Jump to content

Fisier zdc pt VCP retrofit camera RVC 6C Tiguan MK2


Johnny_L
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Am luat un kit de retrofit pentru camera RVC modul 6C, camera 5Q0980568B (5Q0 980 568 B) H09  0250.

Camera e noua si  a venit fara parametrii, basic settings si fara codare. Neavand parametrizarea nu accepta nici un coding.

 

Parametrizarea pot sa o fac cu VCP-ul din ce am inteles.

 

Am nevoie in schimb de fisierul de parametrizare care se numeste  tiguan_RFK_5q0980568b.zdc

 

Poate cineva care are VCP sa ma ajute cu acest fisier (sau in Sibiu + raza 100Km chiar cu o scriere a fisierului in camera cu VCP-ul). Pizza si berea le dau eu :)

 

Multumesc in avans.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te pot ajuta cu fisierul. Da-mi un mesaj pe nr din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, fara discutii ce aduc vorba de diagnoze clone..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok Bebeee.

 

Sa fac o completare pentru altii care o sa caute in viitor ca mine:

 

Fisierele zdc din VCP sunt criptate pe scula si nu pot fi scrise cu alt VCP original, doar cu cel de la care s-a luat. Alternativa este fisier xml scris cu ODIS (ODIS genereaza xml-ul prin access online la baza de date VW).

 

Concluzie: trebuie sa mergi la cineva care are VCP (offline, exista acel fisier pt aceasta camera, tiguan_RFK_5q0980568b.zdc)  sau ODIS cu access online.

 

Modificat de Johnny_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam asta si @spidoti-a si spus acest lucru.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa e, dar eu n-am stiut si am cautat 3 zile pe net si @spido m-a lamurit definitiv.

Ca mine am mai gasit zeci de useri asa ca am pus aici info ca sa afle cine cauta info si nu stie (cum am fost eu)

 

Multumesc pentru suport, mai ales multumesc @spido

 

LE: la varianta cu ODIS online nu merge pe masina ta care a venit din fabrica fara camera, ar trebui sa conectezi la ODIS o masina ca a ta care a venit din fabrica cu acelasi tip de camera ca sa poti scoate xml-ul de parametrizare cu conexiunea online. Cea mai viabila varianta ramane VCP.

Modificat de Johnny_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si cu odis-e offline cu conditia sa ai fisierul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Al, am aflat, multumesc (mai invatam).

 

Pana acum am identificat cateva VIN-uri de Pasat B8, Touran 5T si T6.1 Multivan care au venit din fabrica cu exact acest model de camera (din fullscanurile de pe Ross-Tech).

 

Mi le poate scoate cineva (as incerca mai multe ca nu stiu care se potriveste mai bine din cauza formei sasiului la spate) ? (contra cost, bineinteles)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Johnny_LPosturile care nu aduc niciun folos, nu sunt permise. De genul "Multumesc", "ti-am dat PM".  Poti sa te uiti peste Guidelines.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fac o actualizare, in cele din urma am reusit.

 

Multumesc foarte mult lui  @spido si  @Al Bundy pentru ajutor. Cu explicatiile de la spido si fisierele xml de configurare de la Al am reusit sa fac camera sa mearga.

 

Las mai jos pasii exacti pentru ca alti useri pe viitor sa poata sa-i urmeze.

 

1) Am cumparat camera model 5TA827566F  listata ca   5ta827566f-5q0980568b-set-rear-camera-with-wiring-harness-vw-tiguan-touran pe un magazin online  super-parts eu (din Cehia cred). Un pret bun, aprox 250Euro (originala) tot kitul de instalare.

2) Camera a venit neparametrizata (nu am stiut asta). Aceasta este modelul de mai jos (asa cum vine din fabrica) 

 

         Address 6C: Back-up Cam. (J772)       Labels:| 5Q0-980-556.clb
                 Part No SW: 5Q0 980 568 B    HW: 5Q0 980 568 B
                 Component: RVC Compact+  H09 0250  
                 Coding: 0000000000000000000000
                 Shop #: WSC 00000 000 00000
                ASAM Dataset: EV_CamSysRVRVCARPANAMQBAB 007012
                ROD: EV_CamSysRVRVCARPANAMQBAB_007_VW37.rod
                VCID: 3C2134ED16E8593A133-8068

 

           Camera va avea eroarea:  10490624 - No End-of-Line Programming   B2013 00 [009] - - [ECU no DataSet] pentru ca nu este parametrizata. Totodata din cauza acestui lucru nu accepta coding.

 

3) Am flashuit SW-ul   FL_5Q0980568A__0180.frf    (desi camera e model 568B la sfarsit)  (cu software-ul ODIS-E prin interfata VAS6154)

4) Am scris xml-ul de parametrizare 6C_5Q0980568B-GOLF7.xml   (cu software-ul ODIS-E prin interfata VAS6154)

5) Doar acum, dupa parametrizarea corecta, aceasta camera 5Q0980568B accepta coding.

 

Camera functioneaza cum trebuie, am liniile galbene de ghidaj care se orienteaza dupa volan. Nu am nici o eroare in gateway ( am gateway  SW: 3Q0 907 530 L;    HW: 3Q0 907 530 C;   Component: GW MQB High   518 5323)

 

Mai am eroare de calibrare care o sa dispara dupa ce fac calibrarea camerei (calibrarea se face cu o plansa de calibrare specifica care se pune pe jos in spatele masinii, se gasesc info pe net).

 

Multumesc colegilor de pe forum pentru ajutor.

 

Drumuri bune!

 

cam1.thumb.PNG.85f74d57ad202458f707308b8222d305.PNG

 

cam2.thumb.PNG.dc72244d8687a37a0c3bd8d039d8f748.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!