Jump to content

Probleme avertizare lumini aprinse


VAG4Ever
 Share

Postare recomandată

  • 4 weeks later...
  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    14

  • Al Bundy

    11

  • kelu

    10

  • Nick.sb

    6

Si am mai descoperit ca cu usa de la sofer deschisa dupa cateva secunde se blocheaza usile si daca bag cheia in contact si pun contactul pleaca alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ai probleme cu switchul sau cu lipiturile de pe placa broastei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e chiar asa.... se rezolva, doar ca e ceva de munca, pana sa ajungi la yala... si la montaj. Cam intr-o ora, se rezolva treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Exista posibilitatea ca sa setez cu VAG-COM sa-mi bipaie avertizarea sonora la deschiderea oricarei usi ?

Practic la toate Skodele e setata avertizarea numai pe deschidere portiera sofer, portiera care are dus acel rahat de switch si nici nu ma gandesc sa o mai desfac inca odata sa-l repar.

In mod sigur mai deschid un hayon, o alta usa inainte de a pleca si sa-mi sune alarma daca uit ceva aprins...

In week-end am patit figura si m-a atentionat un vecin...daca e activa alarma pe oricare din contactele existente, o aud si cand deschid hayonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate activa pentru celelate portiere. Dar de nu vrei sa inlocuiesti switch-ul? Este singura varianta viabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eheeee...e o intreaga nebunie, stiu ca te pricepi si am si recomandari pentru tine de la un vecin, DAR:

1. Broasca e veche si nu cred ca merita reparata.

2. Dupa inlocuire nu e sigur ca mai merge ok, am vazut si eu cum e facuta, e capsulata....

3. Desfacerea usii si pusul la loc poate implica si alte avarii pe la fire, boxe, fata usa, capac metal unde am dat o serie de gauri ca sa prind la loc cu suruburi...

4 Conectorul ala de la broasca e cam slabut, clemele de plastic distruse, deci daca mai umblam la el se duce dreq de tot, in plus mai e si rahatul ala de plastic negru din ranforsarea metalica, capac pe care l-am dat jos de cateva ori si daca nu intra inspre broasca cum trebuie, nu mai percuteaza broasca aia nenorocita.

5. Ca sa nu mai spun ca la final a sarit porcaria aia de stut sarma care se ridica si se coboara la inchidere usi din broasca, chinu drequ' sa-l pun la loc...am dat iar afara geam, panou, etc, o suta de injuraturi.....s-a rupt si cauciucul de protectie al stutului din panoul metalic, l-am facut eu cumva sa nu atinga de metal dar acum merge mai greu si la inchidere nu se trage complet uneori....iar confirmarea de inchidere pentru ca sa intre in stand-by ecu confort, vine cam dupa 2 sec in loc sa vina instant...

Am lucrat la usa de mi-au sarit capacele vreo 3 zile si deabia am reusit sa o fac functionala cat de cat.

 

Broastele de pe piata AM nu-s bune, cele originale cu manopera vin cam 10 milioane, de-ti bagi picioarele........etc, etc, mi-e lehamite de toata hotia asta nenorocita din Romania.

Poate aduc de afara o broasca originala cu pret rezonabil si apoi cu vreo 3-4 sticle de vin si 2-3 zile libere la tara, sa am tupeul sa ma apuc de ea ca sa o mai desfac odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce spui, nu prea ai avut rabdarea necesara si documentarea prealabila nu a fost facuta ok. Broasca fie ea cat de veche, daca este originala se repara si se repara trainic, nu doar pentru cateva luni. Daca demontezi/montezi totul cu bagare de seama, nu raman sechele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, marea majoritate se pot repara fara probleme.

 

sunt foarte putine yale care nu merg reparate - si aici vb in general de partea responsabila cu incuiatul/descuiatul usii - si doar in cazurile in care colectorul motorasului este facut praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul e ok, nu se strica, se duc in schimb cablajele daca le desfaci si le pui la loc de nspe ori.

