Jump to content

Calitate parbriz


kata
 Share

Postare recomandată

M-am lamurit si cu Splintexu', pana acum am tot folosit solutii lichide de degivrare, dar ieri am zis ca ar merge cu racleta, ca era putina gheata.A fost prima data pe iarna asta. L-am umplut de zgarieturi. Nici nu mai stiu ce sa le zic astora de la casco (in sensul ca nu mai stiu ce firma de parbrize sa mai aleg...ar fi al 3-lea, unu pe an). Momentan il las asa sa ies din iarna,dar un mare deget in jos pentru calitatea geamurilor astora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Splintex mi s-a parut mai rezistent la pietricele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai incasat 1 ochi de bou la 1 cm de fostul... se poate ca aerodinamica masinii sa dirijeze bolovanii spre acea parte a parbrizului (coltul din stg. jos)? merde... ma duc sa il sigilez si pe dansul...

Modificat de Kong
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
muresansergiu

salutare tuturor. am un passat variant din 2007, cumparat recent di germania insa parbrizul are pe toata suprafata f mici punctulete care deranjeaza atunci cand am soarele in fata. Nu este nici o fisura sau steluta mare insa sunt f multe si f mici. Parca ar fi fost sablat :blink: . Intrebarea mea este daca se poate face ceva cu aceste mici defecte de suprafata sau nu se pot remedia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu nu se poate face nimic. Sunt cativa detaileri care fac un polish la parbriz insa nu ti-as recomanda pentru ca se poate crea un efect de lupa, cel care ar face operatiunea ar trebui sa fie f. expert in treaba asta, la noi nu cred ca gasesti!

Alternativa este sa il schimbi, ~500 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

muresansergiu

parbrizul nou trebuie luat cu tot cu senzorul de ploaie sau pot lua un parbriz simplu si se poate monta senzorul de pe parbrizul pe care-l am acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cam care este pretul pt un parbriz incalzit si cu senzori P/L? Sa stiu si eu asa, just in case...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:rolleyes: Nu stiu in capitala...dar aici, la Cluj a costat 560 de lei cu tot cu manopera si parasolar gri (marca Pilkington)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
alin alinush

Salutare. am si eu o problema si va cer ajutorul. mi-a sarit o piatra in parbriz si sa crapat si vreau sa stiu si eu unde il pot schimba in bucuresti cu unul origina sau daca se poate repara si la ce trebuie sa fiu atent si sa am grija cand ma duc sa il schimb. masina are are senzori de ploaie si lumini. mulumesc

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ager Service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin alinush

Am atasat 2 poze ca sa imi spuneti daca se mai poate face ceva sau trebuie schimbat. multumesc

post-86118-0-17312600-1306131192_thumb.j

post-86118-0-92950500-1306131443_thumb.j

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am inteles nimic din pozele alea insa daca fisura are mai mult de 2cm nu se mai poate face!

PS - de ce ai pus scotch pe parbriz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin alinush

Nu aveam banda adeziva cand sa mi-a sarit piatra in geam si am pus scotch ca sa nu se murdareasca unde este crapat. Fisura este mai mare de 2cm in concluzie trebuie schimbat. Daca nu il schimb acum si il las asa ce se poate intampla in afara faptului ca se poate marii fisura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate repara chiar daca are peste 2 cm crapatura, practic nu exista restrictii. Du-te la o firma care repara parbrize, aia te lamuresc. Conform legii lui Murphy, urmatoarea piatra iti va sari in parbriz imediat ce il schimbi cu altul nou. Asa ca mai bine repara-l, mai ales daca fisura nu e in campul tau vizual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am patit la fel aziarna a sarit o piatra de la masina de aruncat sare pe drum asa mi'au improscat masina o data si ei veneau pe contrasens, pe marginea parbrizului si acuma am fisura pana la jumatatea parbrizului, am fost de 2 ori sa ii faca punt si sa astupe linia si nu a tinut cum ingheta sau era prea multa umiditate pe parbriz se ducea mai tare, si cand m'am dus la spalatorie era parbirzu incalzit de soare cum au dat cu apa rece sa o spele s'a dus crepatura de mama focului noroc ca s'a dus drept,

PS:daca iti loveste piatra pe primi 5 cm de pe margine nu se face punct ca se duce fisure(asta am descoperit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda ... se poate repara orice fisura insa nu merita, financiar! Metoda de a repara fisurile se practica la parbrizele f mari ( camion, autocar ) unde chiar merita, costul unui parbriz nou fiind considerabil!

Iti recomand sa il schimbi sau sa mergi asa cu el (daca nu te deranjeaza), nu se poate intampla absolut nimic, parbrizul este dublu, tie ti s-a fisurat doar prima foaie de geam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un punct pe parbriz tot de la o piatra . a doua zi am fost la un service de parbrize (ca sa ma exprim pe romaneste) care se gaseste dupa parcul Carol pe partea stanga(Bucuresti,sector4). super profesionisti oamenii: si astazi am acelasi parbriz, cu acelasi punct fara sa se fi extins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin alinush

Am inteles ce trebuie facut. o sa ma duc zilele astea la un service sa vedem ce se poate face. Va multumesc pentru sfaturi si pareri si cat mai multe drumuri fara pietre in parbriz sau alte nenorociri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin alinush

Am avut astazi drum prin Bucuresti si am trecut pe la Ager Service ca sa vad daca se mai poate face ceva la fisura din parbriz si baietii de acolo au zis ca nu mai pot face nimic, trebuie shimbat :( si mi-au zis ca au saint-gobain la 590 cu tot cu montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ii recomand, lucreaza f bine! Am schimbat doua parbrize la ei si am fost f multumit. Atat de pret cat si de calitatea serviciilor/lucrarii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am schimbat si eu astazi parbrizul original, care pe langa faptul ca era plesnit bine, mai era si sablat bine.Am pus un Pilkington cu senzor si parasolar, pe undeva prin Floreasca si sunt foarte multumit si de calitatea sticlei si a montajului efectuat.Imi pare bine ca nu am pus Nordglass, pentru ca, desi se vehiculeaza ca e polonez, el cica e facut in China, iar de tot ceea ce e facut pentru masini in China, am oroare.M-a costat 420 de lei cu montaj,factura si garantie 2 ani (exfoliere,efecte de lupa si tot felul,fisura plecata din marginea parbrizului) si parerea mea este ca, pentru mai putin de 100 de lei, nu prea merita sa recurgi la chinezarii ordinare,oricat ar fi de scurti banii in ziua de azi!

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Poti detalia putin? Unde in Floreasca? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reparat eu ieri o ciupitura 40 lei dar cand a băgat rasina sau dus un pic doua linii de la gaura dar speram ca va fi bine. AZi am facut un drum pana la ct jale si teroate normal alta spartura in parbriz si la 2 min spune un coleg in statie ca lui i.a inflorit tot parbrizul. De la viziru spre ct sa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Intrucat vreau sa-mi schimb parbrizul in martie, pe motiv de sablare al originalului, am o intrebare: se poate gasi parbriz pe original, cu sigla VW si in alta parte decat la reprezentanta ?

Caut sa-mi pun tot pe original, mi se par cele mai rezistente, am incasat si pietricele din greu, in afara de sablare in cei 3 ani de viata, nu are nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!