Jump to content

Planetara? cap planetara? burduf ?


netplay
 Share

Postare recomandată

Salut,

Se pare ca mecanicii din GALATI sunt foarte nepriceputi.Acum 2saptamani am urcat masina pe elevator pentru o verificare la roti si am observat ca pe partea dreapta am burduful spart(nu rupt)si pierdeam vaselina.Cu o saptamana in urma a fost verificata si nu aveam nici un burduf spart verificarea fiin facuta de mine personal pe o groapa,deci nu avea mult timp de cand cedase burduful.Am vorbit la un service unde ii cunosteam pe baieti sa imi aduca burduful si sa il schimbe.Dupa ce l-au schimbat(sambata)luni am observat pe janta urma de vaselina.Am dat jos roata si am vazut ca era vaselina peste tot.Am sters si am mai strans eu colierul acela.Intre timp am mai facut cu masina cam 2000de km.De cateva zile in anumite momente cand iau curba se aude un troncanit pe partea dreapta si cateodata un zgomot metalic ascutit.....

Azi dimineata am intrat intr-un sens giratoriu unde nu era nimeni si cu stanga m-am invartit in el si se aude o bataie pe partea dreapta finuta numai cand accelerez mai tare si fortez.

Credeti ca din cauza ca s-a pierdut vaselina aceea s-a dus capatu de planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu se spune ca o planetara nu prea crapa in conditii de exploatare normale (fara gropi urate luate, fara accelerari puternice in curbe etc) decat daca are probleme burduful. Din pacate colierul ala este pe atat de simplu, pe atat de pretentios la strangere si necesita un cleste special care se strange cu cheia dinamometrica la o anumita valoare (vezi pag 12 din atasament).

Asa ca daca-i vezi cu clestele de cuie in buzunar mai bine mergi in alta parte. Necazul este ca nu se gaseste colier de calitate decat impreuna cu tot burduful de planetara, celelalte ce le gasesti separat sunt cam rahitice. Oricum daca demontezi planetara dinspre roata iti trebuie piulita noua (este de unica folosinta) si o cantate strict determinata de vaselina. Eu am schimbat burduful de vreo 3 ori (daca ma duceam la reprezentanta cam tot acolo ajungeam , dar aveam o garantie) si pana la urma m-am suparat si am transformat un cleste de cuie impreuna cu un prieten mecanic, am demontat planetara de tot (am scos-o si din flansa din cutie) ca sa pot lucra si sa o curat bine. Vad ca acum nu a mai picat. Oricum dupa ce o schimbi sa ai o oglinda la tine si sa te mai uiti din cand in cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca sigur planetara e pe duca...asa am patit si eu.am lasat la o masina mai veche burduful spart si chiar daca l-am schimbat cand batea fff rar in scurt timp a inceput sa bata din ce in ce mai tare.vaselina nu trebuie pusa multa,asa cum a mentionat si colegul mai sus.daca pui prea multa vaselina se poate sparge burduful mai repede.in legatura cu piulita nu stiam ca e de unica folosinta.la cate masini mi-am schimbat capatul de planetara tot piluita veche o foloseam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este piulita cu autostrangere, daca o refolosesti pe cea veche, merge numai ca se poate slabi in timp.

Oricum capul de planetare este dus si trebuie schimbat daca troncane, nu stiu cum ar fi sa crape de tot in vreo curba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare...trebuie sa schimb si eu un cap de planetara...

cei care ati mai schimbat...pe ce brand ati mers,ce marca recomandati?stiu k cele mai bune sunt oem dar totusi costa 450ron

alte variante bunicele stiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spidan, Febi, Lemforder.

Cand mi-a crapat eu am pus Lemforder si nu am avut probleme pana acum decat din cauza montarii proaste a colierului, asa ca atentie si cine ti-o schimba.

Din cate am auzit sa te feresti de piese italiene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, am si eu o problema foarte deranjanta

- La plecarea de pe loc se aud niste trosnituri,pocnituri

- Cand dau cu spatele se aud niste pocnituri cate-odata

- In viraje luate mai tare sau franari mai tari se aud iar acele pocnituri

- Stand pe loc daca misc de volan incet stanga dreapta se aude un carait

Am fost la un mecanic recomandat de cineva si am facut constatare:

Pt solutionarea problemei mi-a gasit :

- Bucse bara stabilizatoare ( Originale)

- Bieleta dreapta

- flansa amortizor dreapta

Dupa ce schimba toate astea, ma duc sa fac proba si SURPRIZA tot se auzea.

M-am enervat si i-am dat de-o ciorba si am plecat comvingandu-ma de simtul lui de a constata problemele.

