Jump to content

Problema cutie


danny_andrei
 Share

Postare recomandată

danny_andrei

Am o problema cu cutia si anume cand schimb din treapta 1 in a 2 a agata cam pe la mijocul treptei 2(mi-o impinge inapoi),ca o piedica si face un zgomot(un poc).Asta se intampla cand ii rece uleiul din cutie ca dupa cativa km se intampla mai rar sau deloc.Uleiul l-am schimbat de o sapt dar fara rezultat.Astept sfaturile si parerile voastre.Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in prima faza este sincronul si daca mergi mult cu ea asa se duce si pinionul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_andrei

Inteleg.Ti s-a intamplat si tie?Banuiesc ca ma costa o gramada de bani chestia asta.Cam pe unde as putea gasi un sincron si cam ce pret are?Ii multa manopera?Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut problema la 1-a si a 2-a.. nu intra.. asa ca eu impreuna cu mecanicul meu (care stie masini frantuzesti) am inceput sa demontam cutia... bineinteles ca habar n-am avut cum, dupa niste telefoane date tot ca fraierii ne uitam la ea...

am reusit eu cu manutza mea de aur sa o blochez intr-o viteza, asta dupa ce am dat selectorul jos... oricum selectorul meu arata parca dupa razboi asa ca am luat decizia sa renunt la reparatii la cutie si mi-am cumparat alta...

- initial sincroanele de 1-a si a 2-a ma costau 3,5 mil amandoua (parca 2 mil. cel de-al doilea)

- cutia am luat-o de la dezm. si am dat 2,2 mil. pentru ca sunt client fidel, dar am avut oferta de 4,5 mil din alta parte...

- manopera... habar n-am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_andrei

Hmmm...scump.Eu am condus o masina(opel astra 2000) care zicea tipu ca ii dus sincronul 100% si cand schimbam facea un carait groaznic si tot timpul indiferent ca era cald sau rece uleiu din cutie.La mine simt numai o piedica la mijlocul treptei 2 si face un poc,nu caraie.Daca is 30 grade afara merge bine.Chestia asta o am doar cand schimb 1-2 ca din 3-2 nu ii problema.As vrea sa fiu sigur inainte sa dau atatia bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur nu poti fi decat dupa ce demontezi...

nu te-as sfatui sa cumperi ceva inainte... in cutie sunt o gramada de piese care pot fi crapate/uzate... si eu am vrut sa fac la fel dar un prieten de la magazinul de piese m-a povatuit in sensul asta si bine a facut ca le cumparam degeaba (era si selectorul busit si ma ducea la un total care nu merita).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_andrei

Am schimbat uleiul din cutie cu mobil 75W-90 sintetic GL-4 si toate problemele au disparut.Inainte aveam Castrol 80W-90 GL-4 semisintetic.Mersi pt sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal . am si eu o problema la schimbator , doar cand merg distanta lunga de exemplu in a 5 ... pe dn1 cam 30-40 min , cand incetinesc , opresc si bag viteaza 1 , 2 ... intra greu ... de parca nu se face ungerea ... nu am verificat daca e ulei , dar pana nu se incalzeste merge ok ... nu sunt probleme . ce pareri aveti , avand in vedere ca nu le am cu mecanica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa schimbi uleiul ca investitia nu ii asa mare si nu ai nimic de pierdut.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!