Cum idiotii de fabricanti au facut totul de parca ar fi de unica folosinta, adica sa nu poti sa repari, te apuca toti nervii cand desfaci acolo...nituri, fire care nu au conector si nu poti sa desfaci fata aia nenorocita de tabla din cauza lor...etc

Daca exista un conector cu 7 pini undeva in mijlocul usii ca sa poti deconecta cablurile alea, era ok. Acum exista pericolul ca cel putin unul din fire sa se intrerupa sau sa fie deja intrerupt ca urmare a interventiilor.

 

Dar revin: De ce nu exista posibilitatea setarii din soft a avertizarii sonore pe o alta usa sau pe oricare din contactele de deschidere ale usilor ?

Personal nu am interfata dar intreb sa stiu daca merita sa dau banii pe ea.

Modificat de recxd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se strica si motorase/colectoarele in general - dar f.f.rar

 

mai departe nu inteleg intrebarea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a raspuns si kelu mai sus.

Nu se poate modifica cu VCDS sau cu alt software ca avertizarea sonora sa functioneze pe alta usa. Iar alt contact care sa monitorizeze pozitia usii nu mai este.

Singura rezolvare pentru problema ta este schimbarea switch-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut , dau blocu de lumini pe 0 si cand scot cheia din contact si deschis usa imi tipa bordu ca si cum as fii lasat pe poziti .. am scos blocu de lumini si face la fel.. vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza codarea de pe ceasuri, sa vedem despre ce e vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna ziua. Am si eu o intrebare. am un golf IV 2001 scurt si de un timp incoace mi se tot aprinde in bord becul cum ca sunt deschise usiile si nu reusesc sa fac sa dispara, si din cauza asta nu ma mai lasa sa blochez masina de la cheie numa sa o deblochez, am fost la un mecanic si mi-a pus testeru pe ea si spune ca 4 din usi nu le mai vede ca inchise pe tester numai una ii apare cand o inchid si o deschit ma poate ajuta cineva. MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu merge incuiata, clar portiera soferului face probleme. AColo trebuie demontata broasca, revizuita complet( switch nou, refacut lipituri si curatat motoras) Cam ciudat sa nu ti vada niciuna din portiere, sincer ma cam indoiesc. Celelalte functii gen plafoniere, geamuri electrice- functioneaza normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da geamurile merg normal becurile de sus merg numai ca le-am pus pe varianta Off deoarece din cauza ca imi detectează usa deschise cand pun sa se aprindă cand deschid usa sunt mereu aprinse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa yala si schimba switch-ul. A ramas blocat pe pozitia de usa deschisa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate usile au switch in broasca.

Dar masina nu se incuie doar daca usa de la sofer este deschisa, daca sunt celelalte deschise si cea de la sofer inchisa, se incuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si atunci trebuie sa le schimb de la toate usiile care nu merg sau numai de la usa principala(adica sofer)?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba - verifici care yale au probleme, cu VCDS-ul sau alt tester compatibil, dupa care le repari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
iacobadrian807

Salutare, vin si eu cu o problema, am observat cu stupoare dupa ce am gasit masina cu bateria moarta ca am lasat farurile aprinse . Imi poate spune si mie cineva de ce nu mai ma avertizeaza sonor la scoaterea cheii din contact despre luminile aprinse ? Din cate am citit aici poate fi de la buzzer sau switch. Buzzerul cred ca functioneaza corespunzator din moment ce se aude atunci cand se aprinde vreun martor in bord sau temperatura exterioara scade sub 4 grade. Pana acum a functionat si avertizarea la lasarea luminilor aprinse dupa ce scoteam cheia din contact. Deci ar ramane doar acel switch care nustiu de el cu ce se mananca. Unde este pozitionat si daca se poate inlocui cu unul nou? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca buzzerul functioneaza pentru restul avertizarilor, atunci acesta este ok

in cazul tau, cel mai probabil este vorba de switch/probleme yala - trebuie data jos yala si reconditionata plus inlocuire switch - dupa care o sa fie ok.

Atentie - daca ai cheie briceag oem - sa nu se incuie cheia in masina.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , va rog sa ma ajutati  , luminile din portiere nu mi se aprind si nici sunetul cand las luminile aprinse nu se aude , in schimb plafoniera merge cand deschid usa si se stinge dupa un timp , iar sunetul de temperatura se aude , deci care ar putea fii problema ?Swich-ul pare sa mearga de vreme ce merge plafoniera ...

Modificat de Andrei94cata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!