Jump to content

vw golf 4 variant


Pedro

Postare recomandată

nu te ajuta cu nimic "portul de conectare", conectarea asta e un lucru banal, se face la fiecare schimb de ulei pt resetarea intervalului. Alte discutii despre asta sau numarul real de kilometri gasesti pe forum in topic-urile dedicate.

Link către comentariu

si uite asha la intalnirea urmatoare vom mai avea un iesean printre noi :huh:

pedro, urmareste intalnirile spontane in iasi, pana atunci, drive safely si felicitari pt alegere

Link către comentariu

cu siguranta voi veni la intalniri, imediat ce-mi iau permisu... 3 luni pauza :rolleyes:

incepator.. trecut pe rosu la bariera cu calea ferata, politia in spate... => dupa 5 luni de condus o binemeritata pauza de 3 luni. tot pauza ia si sonorizarea care o aveam in plan ca am platit amenda :|

azi ar trebui sa apara masina... macar un lucru bun sa patesc si eu pe ziua de azi

Link către comentariu

:offtopic: Pai din cate stiu eu te poti duce la un curs de legislatie rutiera, dai un examan si ti-l da inapoi dupa o luna, asa ca scapi de celelalte doua si te bucuri mai repede de masina. Intereseaza-te la politie.

Link către comentariu

mda.. ma bucur de masina da de duminica incepand ca atunci cica ajunge..

dupa cursul de legislatie dai din nou examen cu politia?

Link către comentariu

si mie mi-a fost confiscat permisul si am facut un curs de legislatie rutiera.nu trebuie sa mai dai din nou examen cu politia dar dupa fiecare curs(sunt 6 in total) trebuie sa dai un test iar numarul de puncte luate iti este notat intr-un carnetel de note.cel mai important aspect: in cel de-al saselea curs este examenul final in care trebuie sa iei pste 21! de puncte ca sa poti fi declarat admis.

eu asta am facut si acum imi iau permisul in 2 saptamani :P ca altfel 1septembrie scria pe mine.faza comica a fost ca mie mi-a fost luat permisul intr-o sambata iar eu duminica plecam in germania,aveam masina rezervata tot...a trebuit sa rog un prieten sa mi-o conduca si pentru o prostie stau si ma uit de 2saptamani la bmw-ul meu de 185 de cai cum sta in parcare...:P

Link către comentariu

aiurea cu permisul... exact stau si ma uit de la balcon cum sta masina in parcare :(

a ajuns masina duminica asa cum a promis tipul.. sunt super incantat de ea..

e adevarat ca se putea si mai bine..

momentan trag un somn ca abia am ajuns pe acasa si maine vin si pozele impreuna cu ceva intrebari si impresii.

apropo.. motorul e 1,6 16v

Modificat de Pedro
Link către comentariu
e adevarat ca se putea si mai bine..

de ce? e ceva in neregula cu ea?

Link către comentariu

nu... doar ca nu prea are optiuni... are doar 4 airbag-uri, casetofon alfa (asta e cel mai penal.. 2 boxe.. si la logan e mai bun :| ), a/c, toate geamurile electrice, scaune fata reglabile si pe inaltime, proiectoare de ceata integrate in faruri, alarma cu inchidere centralizata (e after market si e super tare... daca lasi geamurile deschise si incui masina se ridica automat.. asta e un mare +).

in schimb nu are cheie tip breloc, nu are comp de bord..

motorul de 1,6 16v trage binisor, nu ca diesel-ul de pe ford de 2l dar merge ok... ce e curios ca desi de pe loc pleaca putin mai incet, are demaraj mai rapid decat un diesel, in schimb la deal parca nu are aceeasi forta. pt ce imi trebuie mie e excelent.

oricum... per total sunt multumit de ea.. am fost la vw (sandra trading in iasi) si am scos istoricum masinii. ceea ce mi-au dat baietii coincide cu ceea ce scrie in cartea service. in plus am verificat pe net codul vin si am scos istoricum masinii, de aceea pot spune ca acesti km sunt reali. masina a fost fabricata in 2002, cumparata in 2003, prima inmatriculare in octombrie 2003. acum are 88.000 si ceva in bord.

foarte derutant e ca la relanti si pana in 1500 rot/min motorul nu se aude, nu se simte. eu eram obisnuit cu diesel care... se auzea. masina e super fina in comenzi, comparativ cu ford e o bijuterie.. daca avea ceva mai multe optiuni eram cel mai fericit :( .

iarasi m-a incantat faptul ca desi e combi e varianta sport special edition, are cauciucuri mai late, motor 1,6 16v, volan sport, tapiteria e in 2 culori si mai era ceva dar am uitat.

prima intrebare:

masina are carlig de remorca din acela retractabil care se ascunde undeva dupa spoiler-ul spate. ieri m-am jucat putin la el si mi-a ramas in bord un martor aprins.. ceva galben, nu mai retin desenul, este pe langa martorul esp, sub el daca nu ma insel. de atunci ramane aprins tot timpul. am pus la loc la spate carligul exact cum era dar nimic.. sa nu fie oare de la el?

