Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

Pe mine ma gasiti in Zakynthos de pe 1-8 Septemprie ... daca mai e careva in perioada aia sa dea de veste!

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lefkada, la sfarsitul lui August

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai corect ar fi link-ul de aici (ca am tot vazut stiri cu informatii mai putin corecte/partial corecte). Oricum, mie mi se par reguli de bun simt! :) Sa tot fie dinastea si la noi ... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As spune ca marea majoritate sunt de bun simt. Sunt insa cateva care mi se par excesive. De exemplu mi se pare normala amenda si suspendarea permisului de conducere pentru depasirea intr-o zona nepermisa, dar suspendarea dreptului de circulatie al vehiculului pentru 20 de zile este excesiv. Proprietarul masinii nu este vinovat pentru o manevra ilegala facuta de un sofer iresponsabil caruia i-a incredintat utilizarea vehiculului. Ganditi-va la serviciile de inchiriere auto, la familiile care au mai multi soferi dar o singura masina, companii de transport, etc.

 

Exemple:

Violation: Unlawful overtaking

Fine (Euro): 700.00

Loss of licence: 20 days

Other penalty: Number plate confiscated for 20 days

 

Violation: Ignoring a one-way sign

Fine (Euro): 200.00

Loss of licence: 20 days

Other penalty: Number plate confiscated for 20 days

 

My 2c...

Modificat de wert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel si cu masinile folosite la contrabanda, ce vina are posesorul ca soferul a carat cocaina sau tigari cu masina aia...?

i-o mai si dezmembreaza sa scotoceasca peste tot si apoi o sigileaza / confisca.

:) asta e legea, ce sa faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<OT>

Intram in offtopic si versus dar in acel caz vehiculul este proba materiala in cadrul procesului de stabilire a vinovatiei si sanctionare a persoanei care a savarsit fapta. E o cu totul alta discutie... ?

Dar asa este, asta e legea si trebuie respectata, oricat de aberanta ar fi aceasta... Si nu vad sa fie o problema ca doar am capatat experienta cat cuprinde in a respecta legi aberante in ultima perioada, nu?

</OT>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, wert a scris:

Violation: Unlawful overtaking

Violation: Ignoring a one-way sign

 

Unlawful overtaking - Why whould you do that?/De ce ai face asta? - Sa ma trezesc cu vreun bezmetic dinasta ca depaseste in curba si ma trezesc cu el in fata? Sau ca depaseste la mustata si-i pune pe altii in pericol? Nu vorbesc de situatiile cand ai linie continua 1 km si vrei sa depasesti (desi, consider ca nici acolo nu e legal sa depasesti. Pana nu avem asa ceva in RO...O sa se tot depaseasca la risc. 

Ignoring a one-way sign. Pfff...cate dinastea se fac in Bucuresti. Si cate injurii mi-am luat si cate "scuipaturi" pe masina din cauza ca eu eram incapatanat sa merg pe unde am voie si ma intalneam cu disperati care mergeau pe contrasens sa ajunga si ei cu 5 minute mai devreme... Pffff. Nu e nicidecum tampita legea asta ci e perfecta  ca si unii grecii conduc la fel ca unii romani. Prost. 

End of of-topic. :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam ca si la greci este asta, sau probabil a fost introdusa acum:

Quote

Use of speed camera detector 2,000.00 - 30 days - Number plate confiscated for 60 days

Daca ai waze sau un GPS care stie si locatia camerelor ... esti bun de plata ... 2000 Euro ? Immm.... probabil doar daca ai detector de radar

Modificat de aureliandan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Grecia poate sa fie si mama codului rutier, ca ei oricum nu au Politie, deci cine sa constate si sa aplice ?! :)) 

Cand am fost in Grecia cred ca am vazut fix 1 masina de Politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au politile, doar ca in statiuni nu sunt asa prezenti ca sa nu sperie turistii,

dute in schimb in orase de pe continent sa vezi  ce repede dai de ei.

  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu informatii din teren ?, chiar aseara 20.07. 2018 un prieten de al meu fiind in Grecia pe la Kassandra,

 Halkidiki a patit-o, pe scurt

a depasit pe linie continua si avea 90/h aproximativ, oprit in trafic cu mainile pe arme politistii tot timpul cat au vorbit cu el , nu i-au lasat sa se dea jos din masina,

nici pe insotitorii din celelalte masini,imediat dupa ce au oprit a venit duba cu mascati ca suport pentru rutiera, i-au laut 

permis,talon, iau dat amenda 450 e, si l-au invitat la ei la sediu a 2 a zi dimineata ( azi adica) . Norocul lui a fost ca propritara hotelului in care statea il cunoste 

pe seful politie de acolo si azi dimineata sa dus cu el ajutandu-l sa-si recupereze actele, dupa ce a platit amenda binenteles. Daca nu

mergea cu el nu ii dadeau actele si de aici complicatii....

