Jump to content

vw golf 4 variant


Pedro

Postare recomandată

salut, radu ma numesc, sunt din iasi si sper ca in cateva zile (pana joi) sa fiu posesorul unui vw golf 4 variant.

am luat decizia achizitionarii acestei masini in urma unor multor ezitari...

eu mai am un ford mondeo de care sunt f. multumit.. asta pana ajung cu ea in service (12 mil un schimb de placute frana) si as fi mers mai departe pe ford, de data asta un focus, tot break, dar am inteles ca si acest model ca intretinere e destul de scump.

o alta varianta mai era opel astra caravan dar cand am intrat in masina aia am zis pas repede.. am inteles totusi ca sunt relativ ieftine ca intretinere si m-a tentat si in lipsa altei alternative as alege opel, masina nemteasca, am inteles ca motorul de 1.6 benzina e destul de fiabil si performant (pt un motor de 1.6)

cum masinile cumparate de la noi lasa mult de dorit si iti vinzi casa ca sa ai un casetofon in masina si 3 presuri am ales si eu ca tot romanu o masina adusa din afara, respectiv din germania.

am luat legatura cu mai multe persoane care se ocupa de asta, intr-un final alegandu-l pe cel care m-i s-a parut cel mai de incredere, am vazut masini aduse de el, tot un g4 variant, rosu dar de 1.9tdi si tot ce aduce arata super ok si la prima vedere si merge la fel.

asadar am vb cu tipu si mi-a zis ca el face ro-ger de 4-5 ori pe luna si aduce o multime de masini, din care pe departe cele mai bune sunt vw (din masinile pana in 10 mii euro).

zilele trecute mi-a trimis prin fax niste poze cu masina, un g4 variant, motor 1,6 (nu cred ce are 16 v, e de 101 cp) mi-a plact ca atare am zis ok.. asta vreau.

duminica, adica maine pleaca dupa ea si joi-vineri cel tarziu am masina acasa..

dat fiind faptul ca sunt si incepator as avea nevoie de cateva sfaturi legate de aceasta masina, intretinere, costuri, de ce sa ma fersesc si orice considerati ca ar fi necesar sa stiu (nu ma intereseaza tuning and stuff, ma intereseaza cand am nevoie de ea sa o pot folosi, ma intereseaza spatiul interior, de aceea am ales variant )

imediat ce ajunge masina voi pune si ceva poze si o sa vad si eu cu exactitate optionale and stuff.. deocamdata am vazut esp, comp de bord, ac, 4 geamuri electrice.. deocamdata atat imi amintesc dar cum vine am sarit cu pozele.

imi cer scuze daca v-am plictisit cu povestirea mea si astept sfaturi de la ceilalti posesori de vw.

cum se comporta motorul de 1,6l? cam la ce consum sa ma astept?

multumiri anticipate, o zi buna tuturor

Link către comentariu

ms mult

am un diesel, un mondeo de 2l si e destul de puturos (la 130 cai) pe care il folosesc pt deplasari sau drumuri mai lungi

vw il voi folosi pt drumuri prin oras, plimbari de weekend.. etc. deci va face max 15 mii pe an asa ca nu se justifica un diesel pt mine..

Link către comentariu

Daca mondeo diesel de 130cp e puturos,sa vezi cum ce puturos o sa iti para motorul de 1.6i.

Link către comentariu
sa o stapanesti sanatos, dar tot mai bun era un tdi,e alata viata

Este chiar musai ca atunci cand cineva isi cumpara o masina, cineva sa faca o remarca gen "mai bine iti luai altceva?" Radu si-a anuntat frumos intrarea in aceasta comunitate. Pentru benzina vs motorina exista un topic specializat cu zeci de pagini fara rezultat. Si eu sunt adeptul motorinei dar nu inseamna ca toata lumea trebuie sa aiba aceeasi parere cu a mea.

Radule, eventual ne poti spune care este pretul (cat te costa cu totul)?

Link către comentariu

nu ma supara, sunt doar sfaturi.. sincer nu imi pare rau pt alegerea facuta, chiar ma saturasem de zgomotul diesel-ului la semafor de demarajul lent etc. sunt motoare diesel f. bune, f. fiabile dar eu am vrut altceva.. ca e bine sau nu, ramane sa ma conving in viitorul apropiat.

cu toate actele, inclusiv numar negru, revizii, tester etc.undeva in jur de 9000 euro. masina are in bord circa 80.000km si din ce am inteles e cam cheala la capitolul optiuni, avand doar un comp de bord, geamuri electrice (toate), ESP, 4 air bag, cheie stil breloc, casetofon si o mai fi avand dar din poze atata am vazut deocamdata... dar sunt cnvins ca nu ma voi simti incomodat de lipsa climatronic-ului... prima investitie va fi probabil un cd player sau mp3 (ma intereseaza in primul rand intrare line-in) si schimbate luminile interioare si cele de la placuta de inmatriculare.