Modificat de Pedro
Link către comentariu

poze asa cum am promis.. cam slabe, sunt facute cu tel.. noaptea.. revin cu altele ziua

fotorapservice0438qy.jpg

fotorapservice0445zv.jpg

fotorapservice0455uf.jpg

pana acum nota 9.50 masinii... sper sa mearga la fel de bine si de acu inainte si sa-mi scot permisul cat mai repede sa ma bucur de ea.

Link către comentariu
  • 2 months later...

acu vreo 2 sapt a avut mama un mic accident cu un tir, vinovat fiind soferul tir-ului. mi-a dat omul asigurarea lui, fiind asigurat de asitrans. am mers la firma de asigurari si acolo s-a constatat ca nu platise asigurarea (avea polita rca, valabila 1 an, dar o platea in rate lunare si nu platise pe luna in curs, caz in care contractul devine nul.). cu interventii la bucuresti pt ca iasiul nu poate rezolva niciodata nimic am reusit sa obtin aprobarea lor si sa imi fac masina. am gasit un service super ok recomandat de cei de la asitrans si dupa 2-3 saptamani am reusit sa ajung cu masina in service pt a fi reparata. avariile sunt aripa stanga, lampa de semnalizare si spoilerul putin sters. aripa va fi inlocuita si lampa la fel, dar am oarece retineri in ceea ce priveste vopseaua. se face pe calculator si ii dau si lac dupa aia dar.. mai iese cum era?

ca premiu pt cum a mers i-am luat masinii un mp3 player, un pioneer DEH-2800MPB, are exact culorile bordului si se aude ok.

astept ca joi seara sa-mi iau masina din service si sper ca vineri cel tarziu sa-i pun si mp3-ul dupa care revin cu poze.

Link către comentariu

Salut Pedro,

Citisem ca ai reusit sa scoti de pe net istoricul masinii, imi dai si mie te rog un hint cu asta - cum se face..?

M-am pricopsit si eu cu un variant si as vrea sa aflu mai multe despre el.

merci mult.

emm

Link către comentariu

istoricul l-au scos cei de la vw de pe net. am avut si eu ceva tentative cu cateva programe gasite pe google. cauta car history check sau ceva de genu si sunt programe online cu care iti poti verifica istoricul masinii introducand VIN-ul. eu nu am reusit si am apelat la reprezentanta vw. poate reusesti. mie imi spunea incorect vin.

bafta

Link către comentariu

E zgariata rau sau de ce ai facut poze noaptea?? :unsure:

Masina arata bine (atat cat se vede). Sunt un fun al breakurilor (desi acum nu sunt posesor); Am avut in tinerete.

Link către comentariu

sunt facute noaptea pt ca am avut norocul ca in perioada in care mi-a ajuns masina sa raman fara permis si masina era mai tot timpul la mama.. cand venea acasa era 5-6 si iti dai seama ca nu intra pe usa si eu stai ca ma duc jos sa fac poze la masina. de acum daca e in posesia mea voi avea timp sa fac ceva poze mai detaliate. in plus o buna bucata de timp a fost botita si nu era demna de pozat :P. nu are zgarieturi multe, doar una mai pronuntata undeva deasupra rotii in spate, in rest putine si mult prea fine pt a f bagate in seama. nu le avea nici pe alea daca aveam inspiratia de a merge la o spalatorie calumea nu la una de cartier cu care am mai avut probleme. promit in curand si poze clare, ziua si in conditii favorabile pt o sedinta foto.

legat de faptul ca e break.. avem un mondeo in familie care e enorm din toate punctele de vedere si eram obisnuiti cu spatiu destul de mare pe care hatchback-ul nu-l oferea si sincer nici asa nu e dar se merge bine :)

a fost singurul break care mi-a placut, avand de ales intre ford focus, opel astra si golf. cand ma uit la fata lui imi spun ca am facut alegerea corecta.

Modificat de Pedro
Link către comentariu

m-au sunat cei din service si mi-am luat azi masina, a iesit ca noua, nici nu se cunoaste.

maine ma duc la pioneer si revin cu poze.

Link către comentariu
  • 6 months later...

nu am mai ajuns cu poze prea curand dar pt ca tot s-au pierdut alea vechi am incercat azi sa fac cateva.

nu era ea prea spalata dar merge si asa, cu ploile astea...

picture026ow8.th.jpg picture027ry1.th.jpg picture029bg8.th.jpg picture030eh1.th.jpg

picture031ml7.th.jpg picture032rv2.th.jpg picture033vo0.th.jpg picture034ql4.th.jpg

picture035mi2.th.jpg

revin cu altele mai tarziu cand isi revine imageshack-ul. enjoy!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!