Jump to content

Schema electrica Fabia


cmircea
 Share

Postare recomandată

Buna ziua!

Sunt nou pe forum dar am citit cu mare atentie ceea ce se scrie aici.

Pe mine m-ar interesa o schema a instalatiei electrice de la Fabia. Mentionez ca am o Fabia Combi Elegance din 2001 motor 1,4 MPI 68cp.

De ce ma intereseaza?

Am pe masina o alarma ungo MS2000 si la revizia de 65000 am rugat electricianul de la reprezentanta din Bacau sa-mi faca sa se inchida geamurile atunci cand armez alarma. Mi-a pus o iesire auxiliara de la alarma la nu stiu ce fir de la modulul confort si minune: cand armez alarma se inchid si geamurile.

La revizia de la 80000 m-am dus la reprezentanta din P. Neamt. Am avut o problema cu oglinda electrica de la sofer (am gasit carcasa sparta in parcare) si mi-am schimbat-o pe asigurare, si nu stiu de ce electricianul de aici mi-a scos firul care imi inchidea geamurile. Am constatat asta ulterior dupa ce plecasem.

As vrea o schema electrica pentru a vedea pe ce fir mi-a conectat alarma ca sa refac legatura.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit ca se poate programa sa se inchida geamurile din telecomanda? Se apasa butonul de armare o data si se armeaza usile, apoi se tine apasat butonul de armare trei secunde si se inchid si geamurile.

Stie cineva cum se poate programa cu VAG-COM-ul acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai sa lamurim: tu ce telecomanda ai? Originala Skoda sau te referi la telecomanda alarmei?

Alarma poate fi programata sa ridice geamurile, modulul de confort al masinii mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

Omul a spus foarte clar ca e UNGO.

Cred ca stiu ce ai patit: prin furtunul gros de la usa soferului pe unde trec toate cablurile exista un fir care este legat la cablajul geamurilor electrice. Ala trece prin furtun si se duce spre unitatea centrala de la UNGO. Parerea mea este ca in momentul in care ti-au schimbat oglinda s-a umblat ori la furtunul ala din usa, ori a fost data fata de usa jos la sofer si s-a intrerupt contactul.

Eu asa am si am tot UNGO. Este un fir care aduce "feed" de la unitatea centrala catre comenzile geamurilor electrice, ca sa urce amandoua in acelasi timp si sa se opreasca cand ajung sus (altfel ar forta in continuare sa urce).

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac precizarea ca masina are patru geamuri electrice.

Telecomanda la care fac referire este cea originala a masinii.

Am vazut pe un site o programare cu Vag-Com-ul undeva in ADAPTATION in CANALUL 62 o programare in care geamurile se pot inchide cu cheia in usa (lucru care la mine se intampla) dar si din telecomanda originala a masinii.

Stie cineva ce valoare trebuie setata pentru a se intampla acest lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas - citreste intai cu atentie postul numarul 2, apoi povesteste-ne cum se poate programa alarma UNGO cu ajutorul VAG-COM.

Doar de asta am intrebat, pentru ca era neclar ce are de-a face alarma cu VAG-COM-ul.

PS: @barabas: si acum citeste postul numarul 5. :(. Tot cu atentie.

@cmircea: exista o solutie, este insa destul de dificil. caut linkul si il postez.

Modificat de BogMW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cmircea: cu cheia vine programata din fabrica, daca ai modulul de confort adecvat. Totusi cu alarma nu functioneaza la fel. Probabil daca ar fi programate, la tine cu alarma OEM deja ar functiona. In cazul alarmelor aftermarket este si mai greu.

PS: @bog, era undeva pe la aria de tuning daca bine-mi aduc aminte ... :(

Modificat de Akebono
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc BogMW si astept raspunsul.

Eu am gasit asa ceva daca te ajuta.

Adaptation Channel 62:

State Bit Dec. Function

ON 0 1 windows up with remote

ON 1 2 windows down with remote

ON 2 4 windows up with key in lock

ON 3 8 windows down with key in lock

ON 4 16 sunroof close with remote

OFF 5 32 sunroof open with remote (does not appear to work)

ON 6 64 sunroof close with key in lock

OFF 7 128 sunroof open with key in lock (does not appear to work)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Akebono.

Am avut probleme cu modulul confort si l-am schimbat. Noul modul are alarma OEM. Dar masina nu este cablata pentru alarma (vechiul modul nu era cu alarma). As vrea sa renunt la alarma Ungo (doua telecomenzi in buzunar este parca prea mult). Dar nu am sirena aceea cu trei fire si nici senzorii volumetrici. Am inteles ca sirena este destul de scumpa (undeva la 250 RON) iar senzorii undeva la 50RON.

Asa ca va trebui sa mai astept pana dau jos alarma suplimentara.

Inchiderea geamurilor din telecomanda nu functioneaza pentru ca initial masina nu a avut alarma.

As vrea sa pot programa acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cmircea: poti da mai multe detalii de unde ai extras codarea respectiva? Este posibil ca nu toate tipurile de controllere sa o suporte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Akebono. Am gasit codarea pe un forum de la vag-com.

"Let's look at Adaptation Channel 62 first (it is simpler, fewer bits than the Coding). The original value in a US 3.0L model is 95. Both a real VAG tool and VAG-COM display these values in decimal. 95 decimal is 5F hex, or 01011111 in binary.

Value: 01011111

Bit: 76543210

Now we can correlate the bits with the chart

for Adaptation Channel 62:

State Bit Dec. Function

ON 0 1 windows up with remote

ON 1 2 windows down with remote

ON 2 4 windows up with key in lock

ON 3 8 windows down with key in lock

ON 4 16 sunroof close with remote

OFF 5 32 sunroof open with remote (does not appear to work)

ON 6 64 sunroof close with key in lock

OFF 7 128 sunroof open with key in lock (does not appear to work)

Also, you will see if we add up the decimal values for each of the bits that are ON, we can verify that we did it right because we got the original Adaptation value of 95.

1 + 2 + 4 + 8 + 16 + 64 = 95.

By now you're likely starting to wonder why "Windows with Remote" stuff doesn't work since the appropriate bits appear to be ON. To answer this question, we need to look at the coding the same way. The original coding in this car is 11788 (decimal). That's 2E0C in hex or 010111000001100 in binary. Again, we can again correlate the binary bits with the function table, just like we did above."

Now notice that bit 6 with a value of 64 and function "comfort functions with remote (adapt in ch 62!!)" is OFF !!! So in order to turn this ON, we need to add 64 to the original coding. 11788 + 64 = 11852. Recode the module with that number. Once you do that, the options in Adaptation Channel 62 should take effect, and you can change the value there to "fine tune" the features..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!