cat despre 1,6i vs 2.0 tdi sau tdci sper sa nu raman dezamegit :-S

inca mai astept sfaturi legate de intretinerea ei, am citit o parte din forum si mi-am facut in mare o idee dar orice sfat e binevenit.

probabil nu am observat eu dar nu este nimeni cu vw cu motor de 1,6 (nu cu 16v). sunt curios ca pana acum m-i s-a recomandat doar diesel... si la toata lumea scrie tdi

Link către comentariu
cat despre 1,6i vs 2.0 tdi sper sa nu raman dezamegit :-S

Am condus ambele golf-uri cu ambele motoare, daca vrei sa compari performantele..... vei fi foarte dezamagit, diferenta este colosala. (singurul avantaj ar fi ca la benzina ii pui un filtru de aer si o sa sune mai frumos decat diesel-ul).

Link către comentariu

ups :|

astept totusi masina poate macar incantarea de moment sa ascunda aceasta diferenta :)

sunt totusi motoare fiabile? adica o iau cu 80 mii in bord, intretinere tot schimbat la timp si ii pun exact ce are nevoie.. ma duce macar 200 mii?

later edit:

acum am vazut postul lui denilson si pozele aferente si voiam sa va intreb daca display-ul acela dintre indicatoare este asa la toate modelele.. am vazut la sharan ceva asemanator dar deasupra la ce apare in pozele lui denilson mai avea o masina care iti arata exact ce portiere sunt deschise etc.

la mine oare cum e? in singura poza pe care o am cu interiorul luminile de pe bord sunt stinse, motorul oprit deci si display-ul inchis.

Modificat de Pedro
Link către comentariu

Din poza asta, te referi la partea unde e trecut consumul si temperatura? Daca da, ala e computerul de bord.

Martorul pentru usi deschise a aparut la un moment dat, nu stiu cand. a mea e din 2001 si nu are.

Link către comentariu

Pictograma cu masina (vazuta de sus, cumva) care arata care usa e deschisa eu stiu ca apare doar pe BC cu display mare, adica pe toata suprafata dintre cele doua ceasuri de bord.Acel BC mare este prezent la masinile care au si navigatie, si mai arata si postul de radio, etc...

Eu am la Golful MK4 2002 BC cu display mic, iar despre usa care e deschisa, apare scris pe BC, insotit de un piuit, la cateva secunde dupa ce ai plecat de pe loc.

Link către comentariu

in oct 2002 exista :)

am vazut ca ai spus si pe topul celalalt...cum sa fi panicat de 1.6 ?? daca iti place banzina e super. iti e frica ca nu trage? stai inistit ca mai e si 1.4 care e slab. asta e ok. 1.6 e super motor si fiabil.

la 80.000 km , daca sunt reali, nu iti face prob, daca stii sa o ingrijesti pana la 200.000.

dif intre 19.TDi de 100 cai si 1.6 sunt la demaraj si la cuplu. dar eu zic sa nu iti faci griji. oricna diti poti pune filtru si va suna mai bine. sau in cel mai rau caz o poti vinde si treci pe diesel.

oricum sa o stap sanatos!!

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

Da eu stiu ca daca ai BC Plus apare care usa e deschisa.

Link către comentariu
Pictograma cu masina (vazuta de sus, cumva) care arata care usa e deschisa eu stiu ca apare doar pe BC cu display mare

Nu neaparat, poate fi si martor simplu.

Link către comentariu

eu cred ca le am pe amandoua.. ?? sau sigur am pictograma-martorul rosu. :huh: voi verifica diseara si anunt :D

Link către comentariu

Ah, credeam ca se referea strict la pictograma de pe BC...

Deci exista martor simplu (acela rosu, de langa martorul pt ulei, cu masina orientata transversal), care sa arate distinct usile deschise? Mie martorul imi apare dar are doar o usa deschisa. In fine, voi verifica si eu, observ ca am scris deodata cu bogdan_WRC :D

Scuze pt :huh:

Modificat de zbx
Link către comentariu
Din poza asta, te referi la partea unde e trecut consumul si temperatura? Daca da, ala e computerul de bord.

da, la acest tip de display ma refer. sa inteleg ca totusi daca masina e dupa 2002, noiembrie sunt sanse sa am display mare?

ms pt urari Bogdan_wrc , sper sa nu ma misc la fel ca cei cu logan de 1.6 :huh:(

kilometrajul cred ca e real pt ca masina este luata de acasa de la cineva, nu de la un autohaus sau firma.. a fost a unei pers fizice care o vinde pt un golf 5, sau cel putin pe net asa mi-a zis.

cand faceti referire la filtrul de aer banuiesc ca e vorba de un nou filtru, sport, nu?

Link către comentariu

display-ul mare este o optiune separata, daca ai si navigatie. eu ma refeream ca fiind mai noua s-ar putea sa ai martorul de usi deschise.

