Jump to content

Curatare panou clima


SwatKat
 Share

Postare recomandată

Sper ca postez unde trebuie, mie mi se pare ca subiectul tine de ingrijire.. 

Acum vreun an, fiind in trafic, consoarta a desfacut o sticla de Sprite care a inceput sa arunnce ca un gheizer. (I)logic ca, pentru a-si proteja geanta a indepartat sticla apropiind-o de consola.. si a udat tot panoul de clima...

Oprit, sters, dat cu ceva solutie, parea ca e ok. Si e ok, totul merge foarte bine.. doar vara. Iarna, cand e frig, cateva butoane, inclusiv ala de incalzire in scaun de la pasager (dehm karma :) ) pare ca sunt blocate si doar dupa ce se incalzeste putin in masina isi revin si se apasa putin mai greu.. plus ca unele par ca se "lipesc" intre ele.

Probabil ca sucul lipicios e prin spatele lor.

Acum, daca as incerca sa dau cu niste contact cleaner intre butoane (folosind paiul de la flacon) pot strica ceva? 

Am inteles ca se desface destul de greu acel panou si probabil e si mai migalos sa fie dezasamblat si curatat si parca nici sa dau banii pe unul nou nu m-as indura (nici nu stiu cat costa, dar ma gandesc ca mult, dupa experienta cu motorasul de stergator).

 

As aprecia cateva idei/sfaturi. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dat jos, desfacut, curatat cu apa calda, curatat cu alcool izopropilic, uscat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu poti sa-l demontezi, as incerca alcool, o pensula apoi suflat cu aer.

contact cleaner e putin uleios si nu e cazul acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, sa inteleg ca nu e asa greu de desfacut si curatat? Nu de mine, bineinteles.. Daca e asa, vad cum timp dupa sarbatori, daca se mai linisteste si traficul..

LE. O sa incerc atunci cu niste alcool izopropilic, am vazut ca se gasesc si in niste recipiente mici cu aplicator, ma gandesc ca pot sa "torn" putin pe la imbinarile butoanelor si daca iese ceva surplus sa sterg (ca sa nu afecteze butonul/pictograma de pe el?)

Modificat de SwatKat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!