Jump to content

Carnauba wax - facts


toni
 Share

Postare recomandată

Cateva lucruri interesante despre ceara Carnauba, le pun asa cum le-am gasit, nu mai traduc:

Carnauba is a wax derived from the leaves of a plant native to northeastern Brazil, the carnauba palm (Copernicia prunifera). It is known as "queen of waxes" and usually comes in the form of hard yellow-brown flakes. It is obtained from the leaves of the carnauba palm by collecting them, beating them to loosen the wax, then refining and bleaching the wax.

Carnauba wax contains mainly esters of fatty acids (80-85%), fatty alcohols (10-15%), acids (3-6%) and hydrocarbons (1-3%). Specific for carnauba wax is the content of esterified fatty diols (about 20%), hydroxylated fatty acids (about 6%) and cinnamic acid (about 10%). Cinnamic acid, an antioxidant, may be hydroxylated or methoxylated.

Carnauba wax is a prominent ingredient is cosmetic formulas: lipsticks, eyeliners, mascara, eye shadows, foundations, blushers, skin care preparations, sun care preparations, etc.

Carnauba wax can produce a glossy finish and as such is used in automobile waxes, shoe polishes and floor and furniture polishes, especially mixed with beeswax. It is used as a coating on dental floss. Use for paper coatings is the most common application in the United States.

It is the main ingredient in surfboard wax, combined with coconut oil.

As a glazing agent in foods, it finds use particularly in shiny-shelled candies such as M&M's and Tic Tacs, and in some chocolates. Swedish Fish are made out of carnauba wax. It is also used in the pharmaceutical industry as a tablet coating agent.

Historically, the use of carnauba wax as a replacement for a mixure of paraffin and beeswax on phonograph cylinders was patented by Charles Tainter in 1890.

Its melting point is between 78-85

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant!

unde gasim si la cat ?

modalitati de aplicare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt niste informatii utile aici si aici.

Si despre Formula 1 Carnauba Wax putem gasi ceva aici.

Se gasea la Augsburg la ~ 25-30 RON

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai pentru ce, dar nu uita ca daca ai o culoare metalizata e posibil sa nu placa efectul carnauba (Toni - "cerurile cu contin mare de Carnauba (astea sunt de obicei pasta) ascund metalizarea prin natura lor, pur si simplu nu se mai vede. Toate cerurile cu carnauba fac asta si este un lucru cunoscut.").

Pentru vopsea metalizata se folosesc in general ceruri sintetice.

Citez din nou pe Toni: "Cerurile care amplifica efectul metalizarii sunt in general cele sintetice, exista chiar unele "special" facute pentru vopsele metalizate. Eu am incercat Turtlewax Metallic iar in soare puternic metalizarea chiar explodeaza "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am postat eu sunt niste informatii generale despre ceara Carnauba in stare pura si la ce mai este folosita in afara de cerurile auto.

Sunt mai mult curiozitati, nu au chiar o utilitatea practica aceste informatii, dar mi s-au parut interesante. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

interesant e faptul ca ceara Carnauba se foloseste si la bomboanele M&M`s ca si agent de acoperire :) . Destul de ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ceara solida cu Carnauba are cele mai bune rezultate. Am vazut un Cayenne negru dat cu ceara aia de aproape 200 ron de la Sonax-super fain-pacat ca-s doar 200ml deci leul si ml-ul de ceara, plus ca nu tine la prea multe spalari. Ca rentabilitate e mai buna aia lichida cu carnauba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
N-ai pentru ce, dar nu uita ca daca ai o culoare metalizata e posibil sa nu placa efectul carnauba (Toni - "cerurile cu contin mare de Carnauba (astea sunt de obicei pasta) ascund metalizarea prin natura lor, pur si simplu nu se mai vede. Toate cerurile cu carnauba fac asta si este un lucru cunoscut.").

Pentru vopsea metalizata se folosesc in general ceruri sintetice.

Citez din nou pe Toni: "Cerurile care amplifica efectul metalizarii sunt in general cele sintetice, exista chiar unele "special" facute pentru vopsele metalizate. Eu am incercat Turtlewax Metallic iar in soare puternic metalizarea chiar explodeaza "

Nu e o lege...eu am facut cateva polishuri si apoi am folosit ceara carnauba pe vopsea metalizata (neagra, gri, albastra) si nu a disparut efectul metalic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
N-ai pentru ce, dar nu uita ca daca ai o culoare metalizata e posibil sa nu placa efectul carnauba (Toni - "cerurile cu contin mare de Carnauba (astea sunt de obicei pasta) ascund metalizarea prin natura lor, pur si simplu nu se mai vede. Toate cerurile cu carnauba fac asta si este un lucru cunoscut.").

Pentru vopsea metalizata se folosesc in general ceruri sintetice.

Citez din nou pe Toni: "Cerurile care amplifica efectul metalizarii sunt in general cele sintetice, exista chiar unele "special" facute pentru vopsele metalizate. Eu am incercat Turtlewax Metallic iar in soare puternic metalizarea chiar explodeaza "

Ce intelegi prin explodare?

... Eu am incercat Turtlewax Metallic iar in soare puternic metalizarea chiar explodeaza

Stiu ca e o intrebare de copil, dar n-am inteles corect, scuze pt acest lucru. :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica se vede foarte puternic, toti acei fulgi care creeaza metalizarea iti sar in ochi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

DEci se gaseste de cumparat sau nu? Eu am gasit pe www.porscheshop.co.uk dar la niste preturi destul de mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intamplator folsesc de 2ani un sampon cu ceara Carnauba. Ca rezultate este foarte bun. Mereu mi-am pus intrebarea de ce nu se foloseste la spalatorii avand un pret scazut(6ron- 0.5l). La fiecare spalare masina straluceste vizibil, apa aluneca...foarte rar folosesc stergatoarele. Il gasiti in Selgros sau la distribuitorul din Ploiesti.

post-38791-1284290718_thumb.jpg

Modificat de eleet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!