Jump to content

Calitate parbriz


kata
 Share

Postare recomandată

il poti comanda si la alte magazine, dar sa-l soliciti pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si eu acum cateva luni parbriz cu sigla vw si mai jos de aprox 1600 nu am gasit (mi se pare ca fara chitul de lipire care mai este vreo 200 ron). Daca e mai rezistent fata de cele AM nu ma pot pronunta, insa la jumatate de pret am pus saint gobain, cu parasolar fumuriu (foarte finuţ) care vine ca turnat :)

Recomand si eu ager service. Au lasat mici reziduri pe bord in urma lucrarii pe care le-am luat cu un servetel umed, insa ce mi-a placut este ca parbrizul pica f bine si, mai mult, au gasit ceva rugina sub parbrizul vechi la care au facut poze sa-mi arate + ca au curatat si tratat problema cu un grund special pentru astfel de probleme fara sa ma taxeze extra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexandru: merci de impresii.

Saint Gobain este ok, am o amica ce lucreaza in domeniu. 800Ron e ok, nici nu merita sa-mi stric polita Casco si sa platesc franciza de 600Ron...

De curiozitate: stalpii interiori ai parbrizului si mocheta de pe tavan au scapat nemurdarite?

Am experiente amare cu mocheta alba a acoperisului si stalpilor A murdarite - Opel Astra cu parbriz schimbat la reprezentanta...Murdarie care evident nu s-a mai curatat - adeziv de parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decizia e a ta cu privire la ce alegi. Insa cu privire la calitatea WV fata de Saint G in speta, cu siguranta nu e diferenta de dublu, asa cum este in cazul pretului.

Din fericire nu a murdarit niciun centimetru/milimetru de tapiserie. Chiar am inspectat cu atentie, desi imi luasem masura de protectie de a trage niste scoci de hartie in jurul parbrizului, prin interior. Au zambit baiatii la service cand au vazut explicandu-mi ca nu e cazul, etc...

Le-am explicat si eu cu acelasi zambet pe buze ca daca tapiserie nu va fi in aceleasi conditii (adica foarte curata si crem) vor trebui sa mai schimbe si tapiseria pe langa parbriz :)

La preluarea masinii nu mai aveam scociul de hartie dar nici urme de murdarie.

Oricum, recomand masura asta de precautie, decat eventualii nervi facuti daca gasesti masina murdara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus Pilgkington tenta verzuie exact ca si geamurile laterale si parasolar . 478 ron cu montaj inclus . arata excelent nu ma intereseaza sigla VW pe geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tenta verzuie au geamurile mai putin cele de pe fata nu? asa e cel putin la mine..fa o poza sa vedem cum arata parbrizul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intentionez un flame insa acum doi ani am schimbat la B6 parbrizul cu senzor la AGER..

Daca nu treceam in control, aveam si acum Pilkington in loc de Saint Gobain, asa cum am si comandat de fapt.

L au scos si au pus Saint Gobain, oare de ce?

Doar specificasem clar pe comanda Saint Gobain..

PS. Nu conteaza cum arata ci cum rezista la agresiunile exterioare...si alti factori.,

Si xenonul AM arata bine, insa nu pentru cel care l privesc in ochi...

iuly1209, nu este la adresa ta. Este doar asa, generic vorbind.

Nu cred ca este diferenta fabuloasa, insa...ceva la mijloc este.

Drumuri fara pietrice D- lor sa aveti...

PS1. andrei_70, tenta verzuie au toate geamurile de pe masina (deci si cele de pe fata inclusiv parbrizul).

Doar cele spate si luneta pot fi tenta mai inchisa, adica privacy glass.

Optiune foarte costisitoare de fapt...

Calitatea sticlei este hotaratoare la un parbriz.

Adica sa nu deformeze si altele.

...

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La Multi Ani la toata Lumea !!!

... insa noul an vine pentru mine cu o mica problema - un fazan plesnit de parbriz. Mai jos vedeti cum arata crapatura. Parbrizul este un Saint Gobain Sekurit original cu sigla VW. Insa de cand am luat masina nu am fost cel mai multumit de el, parca fiecare pietricica lasa o zgarietura mica pe el (se pot vedea destul de multe in poze, e drept ca la viteze mari). Dupa ce am tot citit pe forum, astazi am umblat prin Cluj sa ma interesez cat ma costa unu nou sau daca merita reparat (ar trebui date 5 gauri).

Am nevoide de Parbriz incalzit, cu senzor de ploaia/lumina, si asta am gasit:

La Parbrize.ro au Pilkington cu ~ 650 RON (cu tenta verde si fara parasoloar) - nu stiu Saint Gobain'ul ce tenta ar trebui sa aibe.

Au spus ca reparatia cu rasina nu are rost pt. ca ar fi 80 RON per/gaura

La Salstar Masterfol au Nordglass cu 1050 RON (nu stiu de tenta sau parasolar).

Aici au spus ca il repara cu 100 RON insa nu garanteaza cat va tine pentru ca deja e destul de intins.

Si am spus sa incerc si la reprezentanta VW unde au cerut 2500, insa fara sa mentioneze care este adevarata marca a parbrizului.