Cat despre Logan-ul de 1.6... are mai putini cai dar e si mai usor... si cutia mai aiurea.... dar nu cred ca e o diferenta foarte mare intre ele.

Da, un filtru sport. Daca pui si evacuare completa.... :)

Link către comentariu

verificat aseara. se aprinde martorul rosu cand deschid usa, si apare pe BC scris portbagaj deschis daca umblu la portbagaj (logic, nu? :) )

ce treaba are loganul de 1.6 aici? vb totusi de masini... hai sa lasa comparatiile astea... ce treaba are daca te misti mai repede sau nu? fiecare masina e buna la altceva...

Link către comentariu

inca o zi si sper ca voi avea masina.. primul lucru pe care-l fac e clar o tura de forta sa vad ce poate :)

o sa studiez preturile la filtre si in functie de buget o sa cumpar unul.

mai intai obsesia mea legata de audio trebuie sa se concretizeze, deja am luat un invertor si am ceva planuri pt masina+ ledurle mov care urmeaza sa le montez in plafoniera si la spate la placuta de inmatriculare.

revin cu o intrebare pusa si in alt topic: in portbagaj la versiunea variant este si o priza de 12v? m-ar interesa ca nu vreau sa trag cablul tocmai din fata de la bricheta, ma enerveaza sa vad multe cabluri...

vreau cu un invertor sa pun pe masina un sist audio de casa, am un logitech z-2200 de care sunt super multumit si parca nu as mai da bani si pe un sistem pt masina. doar un head-unit performant si ajunge:)

Link către comentariu

Pedro felicitari pentru masina. Sa o stapanesti sanatos.

Revenind ontopic:

Ar fi foarte interesant sa vezi masina imediat ce a ajuns in tara (in ideea in care carausul nu se opreste la Arad in service sa o bibilieasca si ti-o aduce dupa aia). Nu trebuie sa te sperii de mizerie praf, etc, etc, dar iti vei putea face mai bine o idee despre cum e masina. Dupa stilizare s-ar putea ca multe indicii care sa te ajute sa o tratezi intr-un anumit fel sa fie ascunse.

Odata cu aceasta vizita ar fi interesanta o testare cu VAG-COM-ul. Completeaza-ti si tu locatia si poate te ajuta cineva de pe forum.

Testarea cu VAG-COM-ul iti va da o idee si despre ce ar trebui sa schimbi la masina, asa incat mecanicul la care vei face verificarea tehnica nu te va putea "bullshit-ui"

In rest baga: :)

Link către comentariu

parerea mea: tura de forta daca e la inceput sa fie mica si scurta, e ok,..dar daca e mai mare sa fie facuta cu pondere, dupa ce cunosti masima de ajuns, dupa ce schimbi curele si ulei.

drum bun!

Link către comentariu

Bogdan_wrc tie iti apare semnul de la usa cand e deschisa din cauza ca ai cutie tiptronic si toate masinile cu tiptronic au bordcomputer mare ca la cele cu navi.

Link către comentariu

pai eu am la fel de mare BC ca si ice (de ex), doar ca la mine scrisul e mai mic si impartit in 3 randuri.

dar hai ca suntem deja mult prea Ot pe topciul omului.

Link către comentariu
Pedro felicitari pentru masina. Sa o stapanesti sanatos.

Revenind ontopic:

Ar fi foarte interesant sa vezi masina imediat ce a ajuns in tara (in ideea in care carausul nu se opreste la Arad in service sa o bibilieasca si ti-o aduce dupa aia). Nu trebuie sa te sperii de mizerie praf, etc, etc, dar iti vei putea face mai bine o idee despre cum e masina. Dupa stilizare s-ar putea ca multe indicii care sa te ajute sa o tratezi intr-un anumit fel sa fie ascunse.

Odata cu aceasta vizita ar fi interesanta o testare cu VAG-COM-ul. Completeaza-ti si tu locatia si poate te ajuta cineva de pe forum.

Testarea cu VAG-COM-ul iti va da o idee si despre ce ar trebui sa schimbi la masina, asa incat mecanicul la care vei face verificarea tehnica nu te va putea "bullshit-ui"

In rest baga: :Driver:

thx bj

masina a facut o revizie completa la 80.000 in care s-au schimbat curele, placute, uleiuri si alte consumabile, lucru pe care il atesta si cartea de service. (de cand s-a facut pozele pana acum are cam 87-90 de mii)

apropo de kilometraj, cum se poate verifica daca este cel real sau nu?

unde este portul de conectare la pc? daca a fost conectat de curand ar rebui sa se cunoasca zic eu...

sau.. ce alte metode de verificare a kilometrajului mai stiti?

ce ar mai trebui sa verific la primirea masinii?

eu sunt din iasi, completez imediat si la profil.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!