Concluzie, fiti cuminti in concediu ?

 

Modificat de Pretorian_29
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutări din Halkidiki, toate bune, plajă în fiecare zi, codurile portocalii nu s-au adeverit, ceva ploaie dar nicio furtună, pește bun, benzina scumpă (1,664€, faceți plinul in BG), am făcut deja cca 200km mergând zilnic la diverse plaje, nici picior de polițist.

08473314-3ECF-4F37-889A-AF29A62EF1A2.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, va rog o recomandare pentru popas în Grecia, în drumul spre Parga.

Varianta de ieșire pe la Kulata este ok?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, iesi pe la Kulata si rezerva cazare la Sidirocastro. Hotel Agnantio. Ultima data era 50€ cu mic dejun, camera dubla.

Drum bun !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am ajuns in Parga pe traseul Ruse-Kulata-Parga, în Bulgaria 3 echipaje de politie si in Grecia am vazut 2 echipaje la ieșirea din tunel. Am oprit oprit la Sandanski pentru alimentare combustibil si următoarea oprire a fost la Kozani, Tselikas Hotel, dar nu merita 70 eur pe noapte fara mic dejun, nu merita nici macar 40 eur pe noapte, asa ca am mers pana la Metsovo unde am stat o noapte. Localitatea este superba, cazare la Aroma Dryos Eco, foarte multumit. Am plecat dimineata si la prânz am ajuns in Parga, cazare la Filoxenia Sea View, locație acceptabilă, dar cam greu de ajuns pe străduțele înguste. Deocamdata am fost la plaja Valtos si la plaja Sarakiniko, o plajă foarte frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Are careva idee cat mai costa o asigurare de viata pentru 10 zile....in 2 zile plec spre Zante si se impune sa-mi fac?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fă-ți până pleci. Costă cam 50 de lei de persoană pentru 10 zile, depinde ce alegi. Eu am făcut la Allianz de fiecare dată, au și aplicație mobilă.

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam fain, asta incerc, sa-mi fac astazi...inainte sa plec!
Alianz o sa aleg si eu ca stiu ca sunt cei mai buni....in 2012 am avut un sotia un necaz cu piciorul (luxat) si NU au fost probleme!

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asigurare de calatorie la Allianz, pentru 10 zile, limita de despagubire:30.000 euro, am facut cu 32 lei/ persoana, pe site-ul eMag.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vacanta in Zakynthos

             Șapte nopti in Laganas.

 

                        Nu prea am putut dormi asa de bine, incat dimineata la 6 orbecaiam prin casa, parca NU aveam stare, pe la un 10 asa zic sa ma duc sa spal masina, sa fac presiunea rotilor si sa o alimetez cu benzina si GPL smd.

Fac masina bec, fac presiunea, alimentez GPL si benzina full si cand sa plec din benzinarie, parca motorul NU tragea bine.

Zic sa fac o tura pe cheiul dambovitei sa vad ce si cum…nici NU am plecat bine ca hopa pomul de craciun in bord, matorul Check Engine aprins si NU tragea. Ma opresc acasa, iau laptopul si ii fac o diagnoza VCDS unde mi-a aparut “Camshaft position sensor (G40) Implausible signal eroara P0341”

Pufff na beleaua, zic….nici bagajele NU le aveam facute si am facut si plinurile la GPL si benzina.

Sterg eroarea din diagnoza VCDS si ii dau pe cheiul dambovitei, la dus a fost totul ok, la intoarcere hop iar beleaua de Check Engine in bord, trag pe dreapta, scot laptopul, fac diagnoza si….“Camshaft position sensor (G40) Implausible signal eroara P0341”  era acolo, nelipsit.

Bun, zic ca trebuie schimbat senzorul de impulsuri arbore cotit obligatoriu, dar unde acum….caut un service, gasesc si comand piesa. Venea in cca 2h…in 2h am facut cred ca 100km in 30m patrati si am fumat 1 pachet de tigari….imi era fica sa NU mai fie si altceva.

