Jump to content

Zgomot franare


mihai_90
 Share

Postare recomandată

Salutare! Am schimbat de curand o parte din kitul de brate pe fata la un Passat B5.5

 

Imediat dupa schimb am observat un zgomot cand franez pana la 0km/h. 


Se aude ca un carait si simt si vibratiile in pedala de frana. Se aude practic in ultimii 20 de cm pana se opreste masina.

 

Mecanicul mi-a sugerat sa-i fac geometria, am dus-o, am verificat si refacut unghiurile insa zgomotul persista.

 

Eu il simt cumva similar cu senzatia data de abs la franarile de urgenta. 

 

Aveti vreo idee de la ce poate fi?  

 

Multumesc frumos! 

 

Modificat de lupo_bv
Modificare denumire topic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare! Va rog sa ma ajutati cu un sfat, o îndrumare mi ar fi de mare folos...am împrumutat masina unei cunoștințe. Aceasta a avut un "mic" incident: a luat din plin cu roata dreapta o bordura. S a schimbat bratul, janta, discuri și plăcute, siguranța la etriere, dar atunci când merg pe partea stânga se aude un chițăit iar când franez pe partea dreapta o hârșâială de parca ai fi fier pe fier. Precizez ca acea hârșâială se auzea și înainte de schimbarea discurilor și a plăcuțele. Am fost de 3 ori pana acum în service cu acel zgomot,  s a șlefuit puțin plăcuțele merg câteva zile apoi reîncepe. Ce ar putea fi? Ce sa I scot în evidenta mecanicului? Mulțumesc pt ajutor :)

Modificat de Josephine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv changed the title to Zgomot franare

Posibil sa fie deformat butucul roții. Trebuie măsurată abaterea butucului  cu un dispozitiv cu ceas comparator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!