Jump to content

downgrade 1.6 TDI dieselgate


R.A.V.E.N
 Share

Postare recomandată

Salutare colegi,

Vin cu urmatoarea situatie , un Vw Caddy 1.6 TDI 2011 (motor CAYE )care a avut rechemare in service si facut aceea imbunatatire ca sa dea bine la noxe, adica i s-a montat acea sita la debitmetru si schimbarea softului.

Eu am luat aceasta masina la 98.000 km in 2018 cu aceasta rechemare in service facuta , problema este ca pana acum la 1750.000 km am schimbat din 2018 urmatoarele:

doua injectoare ( si ambele pe acelasi cilindru), valva EGR si debitmetrul de aer , un injector si debitmetrul au fost toamna anului trecut, de fiecare data am inlocuit cu piese de origine

De alimentat, am alimentat in ultimi 3 ani doar motorina aditivata de la benzinaria MOL, dar vad ca degeaba,

Vin cu urmatoarea intrebare, sa ii fac un downgrade de soft sa revina la softul din fabrica, astfel poate nu mai cad asa de des piesele pe ea?

AM inteles ca a fost un motor cu probleme aceste 1.6TDI, dar ma gandesc ca la nici 200.000 km prea au cazut cam multe si costisitoare, ma gandesc ca daca ii pun softul de fabrica, ii scot sita aceea de la debitmetru, poate ii prelungesc viata, ca astia prin resoftare au facut-o sa mearga in parametrii dar nu sa tina cat mai mult.

Ce parere aveti de acest downgrade de soft, probabil ca nu sunt singurul in aceasta situatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin-o la versiunea de soft fara dieselgate. Automat iti va mari inclusiv distanta dintre regenerari, stres mai mic ptr motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod de injector ai pus cand le-ai schimbat, ce inseamna piese de origine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dolfin , am pus 03L130277S si prima data si acum tot cu terminatia S, adica aceste:

https://stoauto.ro/piesa-auto/injector-original-vw-16tdi-common-rail-oe-03l130277s

Schimbate ,primul in Rahova la Expres diesel unde au fost date jos toate injectoarele si verificate pe banc si schimbate saiba de foc si oringurile, si acum cand a cazut a doua oara am schimbat la Midocar- otopeni, tot la Midocar am schimbat si debitmetrul, de origine de la ei, iar in 2020 cand a cazut egr.ul am fost in militari la Brady-auto, si am pus de la ei egr original, daca vrei iti pot spune si costurile, primul injector si toata treaba de scos toate injectoarele si schimbat oringuri si saibe foc, vreo 4000 lei, la egr a fost 3500 parca, acum in toamna, primul a fost debitmetrul care a costat 2000 lei cu tot cu diagnoza, iar injectorul din toamna a fost 3500 el si manopera 1100 lei.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dolfin, uite exact cat au costat cele doua injectoare.

De specificat, ambele pe acelasi cilindru cazute, a tinut doar 5 ani si 75.000km , deaceea intreb, oare prin softul dieselgate, nu este fortat acest prim cilindru la acest motor?

100..jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista deja un topic in care se dezbat problemele referitoare la injectoarele de la 1.6TDI.

Cauta acolo si o sa gasesti explicatii destul de avansate cum software-ul dieselgate influenteaza injectoarele.

Injectoare CR 1.6TDI - TDi Forum - vwForum.ro

 

Este ciudat ca s-au stricat 2 injectoare cu S pe acelasi cilindru.

Ce te-a facut sa le schimbi? Ce corectii aveau la rece?

 

Ca regula generala la 1.6TDI, cand se defecteaza un injector se schimba toate, chiar si cu unele Siemens/Continental OEM, nu neaparat OE.

...si, as adauga eu, rampa de retur, se pune una cu noul cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!