Vine senzorul, il schimb, am accelatar-o pe loc pana la 6-7000r/m si am simtit ca e ok si sa NU mai plec cu masina in probe, deja era 14:00 si era tarziu.

SenzorG40d2be3.png
 

M-am dus acasa, am facut repede bagajul si la orele 15:00 am inceput sa car la masina bagaje.

Am plecat pe la 15:30 de acasa pe traseul: Bucuresti - Russe - Plevna - Beotevgrad - Sofia - Dupnita - Serres - Salonic - Ioannina - Patras - Killini - Zakynthos.

  La Giurgiu am realimentat cu benzina si da-i bataie panaaaa pe A5 unde am realimentat la benzinaria Avin cu benzina de 61€ si plinul de GPL 33€ pe la orele 05:00 ... ne-am odihnit cca 2h, ca ajungeam prea devreme in Killini. La 09:50 eram in Killini si la 10:15 pe feribot unde am platit 29,90€ pt masina, 9,10€ adult si 5,50€ pt. copil. Am luat bilete dus-intors ca ai o mica redurere pentru masina (20,10€) si am platit 98€ pentru 2 adulti, 1 copil si 1 masina.
  La 12:00 eram deja cazati la No Name Apartmans. in Laganas. Cazarea noastra era situata undeva in nordul statiunii departe de vacarmul din centru, intr-o mica livada de maslini. Am stat intr-un apartament cu 2 dormitoare (Ap. 6), aici NU mergea ghiuveta de la baie, televirorul era unul mic de pe vremea lu’ Pazvante si NU mergea decat un canal, si ala era de sport grecesc, casa de valori NU era functionabila, frigiderul NU racea, una unui sifonier avea o balama desprinsa, dar aceste inconveniente NU ne-au stricat vacanta...in rest camerele au fost decente si curate. Apartametul a costat 330€ pentru 7 nopti, de banii astia nema pretentii.


Am desfacut bagajele, am facut un dus si am servit un “uischean” si ne-am indreptat in spre  Laganas Beach, 2 sezlonguri si o umbrela aici au costat 5€, unde am petrecut pana la un 18:00. Am zbughit-o la camera unde am dat nisipurile jos si ne-am pregatit de o ieseala. Gaza noastra Roula ne-a recomandat sa mergem la Taverna Mr.  Dallas. Super tare, se manaca bun aici, recomand.

 

-In ziua a 2-a am fost la Banana Beach, plaja din partea dreapta, cum cobori, este cu nisip, in stanga plaja e cu pietre. Am stat in primul rand unde 2 sezlonguri si o umbrela costa 15€, al 2-lea rand costau 7€, aveau si baldachine in spate, dar NU m-au interesat.

 

-In ziua a 3-a am luat o croaziera la Navagio Beach prin My Tour cu vasul Top Cruise, am negociat si am platit pt 2 adulti si un copil 48€, desi cred ca se putea si mai jos.  Majoritatea preturilor incep de la 22€. Pe vas, ai o incapere cu AC, loc de joaca pt pitici, o piscina nica, un bar smd.

O cafea e 2,70€, un hamburger 5€, o inghetata 3€. Seara am fot tot la Taverna Mr. Dallas unde am savurat un platou mixt de fructe de mare si un vin roze.

 

-In ziua a 4-a am fost pe Dafni Beach, noi am stat la Taverna Bel Mare, e cel mai bun loc din zina Dafini, am platit pr. 2 sezlonguri si o umbrela 5€, o cafea 3€, carafa vin roze la 1/2 cu gheata 4€. Aici sa ai masca full face de la Subea obligatoriu la tine pentru a vedea fauna marina in apa superba.

Zapand pe acesta plaja am dat de un loc inedit pe hipstareala asa, unde l-am cunoscut pe Ionisos...mare om, mare caracter, aici linistea e lege. Desi drumul este destul de riscant si provoaca multa adrenalina cu curbe in ac de par si pante extrem de abrupte NU trebuie ratata, Dafni e cea mai tare plaja din Zakynthos dupa parerea mea.

 

-Ziua a 5-a am fost pe Gerakas Beach, ai ai doar plaje cu sezlonguri, atat, NU tu baruri, NU tu taverne, NU ai nimic ce sa cumperi de pe plaja....2 sezlonguri si o umbrela 15€ toata ziua si 10€ pana la orele 13:00 pt 4h. E plaja cu apa cea mai curata, mergi mult in apa pana sa fie adanca si cu cel mai fin nisip de pe insula Zakynthos pe care l-am intalnit...perfecta pentru pitici sa construiasca castele de nisip. Am vazut si auzit multe persoane vorbind greaca pe plaja asta, pe semne ca multi vin aici sa mai fuga de turisti...