Ieri nu mai suportand zgomotele astea mam dus la vreo 2 mecanici si am gasit problema in sfarsit , pare dureroasa.

Am un joc daca pot spune asa, intre PLANETARA si CUTIE, mai exact unde se prinde PLANETARA si locul care duce spre cutie:

Tin sa precizez ca acel zgomot nu se aude in cutie ci langa unde am zis mai sus, chiar dupa prinderea planetarei e un butuc practic acolo se aude.

Cauze:

- In cel mai fericit caz - Pinion Planetara Cutie

- In cel mai rau caz sa fie chiar din cutie jocul acela de la care vin toate zgomotele ( solutie ca n-are rost sa schimb cutia pt atat,cica exista nu stiu ce aditiv pt cutie care practic cimenteaza acel loc unde am jocul si totul revine la normal, asta mi-au zis aman2 mecanici la care am fost ieri, deci un adevar este, voi ce ziceti ? )

Eu ma gandesc iar ca poate fi chiar capul planetarei ca aceea este spre cutie, sau chiar planetara.

Voi ce ziceti ce ar putea fi ? Au dreptate Mecanici la care am fost ieri? Cam cat m-ar costa un cap de planetara ? planetara? pinion planetara se gaseste? nOI?

O zi buna si sa auzim de bine !

Modificat de JustinTm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine DOAR cand virez dreapta puternic in mers (sau plec de pe loc cu viraj dreapta) se aude un zgomot sacadat, constant (tac-tac-tac-tac) care este direct proportional cu viteza ca si cadenta si cu virajul dreapta ca si intensitate.

Am gasit nu de mult timp (acum 5000km) si burduful de la capul de planetara dreapta dinspre cutie complet rupt si l-am schimbat atunci nu se auzea NICI UN ZGOMOT decat aveam TREPIDATII pe roata dreapta fata (numai cand acceleram, cand era in sarcina-bagata in viteza, cu cat mai tare accelerez cu atat mai tare vibreaza). Vibratia nu se transmite in volan, volanul nu are joc ci se simte localizata pe dreapta vibratia.

CE MA ENERVEAZA SI MAI MULT e ca se aude o bataie metalica (ca si cum ar bate tzeava de la esapament pe undeva pe mijlocul-fata a masinii) la denivelari, viraje stanga-dreapta bruste etc. (zgomot aparut odata cu cel de mai sus mentionat).

Pe langa toate astea mai imi si freaca roata in interiorul aripii (partea dinspre interior-centru).

Am comandat capul de planetara dreapta la indicatiile mecanicului desi eu tind sa cred ca e capul de la planetara dreapta dinspre cutie.

Ce parere aveti?

Modificat de PiltZu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mmmdeaaaa, am schimbat si capetele de planetara si tot asa se aude si se simte...

Trist...am irosit niste bani degeaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Laurentiu_LWR

am si eu o mare nelamurire...acu cateva ore am venit de la mare...si am constatat ca janta este plina pe interior de vaselina:(..la fel si aparatoare aceea de pastic...

vaselina provine sigur de la plantara(din alta parte de unde?)

intrebarea este de ce?am schimbat atat capul de planetara cat si burduful de protectie acum cateva luni...:RO flag:

care ar fi motivele...eu am dat jos roata pentru o mica inspectie dar e prea multa vaselina acolo si nu mi-am dat seama sa fie ciupit sau spart burduful...si nici pe la coliere nu e iesit....

deci?

o seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!Sunt si eu posesorul unei skoda octavia 2 si de cateva zile cand dau in gropi sau trec peste mici denivelari se aude o bataie la roata stanga,presupunand eu cas" bucsele,bun am fost la un service s-a uitat un mecanic la ea "nu au nimic bucsele" l-am intrebat ce ar putea fi si mi-a zis ca am burduful dinspre roata (stanga) crapat,l-am schimbat si nimic tot se aude.Din cate m-am uitat eu pe sub ea am tot tras de planetara stanga si se aude ca bate in cutie,sa fie capatul acelei planetare dus?Apropo care este pretul unui cap de planetara sau al unei planetare in intregime?Si ce marca imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am schimbat cu ajutorul unui prieten rulmentul dreapta fata dupa care ies la un test drive si constat ca se aude un rontait puternic tot pe dreapta fata ... cum se aude o bormasina in peretele vecinului.Zgomotul se aude si cand invart roata cu masina suspendata. Sa fi deranjat capul de planetara cand am schimbat rulemntul sau ce ar putea fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e de la planetara, cred ca e de la voi, ati uitat vre-un distantier sau ati montat ceva invers sau nu ati presat rulmentul calumea ... desfaceti din nou roata si vedeti despre ce e vorba .