Ati mai fost careva pe la ei? Sau recomandati altceva/altcineva, ce/unde? Exista si modele cu confort sporit?

Aici pozele

http://imageshack.us/a/img713/7540/dsc01311i.jpg

http://imageshack.us/a/img715/5113/dsc01312xr.jpg

Mersi si Numa Bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am schimbat azi parbrizul la Marctec .Pot spune ca totul este ok.Fair play, transparenta ,curatenie,profesionalism  si nu in ultimul rand preturi care bat orice concurenta.Patronul cred ca este maghiar,un om cu bun simt si corect.Parbrizul fiind  asemanator cu cel original a costat cu tot cu manopera  296 lei.Recomand cu placere si va tin la curent .

Modificat de passat26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

296 lei parbrizul cu tot cu manopera si kit-ul aferent? dar ce este geam de casa? mi se pare extra putin avand in vedere preturile care le gasesti pe la toate service-urile si sa nu mai vb de reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat azi parbrizul la Marctec .Pot spune ca totul este ok.Fair play, transparenta ,curatenie,profesionalism  si nu in ultimul rand preturi care bat orice concurenta.Patronul cred ca este maghiar,un om cu bun simt si corect.Parbrizul fiind  asemanator cu cel original a costat cu tot cu manopera  296 lei.Recomand cu placere si va tin la curent .

 

da, sunt ok....

 

parbrizul - ce este ? Nordglass ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin:Da.Nordglass,fabricat in Polonia.

@Valy31:Pretul include parbriz+manopera+TVA.Crezi ca diferenta de pret reflecta intotdeauna calitatea?Dupa cum bine stim ,surprizele neplacute nu tin cont de marca.Ce diferenta crezi ca ar putea fi intre -n- parbrize cu tenta verde?...Pretul....Nu vorbim de  acustice,atermice etc....

 

Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua G5-uri, ambele 2008, unul cu parbriz normal (tenta verde), celalalt laminat cu toate protectiile/reflexiile posibile (tenta albastra) - aceeasi calitate. Ambele la fel de sensibile. Ba chiar l-am schimbat pe cel albastru si am luat pe original (1600 RON) si dupa 1 an s-a umplut si asta de puncte.

La cielo parea mai rezistent :) Singura diferenta observata intre parbrizele "de pe vremuri" si cele de azi, este ca la o piatra sarita, sansele sa crape sunt mai mici (am luat destule, chiar si bolovani, si tot nu s-a spart)

 

EDIT: @reader: ai perfecta dreptate cu legea lui Murphy. Confirm ca la mai putin de o luna dupa ce am schimbat parbrizul, mi-a sarit o piatra in el :)

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

A venit si vremea mea :) A mai schimbat cineva parbrizul in ultimul timp? Ma intereseaza preturi pentru Saint Gobain (cu senzori de ploaie si lumini) si daca service-ul unde s-a facut lucrarea este ok. Din ce am citit, as merge pe AGER.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update de preturi. Am sunat la AGER, Bucuresti.

- Saint Gobain, cu senzori si parasolar, 750 (cu montaj)

- Splintex, cu senzori si izolat fonic (fara parasolar), 770 (tot cu montaj).

Ce m-ati sfatui sa pun? Parerile vad ca sunt impartite, unii spun ca Splintex s-a zgariat usor cu racleta de gheata.

Modificat de cosmin_nst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam la fel calitativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Pana la urma s-au incurcat, si nu au deloc Saint Gobain, nici nu aduc prea curand, iar Splintexul e 785. Nu e mare diferenta.

Am mai cerut oferte de la H&D autoglass, Neoglass, ParbrizeSmart. Dupa ce primesc ofertele, caut referinte sa vad daca lucreaza ok. Despre AGER am auzit de bine, deci daca nu ma coafeaza celelalte, ajung la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De euro-glass a auzit cineva ceva? 720 Ron Saint Gobain, senzori, verde, parasolar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

stie cineva in constanta unde se afla vreun service de reparat parbrize .. ? pls 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

 

Am patit-o si eu. Am nevoie de parbriz cu incalzire + senzorii de ploaie si lumina. 

Care e diferenta intre unul original si unul aftermarket? Ma refer la incalzire, filtrare lumina si durabilitate. 

 

Aftermarket ce marca ati recomanda?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizele montate in fabrica sunt produse de Saint-Gobain. Nu au tehnologii de productie diferite pentru cele montate in fabrica si pentru cele aftermarket, doar marcajul difera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Multumesc mult pentru raspuns.

Intre timp am incercat o reparatie. Se pare ca a reusit. Se vede in continuare un punct dar nu e mare lucru plus ca e in partea dreapta a parbrizului. Daca rezista asa si nu se intinde sper ca nu voi fi nevoit sa il schimb.

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

 

Imi recomandati va rog, un loc unde as putea repara o ciobitura in parbriz de aproximativ 3 mm diametru?

In sectoarele 4, 5, 6 ar fi de preferat.

Nu as astepta sa se dezvolte intr-un "aranjament floral".

 

Multumesc.

 

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspuns.

 

Sa fie! :)

 

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!