Jump to content

T4 1.9 / 60 cai, 1996 - probleme electrice


emanoeladrian
 Share

Postare recomandată

Salutare dragi colegi de forum. Am achizitionat recent un T4 3 locuri cu bena, 1,9D cu 60 cai, 3 locuri si bena in spate.Masina are120.000km, la ultimul TUV in 2022 avea 107.000. Problemele pe care neamtul mi l-a spus de la bun inceput s-au confirmat pe drumul de intoarcere spre Romania.

1. Iluminare tablou de bord zero

2. Temperatura lichid de racire fluctuanta

3. Variatii ale nivelului de motorina chiar si cu rezervorul plin insa acestea nu sunt constante iar uneori indicatorul se duce si ramane pe zero.

 

Ce este ciudat, este ca aplicand 2 -3 pumni bordului deasupra instrumentelor de bord indicatorii isi revin la pozitiile normale, nu si iluminarea bord care ramane nefunctionala..

Ce sa fie ? Ce sa schimb ?

Si inca ceva, un sfat ! Unde gasesc capacele ce acopera difuzoarele boxelor de pe planseta de bord, stanga si dreapta ( ale mele sunt coapte si crapate). Am fost la VW Pipera si nu se mai fabrica demult, stocuri in EU zero. Coduri : 701.857.227 & 701.857.228

Multumesc anticipat de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 11/14/2023 at 6:46 PM, emanoeladrian said:

Salutare dragi colegi de forum. Am achizitionat recent un T4 3 locuri cu bena, 1,9D cu 60 cai, 3 locuri si bena in spate.Masina are120.000km, la ultimul TUV in 2022 avea 107.000. Problemele pe care neamtul mi l-a spus de la bun inceput s-au confirmat pe drumul de intoarcere spre Romania.

1. Iluminare tablou de bord zero

2. Temperatura lichid de racire fluctuanta

3. Variatii ale nivelului de motorina chiar si cu rezervorul plin insa acestea nu sunt constante iar uneori indicatorul se duce si ramane pe zero.

 

Ce este ciudat, este ca aplicand 2 -3 pumni bordului deasupra instrumentelor de bord indicatorii isi revin la pozitiile normale, nu si iluminarea bord care ramane nefunctionala..

Ce sa fie ? Ce sa schimb ?

Si inca ceva, un sfat ! Unde gasesc capacele ce acopera difuzoarele boxelor de pe planseta de bord, stanga si dreapta ( ale mele sunt coapte si crapate). Am fost la VW Pipera si nu se mai fabrica demult, stocuri in EU zero. Coduri : 701.857.227 & 701.857.228

Multumesc anticipat de sfaturi.

Am descurcat-o cu ajutorul colegilor francezi de la Club VW Franta. Exista 3 lipituri pe panoul de circuite integrate in spatele indicatoarelor care cu timpul devin ¨reci¨ si trebuie refacute. Dupa aceea totul revine la normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!