Jump to content

Fum esapament la accelerare scurta


CARLOSITA
 Share

Postare recomandată

Salut, deschid dicutia avand urmatoarea problema : detin un Leon 1,6 tdi , cu 198.000 km ,cod motor CXXA, la care imi crestea nivelul de ulei in baie, in jur de 1 litru peste nivelul maxim la 5-6000 km parcursi. Dupa toate testele posibile efectuate s-a concluzionat de catre un service specializat in reparatia sistemelor de injectie Delphi ca problema este de la injectoare , ca pierd pe la piulite. Precizez ca inainte de demontarea injectoarelor si verificarea lor, teava de la esapament era perfect curata, fara funingine, asa cum se intampla la orice diesel Euro 6, motorul functionand perfect,fara martori aprinsi prin bord. Dupa verificare, s-a decis ca una bucata injector trebuie reparata integral (??), iar celelalte necesita doar piulite si reglaje specifice.Dupa 2000 km de la interventie, a aparut un pic de fum doar la accelerare scurta, si pentru perioada scurta de timp.Nu as fi bagat de seama aspectul daca nu s-ar fi aprins martorul de motor in bord, insotit de eroarea P200200-Diesel Particulate Filter Efficiency Below Threshold B1. In plus de asta, s-a afumat si teava de esapament.Motorul nu s-a limititat ,trage la fel de bine ca inainte de reparatia injectoarelor.Eroarea poate fi stearsa ,dar reapare dupa 50- 60 km. Am revenit la service indicand problema aparuta, iar de acesta data mi s-a spus ca problema nu este de la injectoare, ci de la DPF, care este '' spart ''  adica numai retine funinginea. Cumva sunt in domeniu, ma ocup de camioane, lucrez cu aceleasi sisteme doar ca sunt la alta scara, le-am replicat ca nu poate fi vorba de un DPF spart. Sunt sisteme euro2  care daca functioneza in parametrii optimi, nu scot niciun pic de funingine. Eu merg tot pe injectoare, doar aici s-a umblat.Am atasat si o poza. Vreau sa stiu daca este cineva pe aici cu aceeasi problema si cum a rezolvat-o in final.



 

Screenshot_20240125-231521_WhatsApp.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!