Jump to content

Calitate parbriz


kata
 Share

Postare recomandată

Se potriveste cel de passat b6 la b7 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am facut si eu o solicitare la Plikington pentru B6. Eu am nevoie de unul cu senzori si cu incalzire. Oare exista cu incalzire si atermic/heliomat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or sa-ti dea toate modelele de parbrize....pe care le-ai solicitat.
Heliomat si antitermic exista si costa de sar din bocanci, normal...da iesi mult mai ieftin cu o folie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai facut solicitare pe e-mail nu mai astepta

mie nu mi-au raspuns nici dupa 2 luni

intre timp am sunat si am primit niste preturi

cel mai ok am gasit la o firma in zona vitan ( langa politia accidente usoare in bucuresti )

acg la 780 lei cu senzori pentru b7

ager au cerut vreo 850

si pilkington vreo 950

cu incalzire mi-au cerut vreo 2000-2300

 

la pietrele care tot zboara pe drumurile patriei ce recomandati ?

fuyao 490 lei ( chipurile si protectie desi alte 2 firme mi-au zis ca e 640 cu protectie solara )

sau acg la 780 lei ?

Modificat de maistoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au raspuns de la pilkington. 995 de lei cu senzori si incalzire. Din pacate au spus ca nu au in oferta si varianta heliomata. Eu am vazut totusi cateva B6-uri cu astfel de parbrize. Oare aveau folie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, la ei am cerut. Oferta am scris-o mai sus. Heliomat nu exista in oferta lor, se pare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai am primit oferta de la parbrize24ore.ro

acg sau saint gobain cu senzori si protectie uv 640 lei

montaj la domiciliu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Azi am schimbat si eu parbrizul, pe oferta de mai sus. Din pacate am o problema. Oglinda nu mai este in aceeasi pozitie ca inainte. Am atasat o poza. Nu prea sunt impacat cu cablul ala acolo in vazul meu. Si din exterior patratul cu senzorii pare semnificativ mai jos fata de zona innegrita a parbrizului.

Aveti idee care e faza? Sunt mai multe variante de parbrize pentru B6?

IMG_1502.jpeg

IMG_1503.jpeg

Modificat de 7Andrei7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai facut putin research si am impresia ca mi-au pus parbriz de B7. Punctul de prindere al oglinzii la B7 este mai jos decat la B6. Credeti ca daca iau un ornament de oglinda de B7 ca cel din link se va potrivi si voi scapa de gaura aia?

https://pieseautodindezmembrari.ro/ornament-oglinda-retrovizoare-centrala-vw-passat-b7-2010-2014-3aa868437/p/14244

Alternativa este sa merg inapoi la service sa imi puna alt parbriz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata oglinda la B7-le meu.

20190101_141317.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@7Andrei7...mergi inapoi la ei sa iti puna ceea ce trebuie, ala nu e parbrizul masinii tale.
Si ca sa pui acel ornament in eventualitatea unei potriviri implica alti bani...e gresala lor si mie unul nu mii se pare normal asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o sa merg inapoi cu siguranta. Intre timp am realizat ca nu imi mai merg nici luminile interioare si ambientale si nici oglinda (heliomata). Nu stiu ce au facut acolo dar e clar ca nu e ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-ti merg din cauza senzorului de lumini

ori nu apus  mufa bine ori nu este lipita de parbriz cum trebuie.

am patit si eu sa nu mai mearga,am luat si senzor nou degeaba.

l-am desfacut si relipit cu o folie speciala din silicon cu adeziv si de atunci merge ok.

ar trebui sa ai si eroare pe vcds.

Modificat de snapisrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee intre timp m-am prins ca nu merge nici senzorul de ploaie. Maine ma duc inapoi la cei de la Pilkington. Sper sa nu faca figuri si sa imi puna parbrizul care trebuie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia un par cu tine in caz de ceva...ca idee, trebuiau sa-ti puna ceea ce trebuie, nu sa te poarta pe drumuri si sa iti pierzi timpul pentru incomptetenta lor...cere daune!
Bafta si te asteptam cu vesti bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la cum arata gelul de pe senzor, nu are cum sa mearga ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi si m-au programat pt inlocuire lunea viitoare. Va tin la curent. Multumiri! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bafta maxima...suntem aici si te asteptam cu vesti bune!
Sa testezi tot inainte sa pleci de la ei...senzori smd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu un update. Cei de la Pilkington (Filaret) si-au asumat gafa si au inlocuit parbrizul pe garantie. Acum totul functioneaza corect si nu mai sunt fire expuse. Am pierdut ceva timp dar cel putin masina e cum trebuie sa fie.
Multumesc pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe aia de la Filaret eu ii stiam de baieti ok...acum stau si ma intreb cate parbrize au gresit si cate persoane merg cu ele pe masina pentru ca nu sunt pe forumuri, grupuri smd.!?
Bine ca aii rezolvat-o....multi km fara probleme!
PS: Urmareste dupa primele spalari sa nu ai infiltratii de apa in masina...acum cateva zile stai potolit cu apa pe masina 3-4 zile!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

revin si eu cu vesti azi am gasit cu vcds iar eroarea de senzor dupa cateva luni de functionare corecta.

deja imi pare rau ca am cumparat masina asta numa probleme am cu ea.

uffffffffff.

am atasat o poza poate ma dumireste cineva.

Untitled-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai activat cumva rain closing din vcds? Daca da, de acolo este. S-a mai scris, e un bug care nu influenteaza cu nimic functionarea senzorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am activat nimic man si chiar afecteaza senzorul.

daca dau maneta pe auto merg stergatoarele incet la 20-30 secunde pe low si cam la 5-8 secunde pe hight fara nici o picatura de ploaie.

vad ca senzorul de lumini faruri functioneaza corect.

am mai avut acum 3-4 luni problema asta,am schimbat folia de silicon dintre parbriz si senzor care a functionat pana azi.

ufff.

Modificat de snapisrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un senzor la fel cu acelasi cod ca cel de pe masina,din dezmembrari pot incerca cu el ?

vreau sa vead daca e bun asa doar in fire, sau trebuie montat doar pe geam cu folie?

nu stiu daca doar asa atarnat in fire merge ,si va da aceasi eroare,nu vreau sa stric o folie de silicon sa vad ca merge la fel.

Modificat de snapisrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, nu. Trebuie sa fie bine fixat cu gelul respectiv pe parbriz, ca sa lucreze asa cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!