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut ieri roata si am constatat ca huruitul se auzea de la rulmentul schimbat recent :banghead: ... rulment nou nout optimal.Am avut noroc ca mi-au dat baietii de la magazin altul si nu mai am probleme. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am si eu un "clancanit" la roata stanga fata, se manifesta atunci cand accelerez si decelerez (se simte pana in treapta a III-a, dar doar la viteze si turatii mici. clanc, clanc, atunci cand pun piciorul si cand il iau de pe pedala de acceleratie). Sa fie de la planetara sau altceva...?? Daca a mai patit cineva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva iti joaca etrierul?Se aude ciclic?E posibil totusi sa fie planetara.Baga'te sub masina si vezi macar burduful daca mai e.Numai bine! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva iti joaca etrierul?Se aude ciclic?E posibil totusi sa fie planetara.Baga'te sub masina si vezi macar burduful daca mai e.Numai bine! :icon_thumright:

Am verificat, am dat roata jos, burduful e OK (uscat) si cel dinspre cutie si cel de la roata, etrierul fix, nu misca nimic ( nu se manifesta clancanitul la franare), doar cand am miscat de discul de frana in sensul de mers al rotii (inainte /inapoi) se aude acel clancanit (avea acel joc), mi se pare in capatul de bara dinspre cutie. Precizez ca in mers nu face tot timpul, se aude doar la turatii mici, sub 1500 si mai mult in treapta 1 si 3

Modificat de bah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In momentul in care schimb viteza in una superioara, se aude un sunet ca si o lovitura "tzac". Acelasi sunet se aude de exemplu cand merg foarte incet, si dintr-o data ii dau sprint. Tin sa precizez ca acest sunet se aude doar pentru o secunda, la demaraj, etc., ca si cum ar lovi ceva din inertie cand o bruschez putin. La inceput se auzea ceva mai incet, acum ceva mai tare.

Am fost la mecanic si mi-a spus ca ar fi o problema cu tripoda planetara. Mecanicul zicea ca nu are rost sa o schimb inca, doar in cazul in care se va amplifica acel sunet. Adevarul e ca mi-a spus ca toata afacerea se invarte undeva la 150E, si ca nu are rost sa ma grabesc daca nu am ce face cu banii.

Intrebarea mea ar fi daca poate sa afecteze si altceva chestia asta. Mecanicul zicea ca nu afecteaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut am un seat leon 2001 tdi,am un sgomot ciudat(clanc-clanc) la roata stanga fata si apara numai cand ii dau treapta inferioara,pe viraj nu se aude absolut nimic si nici cand plec dupa loc,cand merg mai tare parca imi vibreaza volanul sau masina.ce poate fi,cumva capul dinspre cutie?

Modificat de cosminionutn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreu sa demontez o planetara la golf4 sa-i schimb un burduf, vreu sa stiu ce tubulara se potriveste la surubul care strange planetara, al meu e cu 12 colturi si am doar tubulare hexagonale, merge cu tubulara in stea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat la a mea un cap de planetara la roata din stanga, prin toamna. De vreo 3 saptamani, numai la viraj spre dreapta, eventual pe franare, caraie rau de tot. Initial am crezut ca am ceva prezoane desfacute, apoi ca o fi ceva cu roata insa se pare ca este de la acest cap. Daca iau virajul sacoasa din viteza, nu mai caraie.

Burduful e la locul lui, nu e nimic murdar in jur. Este posibil sa se strice asa repede? Capul care a fost anterior ramasese fara vaselina si am mers pe putin 10.000 km fara sa zica ceva. L-am schimbat preventiv. As fi putut foarte bine sa-i pun la loc vaselina si un burduf nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreu sa demontez o planetara la golf4 sa-i schimb un burduf, vreu sa stiu ce tubulara se potriveste la surubul care strange planetara, al meu e cu 12 colturi si am doar tubulare hexagonale, merge cu tubulara in stea?

daca este 115-131cp este sigur 30 stelata cel putin asa e la mine,da merge si cu tubulara de 30

Modificat de DZI'S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

la viraje mai bruste se aude un tacanit ca si cum mi ar agata ceva.sa fie ceva de la planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa pleci de pe loc si sa virezi maxim putim mai repede,adica intorci masina cu volanul la maxim si putin mai sprinten.Daca iti bate, e capul de planetara.De regula atunci face cel mai rau cand planetara e intinsa.Daca nu face rau te uiti la burduf sa nu fie spart.Daca e spart il schimbi dar ai sanse putine sa scapi chiar si de bataia e minora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!