ATENTIE, in partea stanga a plajei se face nudism...NU mergeti cu copiii daca vreti sa va plimbati pe de-a lungul plajei.

Aici vi cu bautura si mancarea de acasa si cu lazile si jantele frigorifice/termice sau te urci sus la cca 200m unde sunt taverne si cateva magazine. Aici gasesti cafeaua la 3€, musaca 8€, gyros 9€ si 3€ 1/2 carafa de vin roze, preturile astea sunt de la Taverna Gerakas.

 

-Ziua a 6-a am fost pe KALAMAKI BEACH foarte mult mergi in apa pana sa fie adanca.

Plaja este practic in capatul aeroportului, si trec avioanele pe desupra ta...multi de la geriatie pe plaja asta, parca prea multi.

Aici am platit pentru 2 sezloguri si o umbrela 8€….da o recomand in lipsa de altceva. Am dat o fuga la fabrica de ulei de masline “Olive oil museum” unde am cumparat 2 bidoane de tabla de 5L si am platit 50€ pentru ele.

 

-Ziua a 7-a m-am trezit dimineata devreme pentu a ma duce la Navagio View, dupa cateva poze imortalizate m-am intors in camera sa-mi ridic sotia si copilul si am uschit-o pe Laganas Beach am platit pentru 2 sezloguri si o umbrela 7€ (dar aveau saltele pe sezlonguri)…initial am vrut sa mergem pe Dafni Beach, dar eram obositi si nimeni NU mai avea chef de traseul acela cu curbe si pante extrem de abrupte…asa ca ne-am relaxat aproape de cazare. Seara am mers sa cumparam ceva suveniruri si sa mancam ceva tot la Mr Dallas.

 

Taxe si cheltuieli la dus:

-Taxa pod Russe 14 lei (cca.3€)
-Rovigneta bulgari 15,00€ pentru 2 saptamani.
-Taxa vama Grecia 2,40€
-Taxa  autostrada 1,20€
-Taxa autostrada 2,40€
-Taxa autostrada 2,10€
-Taxa autostrada 1,20€
-Taxa autostrada 3,10€
-Taxa autostrada 3,00€
-Taxa autostrada 3,50€
-Taxa autostrada 3,00€
-Taxa pod Patras 13,30€

TOTAL taxe = 53,20€ = 245 Lei.
La intors am platit acelaesi taxe, mai putin rovinieta pe BG.

 

Am plecat pe la 10:30 de acasa pe traseul: Zakynthos - Killini - Patras - Ioannina - Salonic - Serres - Dupnita - Sofia - Beotevgrad - Plevna - Russe - Bucuresti pe la 02:30 eram in fata blocului.

La intoarcere biletele pentru feribot achizitionate inca de la venire se pot schimba. Sunt mai multe firme care fac trasport si in ziua inbarcarii biletele de intoarcere se pot schimba fara nici un cost suplimentar la casele de bilete pentru feribotul care se afla in acel moment in port pentru inbarcare.

Cheltuieli:
-Asigurari 2 adulti si 1 copil 98Lei. cca 21€
-Carburant 250€
-Taxe autosrazi Grecia + pod Giurgiu + pod Patras 38,20€ + 38,20€ (pt intors) = 76,40€
-Feribot dus-intors 98€
Total 461€
Asta ca sa stiti estimativ ce bani tebuiesc sa aveti la voi pentru un drum cu masina in Zakynthos.


Las cateva poze:

WhatsAppImage2018-09-13at09.44.451773c.j

WhatsAppImage2018-09-13at09.44.4514e72e.

WhatsAppImage2018-09-13at09.44.452b968c.

WhatsAppImage2018-09-13at10.17.20a7034.j

WhatsAppImage2018-09-13at09.44.453548f7.

WhatsAppImage2018-09-13at09.44.454c2c42.

WhatsAppImage2018-09-13at09.44.4557c1c1.

WhatsAppImage2018-09-13at09.44.456d6a4b.

WhatsAppImage2018-09-13at09.44.457c709e.

WhatsAppImage2018-09-13at09.49.241bc67c.

WhatsAppImage2018-09-13at09.49.242b9cb3.

WhatsAppImage2018-09-13at09.49.245681a4.

WhatsAppImage2018-09-13at09.49.24629310.

WhatsAppImage2018-09-13at09.49.247043db.

