Jump to content

Suspensie reglabila


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Exista o suspensie reglabila de la 0 mm (stock) la 30 mm (de exemplu)? Toate pe care le-am vazut sunt de genul 30-60, 40-60 mm, deci nu pleaca de la stock.

Cred ca asa ceva ar fi foarte util pentru cei ce vor sa mai mearga iarna la un munte etc, dar vara sa arate masina frumos. Eu caut asa ceva, preferabil produsa de o firma serioasa.

Astept raspunsurile voastre. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nu exista suspensie care sa plece de la 0 la xx mm . Toate au un minim de 20-30 mm pana la 60-80mm. Cu cat coboara mai mult masina cu atat creste si duritatea amortizarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul unei astfel de suspensii reglabile, care devine si mai dura pe masura ce masina e mai coborata, trebuie schimbate si arcurile sau numai amortizoarele? Sau sunt posibile ambele variante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba tot kitul arc/amortizor.

Bafta.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista ambele variante dar este recomandata schimbarea completa (arc + amortizor). In unele cazuri (cum ar fi coborarea substantiala) sunt necesare si alte modificari, cum ar fi schimbarea bieletelor de la bara stabilizatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu tre' facuta geometria la roti? Cind urci si cobori masina asa ar trebui. Voi ce stiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La montarea noilor componente sigur ca trebuie.

La modificarile ulterioare ale duritatii suspensiei prin reglarea in diversele pozitii posibile ale amortizoarelor reglabile, nu pare logic sa fie necesara refacerea geometriei de fiecare data.

Nici nu vad un motiv pentru care s-ar modifica unghiurile de convergenta, fuga si cadere la reglarea tariei suspensiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... dar in cazul in care se regleaza garda la sol probabil este necesara refacerea geometriei. In cazul reglarii rigiditatii (in cazul suspensiilor profesionale), nu cred ca este necesara reglarea geometriei.

nu exista suspensie care sa plece de la 0 la xx mm . Toate au un minim de 20-30 mm pana la 60-80mm.

Inseamna ca singura solutie este montarea unor distantiere de 20-30 mm. Dar cam miroase a ciocaneala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine m-a framintat problema asta si am gasit o singyura solutie..:Allroad :blush:

Bafta..

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Air-ride-urile incep tot de la minus ceva? Nu incep de la plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti poti lua niste arcuri -30 iar iarna iti pui distantiere (cele de la weitec)

a48cl.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi ridic masina. Pentru Golf IV nu exista distantiere mai mari de 2 cm ? De 3-4-5 cm se pot cumpara/monta ? Stie cineva de unde ?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ok, de inaltatoare am vazut, dar nu stie nimeni daca se poate si cat costa sa instalezi (de ex. pe un Audi A4) suspensii reglabile?

Eu unul vreau si offroad si autostrada si nu am bani de A6 Allroad Quattro, asa ca ma gandeam ca daca imi iau un A4 Quattro+suspensii reglabile am rezolvat problema....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suuuper interesant....

Ma intreb acum cat poate fi de greu sa le montezi :evil:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa vorbesti cu dracula, ca el avea mi se pare, asa ceva pe passatul lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Sa readucem in actulitate acest topic

Majoritatea link-urilor puse aici nu prea mai merg :blah:

Vroiam si eu sa stiu spre exemplu pt un passat 3C cu suspensie stock din fabrica (care e si asa dura, din cauza greutatii masinii), ce kit de suspensie ar fi recomandat ?!

Nu vreau decat sa scad cu 1 - 2 cm garda la sol, dar asta numa pe timp de vara, ca iarna voi pun la loc amortizoarele si arcurile stock inapoi ca Brasovul vede multe troiene :angry:

:D safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna,

vreau sa va intreb ce stiti despre kitul de suspensie reglabila Raceland ?

Trebuie sa imi schimb suspensile si am zis sa pun ceva sport daca trebuie sa le schimb (s-au spart ) .

Nu am posibilitatea de a pune Eibach, Bilsteain, Koni etc eu am gasit pe ebay aceasta marca la un pret foarte bun (200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!