Jump to content

Calitate parbriz


kata
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

nu pot deschide un topic nou (nu stiu de ce) asa ca voi posta aici.

 

Scurt si la subiect: parbriz spart > inlocuit pe casco la Pilkington.

Sunt habarnist in materie de parbrize. Parbrizul spart avea protectie UV + senzori ploaie. Ok.

 

Cei de la Pilkington mi-au pus unul nou, marca Pilkington (nu stiam, nu mi-i s-a adus la cunostinta marca parbrizului care va fi montata). Ok.

 

Am plecat de la ei multumit cu parbrizul nou, senzorii functionau bine.

 

A 2-a zi, pe soare, mi-am pus, normal ochelarii de soare (polarizati). Rezultatul este in pozele atasate:

 

b6_01.jpg

 

b6_02.jpg

 

Parbrizul crapat era si el cu protectie UV dar nu aveam aceasta problema.

 

Aveti idee care este problema? Asa este normal sa fie parbrizul sau este defect de fabricatie? Fiind weekend nu ma ajuta nimeni de la Pilkington, asa ca va intreb pe voi mai intai.

Este FOARTE deranjant - distrage atentia de la sofat.

 

Curcubeul apare doar cu ochelari de vedere / soare polarizati... pe care ii folosesc frecvent.

AJUTOR. MULTUMESC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva este murdar cu ceva uleios? Reziduuri ramase in urma montajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ca nu am avut voie sa-l duc la spalat 24 ore... Voi incerca totusi cu mana sa-l sterg si cu ceva solitie. Dar nu cred sa se intample ceva pozitiv...

Oricum merita incercat, nu m-am gandit la asta. Intre timp am folosit lichidul de parbriz destul si a si plouat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am patit si eu bucuria....Am auzit cand am luat piatra aruncata de roata celui din fata dar nu am observat nimic. Dupa doua ore cand am plecat deja inflorise. Am dat fuga la reparatii prabrize insa cand am ajuns in poarta lor deja a fugit crapatura cam 20 cm... ce ma sfatuiti sa aleg? Imi trebuie cu senzori si incalzire. Ideea este ca circul faorte mult noaptea si nu vreau sa am necazuri cu imprastierea luminii sau sa vad in valuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrei calitate ? Saint Gobain sau Pilkington

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat ieri la cateva centre de parbrize care desi pe site aveau Saint Gobain in descriere, nu aveau decat Nordglass si Pilkington

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Întreb și eu aici ca sa nu mai deschid alt topic : LA voi ce capacitate are vasul pentru spălare parbriz? La mine intra numai cca 3litri si una doua se aprinde în bord ca trebuie completat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Kelu, sa nu incerci sa stopezi crapatura ca nu tine deloc. Am incercat eu in trecut pe un parbriz oem la cei de la AGER si in momentul cand am iesit pe poarta service-ului, de la stopaj a plecat crapatura in 2 parti, stanga / dreapta. Parerea mea este ca e teapa pe fata faza cu reparatul geamurilor.

Am mers la alt service de parbrize din zona cica reprezentant Pilkington, inlocuit parbrizul.

In afara faptului ca de la o pietricica micuta mi s-a crapat din nou parbrizul, acesta din urma mi s-a parut de o foarte proasta calitate, s-a umplut de puncte in cateva luni si cea mai nasoala faza e ca s-a schimbat textura lui in zona stergatoarelor, parca ar avea 25 de ani de uzura, si crede-ma ca schimb lamele la fiecare 4-5 luni.

Deci avand in vedere ca nimic nu mai e ce a fost, nu are rost sa dai mai multi bani doar pe nume. Eu personal am vazut o oferta interesanta pe Northglas (cica de fapt sunt made in Ciaina), dar macar nu o sa-mi para rau dupa bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cel mai calitativ parbriz de pe piata este Saint Gobain (lider mondial in domeniul sticlei de prin sec 17). Dar si acesta se zgarie mai ales la polo care nu arunca apa imediat si stergatoarele pleaca pe uscat. Ca rezistenta la impactul cu pietricele conteaza si unghiul si cat de colturoasa e piatra. Al meu pe polo e plin de "panze de paianjen" dar a luat la pietricele insa are doar fisuri de 1 cm max

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nordglass sunt cele mai proaste. Dupa 1 an in zona unde lucreaza stergatoarele am suprafete de 2cm latime complet matuite si zgariate . AM mers ai am intrebat daca se poate ceva si mi s-a spus am avut nisip pe stergatoare.. acum sa fim seriosi am 5 masini in familie si asa ceva nu am patit la nici una si inainte pe aceeasi masina  parbrizul original avea vreo 15 ani si l-am schimbat din cauza unei fisuri.    Iar pe spate tot la masina din semnatura am montat luneta pe hayon si cand am mers la un atelier de montat folii si m-au pus sa pun mana pe geam si mi-au zis ca asa denivelari pe un geam n-au vazut niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vreun centru de parbrize care monteaza OEM?Si ca idee cat ar costa? In It azi in vw mi-au cerut 710 euro cu montaj ,brate si stergatoare schimbate. 