WhatsAppImage2018-09-13at09.49.24822f0e.

WhatsAppImage2018-09-13at09.52.256908f.j

WhatsAppImage2018-09-13at09.52.2512e057.

WhatsAppImage2018-09-13at09.52.262366a1.

WhatsAppImage2018-09-13at09.52.264fd38a.

WhatsAppImage2018-09-13at09.52.2652eae0.

WhatsAppImage2018-09-13at09.52.2660a335.

WhatsAppImage2018-09-13at09.55.49323594.

WhatsAppImage2018-09-13at09.55.4916148c.

WhatsAppImage2018-09-13at09.55.49228994.

WhatsAppImage2018-09-13at09.55.494a8059.

WhatsAppImage2018-09-13at09.55.4951231b.

WhatsAppImage2018-09-13at09.56.34e4a20.j

WhatsAppImage2018-09-13at10.16.4712ee9.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Am fost si eu in Zakinthos acum 11 ani. Mi-a placut mult. Am fost cu avionul, am stat 2 saptamani (asa erau vacantele pe vremea aia) dar am inchiriat un Suzuky Jimny acolo. Spui ca in camera caseta de valori nu era functionala. Nu stiu cum mai este acum atmosfera acolo, dar acum 11 ani stiu ca incuiam camera dar cheia o lasam pe pervazul de la geam, 90% din masini erau parcate pe strada cu cheile in contact si chiar firma de inchirieri masini a zis ca atunci cand aducem masina sa lasam cheile in ea daca ei nu sunt acolo.  Asa am si facut ca nu au fost acolo. Lucrurile personale se lasau la piscina si peste noapte. Turistii erau in majoritate din Anglia.  Cred ca in poza 13 este plaja Kalamaki. Aici era rezervatie naturala, nu aveai voie jocuri pe plaja, daca construiai un castel trebuia sa nivelezi nisipul cand plecai, nu era voie iluminat public. Veneau noaptea pe plaja niste broaste testoase mari Caretta-Caretta care se orientau dupa stele, iar iluminatul public le-ar fi deranjat. Unde depuneau oua, activistii acopereau locul cu custi metalice sa nu calce lumea pe ele. Cred ca in poza 13 se vad acele custi metalice.

    Ai in poza 8,9 si penultima, plaja Navagio-aia cu epava. Nu mai arata asa plaja si faleza. Intre timp s-a prabusit o parte din faleza. Adevarul este ca sunt si multe cutremure acolo. https://stirileprotv.ro/stiri/international/momentul-in-care-o-stanca-se-prabuseste-in-grecia-pe-o-plaja-cel-putin-7-raniti.html

   Ai zis in mesaj:"

.“Camshaft position sensor (G40)   era acolo, nelipsit.

Bun, zic ca trebuie schimbat senzorul de impulsuri arbore cotit obligatoriu, "

 Cred ca cranckshaft era eroarea. camshaft= arbore cu came,  crankshaft = arbore cotit. De obicei se roade cablajul, senzorul nu se strica.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păstrăm topicul doar de călătorii, fata chestii tehnice? 

La Navagio s-a prăbușit azi o bucata din perete dar nu părea atât de mare încât sa schimbe complet plaja... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezervatie naturala si cuiburi cu oua de Caretta-Caretta erau pe toate plajele pe unde am fost....mai putin Navagio. Pe Booking am citit ca unele camere au fost sparte si furate casele de valori din perete cu totul din acea locatie unde am stat eu. Probabil ca tu vorbesti de alta locatie, ca aici la No Name Apartmens NU aveau piscina. Masinile le putei lasa descuiate si cu cheia in ele in toata Grecia, NU numai in Zakinthos. 
Cat despre problema mea la plecare cu acel senzor, NU vreau sa comentez aici....aici am adus doar la cunostinta patania pe care am trait-o inainte de plecare, dar eu NU am primit nici un mesaj de la tine in aceasta privinta.

Am vazut si eu ca sa desprins o bucata de stanca...vreau sa zic ca am umblat pe toata plaja si mii sa parut destul de istabili peretii aia calcarosi.


 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

Cei care ati trecut cu ferry-ul de colo colo prin Grecia, imi puteti spune daca, cum si cu cat se pot scumpi biletele?

E recomandat sa iei din timp sau gasesti si cu cateva zile inainte?

As vrea sa trec cu "bacul" din Italia in Grecia (Corfu) si fiind prima experienta de genul mai bine intreb inainte.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!