Jump to content

Passat B7, tremura motorul la relanti


octaviann
 Share

Postare recomandată

Salutare baieti. Scuze de deranj, dar am nevoie de ajutorul vostru. Am un Passat B7 1.8 TSI din 2011.

Am o problema la el... cam acum 2 sapt, a inceput sa tremure motorul la relanti, ca si cum mergea in 3 timpi... cand acceleram era totul ok, numai la relanti facea asa. Dupa 10 min de mers, dupa ce se incalzea motorul, problema se diminua f mult... aproape ca nu mai simteam tremuratul. Am dus o la serviceul meu obisnuit, a pus testerul pe ea si a reiesit ca da misfire pe toti cilindrii, dar cele mai mari valori erau pe 3 si pe 4. S a uitat mecanicul peste tot... nu a vazut nimic ciudat.... a scos un furtun, l-a astupat cu degetul si parea ca motorul isi mai revine... a crezut ca trage aer fals pe undeva. Am incercat prima data sa schimbam piesa aceea rotunjita de pe motor, cea cu membrana de cauciuc... cred ca este vb de valva PCV. Pus una noua, la fel facea dupa. A verificat sa nu fie vreun furtun crapat...nimic. A facut test de compresie, totul ok acolo. A sucit bobinele intre ele, a mai facut nu stiu ce teste pt injectoare...dar degeaba. A zis ca se poate sa se fi dus garniturile de la galeria de admisie. Comandat garniturile, schimbat, la fel face, ba chiar mai rau zice el.. o am in service de multe zile iar oamenii de acolo nu mai au idei.

Ce poate fi? Si unde sa ma duc astfel incat sa nu fiu nevoit sa schimb jumatate din motor pana sa imi gaseasca cineva problema, cum am auzit ca se mai intampla?

Am mai vazut ceva posturi similare pe aici dar nu stiu daca este fix aceeasi problema...

 

 

Scuze de dublu post, nu stiu cum am reusit. Rog un admin sa stearga postarea asta

Modificat de octaviann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus si tu un set nou de bujii? Cu asta se incepe...apoi bobine,compresie...injectoare.O galerie admisie,supape cu depuneri carbon,tot asa se manifesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/16/2023 at 10:05 AM, spido said:

Ai pus si tu un set nou de bujii? Cu asta se incepe...apoi bobine,compresie...injectoare.O galerie admisie,supape cu depuneri carbon,tot asa se manifesta.

 

On 12/16/2023 at 10:05 AM, spido said:

Ai pus si tu un set nou de bujii? Cu asta se incepe...apoi bobine,compresie...injectoare.O galerie admisie,supape cu depuneri carbon,tot asa se manifesta.

Bujiile sunt schimbate recent. Si mecanicul zice ca nu asta este problema. Am ridicat azi masina pt ca nu i-a dat de cap si urmeaza sa caut alt service... in schimb, azi dupa ce am luat-o am observat ceva in plus fata de tremuratul la relanti descris mai sus... cand opresc la semafor, deci tot la relanti, cateodata se tureaza singur motorul, urca pana la 2000 ture iar dupa revine la normal.... nu mai inteleg nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pcv spart !

 

Ai pus valva orginala?

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, robi_zet said:

Pcv spart !

 

Ai pus valva orginala?

Pcv-ul mi-a zis ca l-a schimbat... prima data banuia ca trage aer fals pe acolo si de asta tremura motorul la relanti. Dar dupa ce l-a schimbat a vazut ca nu s-a rezolvat treaba cu tremuratul si a cautat cauza in alta parte. Da...si eu banuiesc ca faza cu motorul care se tureaza singur este o ptoblema secundara, aparuta dupa schimbarea pcv-ului. Tremuratul este insa marea mea problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!