Jump to content

Capac filtru aer


Cristi S.
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

La masina sotiei (Golf 7 1.2 122hp) s-a rupt acel tub micut de plastic la care se conecta furtunul (ca in imaginea atasata). L-am lipit cu adeziv gen Loctite si am aplicat pe deasupra si un adeziv care sa etanseze mai tare si sa nu se desprinda de la vibratii/temperatura...Unde se duce aerul din filtru prin acel furtun? Poate crea probleme in timp faptul ca este rupt si lipit?

Mersi.

1009490076_Enginefilter.thumb.jpg.6ec6726db39fc6169d7266cf9c38d7e8.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cristi, din ce stiu ala este furtunul ce duce la valva de aerisire carter , cea rotunda care iese din partea de sus a motorului, face parte din sistemul PCV care are ca scop eliminarea de gaze acumulate in motor .

 

Fix furtunul asta e folosit sa traga aer proaspat si filtrat in cazul in care se creaza vacum in motor.

 

Daca sistemul PCV nu functioneaza bine poate sa cauzeze o gramada de probleme la motor de aceea iti recomand sa inlocuiesti furtunul si chiar si valva pt simplu motiv ca este ieftina si te poate salva de probleme.

 

BTW cred ca ai motor de 1.4 nu 1.2 daca ai 122 cai.

 

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Asa e. 1.4 e motorul. Am scris gresit mai sus. O sa caut o carcasa de filtru de aer de la dezmembrari si o sa o schimb. Valva si furtunul par sa fie ok. Valva acea are vreo durata de viata la care trebuie inlocuita? Se schimba "plug&play" prin presare?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!