Alte centre nu monteaza OEM. Asi putea monta sain gobain,pilkington sau alta marca cu 150 euro si stergatoare schimbate. 

Ceva idei,preturi ? Sunt fan oem ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot Saint-Gobain sau Pilkington produc si "originalul". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu,dar cu siguranta cred ca nu este aceeasi calitate 100%. Am fost in vw si l-am comandat. Parbriz,brate stergatoare,stergatoare si montaj,le platesc franciza de 120 euro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Din ce am citit aici, ar fi recomandat sa inclouiesc actualul parbriz (Splintex Laminated, montat acum 7 ani la reprezentanta VW) cu Saint-Gobain.

Parbrizul este simplu (adica fara senzori si alte dotari), dar as vrea sa fie tot laminat. Ce recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am montat pe original,tot splintex,am schimbat si bratele si stergatoarele,carenajul(masca) de plastic de sub parbriz si garniturile laterale. Tot oem .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! 
Am ajuns si eu in punctul in care trebuie sa schimb parbrizul. 

Am intrebat la Brady si mi-au zis ca e 3000 de lei cu incalzire si senzori (ploaie/lumina). Oare exista varianta cu incalzire si care sa fie si "heliomat"? De asemenea, merita pretul foarte mare de la reprezentanta? Sau exista alternative care sa ofere aceeasi calitate la un pret mai normal?

Multumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Nu doresc să jignesc pe nimeni dar am să vă mărturisesc faptul că la mașina pe care o avusem înainte un opel astra am schimbat parbrizul cu un nordglass si mi s-a părut de o calitate excelentă, rezistent și la pietricele si la intemperi. 

Modificat de boco73
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Parbriz pentru passat 2012 cu senzori

De unde, de care in 2018 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ager si pilkington nu mi-au trimis de luni dimineata pana acum un raspuns la e-mailurile pentru oferta ( din pacate nu au preturi afisate pe site )

intre timp am gasit si automotive glass ( zis si parbrize vitan conform google ) , stiti ceva despre ei ? au calitate sau sunt de speta nordglass  ( unde am pus foarte ieftin pe o fabia1 dar s-au zgariat la fel de repede ) ?

Modificat de maistoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Nordglass de 4 ani. Am incasat zeci de pietre sanatoase si nu a crapat deloc. Se vad ciupiturile respective dar, au ramas pe loc.  Cat despre zgariat, toate au aceiasi soarta. Am pus pe original la un Passat, acum cativa ani si a crapat la prima piatra. Decat sa dau 1000+ pe un parbriz original mai bine schimb un Nordglass la doi ani. Original e SaitGobain sau Splintex, in cazul meu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Ce parere aveti de serviceul Neoglass din Sectorul 4? am inteles ca au parbrize Fuyao de care sunt foarte multumiti.

Ceva sfaturi referitoare la acest service sau marca de parbriz?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fuyao sunt niște chinezisme ordinare, subțiri și se zgârie imediat, vin fără cheder și fără alte accesorii, mai pune 100 de lei și cumpără un Pilkington! Am un prieten care se ocupă de parbrize și ocazional îl ajut la montaje, știu ce vorbesc! De multe ori Fuyao nici nu calcă perfect pe caroserie, e chestie de noroc, dar clientul final nu știe asta, lufturile se compensează cu lipici! Clientul e mulțumit că e ieftin și ATÂT! Prin Fuyao vezi ca prin ochelari chinezești, prin Pilkington vezi ca la cinema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu iti recomand Pilkington, eu il am de cca 2 ani si sunt extrem de multumit, am dat la vremea respectiva 415 lei (Parbriz Pilkington cu tenta verde si parasolar de tenta gri) cu montaj inclus si era cel mai scump pentru masina din avatar....iar cele mai bune preturi le gasesti la importatorul direct.
Le poti cere o oferta pentru masina ta.

https://www.parbrize.ro

PS: Sper sa NU fi gresit cu ceva ca am urcat link.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru b7 cu senzori

890 lei pilkington

850 lei saint-gobain ( la ager )

cam scumpicel fata de preturile vehiculate anterior pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @reader si @mariuscbn 

Am avut Pilkington pe masina si pot spune ca este destul de sensibil. Din acest motiv am cautat si alte variante plus pretul destul de piperat al parbrizelor. (Pilkington si Saint Gobain).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!