde numeri bucatile pe degete (in fine, degetele unui miriapod matur :soothe[1]: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pre tare oferta de l&K. la 25.500 cu piele, xenon, jante pe 17 sputnik, esp, all airbags, radio cd mp3 audience cu 8 boxe, etc. Mult prea tare. BogdanPBV ti-am dat un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei care sunt interesati - 25 august - 10 sept vine un RS TDI la AVIAMOTORS pentru drivetest deci cu asta se poate merge si in afara parcarii :) !!!

in wknd vine a mea RS TDI dar sincer nu stiu cui si la cati o sa pot sa le arat masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!