Jump to content

Calitate parbriz


kata
 Share

Postare recomandată

Poate a fost schimbat parbrizul sau sa umblat la el si NU au lipit senzorul bine cu gel....mergi sus la Filaret la Pilkington si roaga-i pe baieti sa iti lipeasca cu gel senzorul bine pe parbriz!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 7/14/2018 at 12:32 PM, reader said:

Fuyao sunt niște chinezisme ordinare, subțiri și se zgârie imediat, vin fără cheder și fără alte accesorii, mai pune 100 de lei și cumpără un Pilkington! Am un prieten care se ocupă de parbrize și ocazional îl ajut la montaje, știu ce vorbesc! De multe ori Fuyao nici nu calcă perfect pe caroserie, e chestie de noroc, dar clientul final nu știe asta, lufturile se compensează cu lipici! Clientul e mulțumit că e ieftin și ATÂT! Prin Fuyao vezi ca prin ochelari chinezești, prin Pilkington vezi ca la cinema!

Citez ce am gasit despre Fuyao pe alt forum:

"Eu iti recomand ca si calitate pret marca Fuyao care la ora actuala este prima echipare pentru multe modele VAG, GM, Ford si asa mai departe. Pretul pentru marca asta este imbatabil"

"Probabil unii o sa rada dar am avut pe masina FUYAO si nu l-as fi schimbat daca nu mi l-ar fi zgariat intentionat un grup de persoane dupa ce am avut o altercatie.
De-a lungul timpului a indurat proiectile de diferite marimi la viteze mari si mici pe care alte branduri garantat nu le-ar fi suportat, nici macar o singura crapatura, doar mici puncte in care ar fi intrat varful unei scobitori, am inteles ca cei de la FUYAO fac si geamuri antiglont acum nu stiu daca in reteta parbrizelor au vreun ingredient secret dar asa cum am mentionat a infruntat o gramada de proiectile dezvoltand sunete cu volum ridicat in momentul contactului, dupa micile si insesizabilele gaurele ma gandesc ca geamul lor are in compozitie ceva ce il face sa se comporte ca un geam flexibil, gen gel intarit ca altfel nu imi explic rezistenta."

"Dupa o fisura destul de serioasa am hotarat sa schimb parbrizul original cu unul FUYAO Laminated. Am fost in dubii la inceput apoi am vazut ca parbrizul se comporta perfect. Am observat ca modele noi BMW, Audi vin echipate din fabrica cu aceasta marca."

"In curand FUYAO va fi producatorul de parbrize numarul 1 in toata lumea. Deja este prima echipare la zeci de marci auto - Grupul VAG integral la toate marcile - si multe alte marci auto din toata lumea. Are o calitate incredibila pentru un pret foarte mic. Am montat parbrize aceasta marca la cateva zeci de masini (familie si prieteni) pe diferite modele auto de ani buni si nu am avut nici cea mai mica problema. Este foarte rezistent si fara deformari constructive."

Au si un site/reprez oficiala in ro, ceea ce e de bine sa zicem: http://fuyaoromania.ro/

Trebuie sa il schimb si eu, si al meu e si incalzit... original e saint gobain, care stiu ca au si inventat aceasta tehnologie de incalzire in parbriz fara fire, si ma tot uit la Fuyao citind cele de mai sus... doar ca nu stiu cat sint de adevarate informatiile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut , Exista parbriz pentru passat b6 heliomat? Daca da de unde as putea da comanda , nu vreau sa ii pun folie din cate am inteles nu prea e legala
Nu am nici un fel de senzor pe parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista astfel de echipament pe nicio masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut colegi,

Aveți habar dacă pe Passat B6 a fost montat un parbriz atermic? Cu spațiu pentru senzor de ploaie etc? Nu găsesc ceva informații ok pe internet. Voiam să montez așa ceva în locul celui crăpat.

În caz contrar se poate pune o folie atermica pe parbriz și să își facă treaba ok? Aveți o recomandare pentru București unde se poate monta așa ceva ? 

Am de schimbat parbrizul. Cod 3c0845011ag. Parbriz din sticla laminata pentru mașină cu senzor de ploaie în tenta verde. De aceea am nevoie de un mic ajutor.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informații utile.

Dacă se caută un parbriz atermic cu senzor de ploaie acesta este codul pe original

3c0 845 011 bs

Sper să fie de folos și pentru alți colegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Noutăți despre prețuri 2020 daca a mai schimbat cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Nenciu Victor

Salutare, am schimbat și eu parbrizul la vw bora 2004, a mai fost schimbat în 2011 cu Pilkiton și am pus tot Pilkiton.. pretul a fost de 800 de lei cu manopera, fără senzori ... am luat 2 pietricele una la ciupit un pic și alta undeva sub ștergătorul din dreapta in zona unde vine prins ștergătorul pe brat.. am auzit piatra dar miam continuat drumul, neaparând nimic.. a doua zi o crăpătură de 10 cm.. m-am dus la cei care mi l-au pus, au stopat extinderea. Dupa 2 zile, mașina nu a fost spalata, dar a fost cald afara, a și plouat ... crăpătura a luat-o pe langa unde a stopat initial si sa s-a facut un semn al întrebării de la o crăpatura 😅😅😅 ... calitate 😅😅🥰20220812_101710.thumb.jpg.1a57b099fda065c6783fbd51e726484d.jpg

IMG-20220815-WA0010.jpeg

IMG-20220815-WA0008.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calitatea parbrizelor este foarte proasta in ziua de azi, eu am gasit mici ciupituri pe parbrizul Golfului 8 intro perioada in care masina a stat in parcare, probabil vantul a adus niste pietricele de pe bloc, sau a cazut ceva de pe bloc si au ramas urme in sticla, mici ciupituri, cum ziceam. Eu tin masini in locul ala de 25 de ani, niciodata nu am patit asa ceva. Calitatea actuala a sticlei e foarte proasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Da asa e. L-am schimbat din nou, nu trec itp-ul, fiind in zona stergatoarelor, am fost sa intreb. Cel pe care l-am pus este SafeGlass cu tenta verde, care este geniala noaptea!!! Nu te mai orbeste nimeni :D Ca pret, am dat 400 de lei cu montaj dar am fost in alta parte sa il montez, fata de data trecuta! 

 

Am ajuns la concluzia ca nu merita sa dai o suma mare de bani pe parbriz, poti opta pentru o firma bunicica ( daca mai sunt ) :)) dar nu merita ... Schimbate stergatoarele o data cu parbrizul, eu am gasit unele bune si ieftine de la VGT pe la Kaufland, Dedeman ... Au tratament cu grafit, nu scartaie, nu lasa urme, sterg bine.. Curatate cu o laveta umeda sau servetel umed o data pe luna de praf si mizerie... 

 

Din ce am mai citit si pe alte forumuri, cele atermice ( cu tenta mov sau albastra ) nu au nici o proprietate in plus, daca restul geamurilor nu sunt la fel. Singurul avantaj ar fi, ca veti imbatrani la fata mai greu, razele uv afecteaza tenul imbatranindu-l si poate putin la farurile celor de pe contrasens, dar la faza ca iti tine caldura departe de interior, e cam vrajeala, repet daca nu sunt si restul la fel. Cel transparent, nu are nici o protectie, fiind si cel mai neprietenos cu ochii ... Cel verde estompeaza mult farurile de pe contrasens, pe ploaie si ceata se vede un pic mai bine fata de unul transparent.  Toate sunt transparente dar am folosit acest termen sa ma fac inteles ... 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, unde ai schimbat parbrizul? Esti multumit de calitatea brandului SafeGlass?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, sunt din Focsani, Vrancea si dupa atata timp, faptul ca e verde ajuta mult noaptea, uniformizeaza oarecum blitzurile din fata ... Ca si calitate, nu s-a zgariat, inca :)) dar eu schimb stergatoarele o data pe sezon. Nu stiu daca e doar la mine, dar ce am observat, e faptul ca geamurile se aburesc in prostie.. Trebuie sa merg cu caldura pe 26 de grade si afara sunt 5 grade si nu am umezeala in masina, merg in majoritatea timpului singur .. nu se aburesc de o data ci in mers ... nu stiu cum sa explic ... Desi ventilatia bate pe ele ... O sa le mai sterg ...Am luat o pietricica dar nu s-a dus si vad ca are ceva timp de cand am incasat-o. Asa si asa ca si multumire ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!