Jump to content

Kodiaq RS


mkvgti

Postare recomandată

Sigur conteaza si la fel de sigur ca toate aveau 100. Mrc nu este un tuner pentru softul de optimizare a consumului 😂

Link către comentariu

pune-ma in legatura cu persoana. si asa astept kitul turbo de la Garrett Power Max.

Voiam sa va intreb si nu gasesc nicio informatie legata de downpipe pt kodiaq rs, nu am gasit pe nicaieri desi unii sustin compatibilitatea cu cel destinat pt Golf R.

 

si tot nu i-am dat de cap cu intercoolerul... 

Link către comentariu
On 12/12/2023 at 9:34 AM, mkvgti said:

pune-ma in legatura cu persoana. si asa astept kitul turbo de la Garrett Power Max.

Voiam sa va intreb si nu gasesc nicio informatie legata de downpipe pt kodiaq rs, nu am gasit pe nicaieri desi unii sustin compatibilitatea cu cel destinat pt Golf R.

 

si tot nu i-am dat de cap cu intercoolerul... 

Sigur gasesti si in zona ta un atelier serios care iti poate face custom downpipe-ul si ce mai e nevoie pt intercooler.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cu anvelope de iarna si conditii nu prea ok pentru launch control, cu stage 1 , am reusit pragul de sub 5sec 0-100, cred ca in conditii ideale ar mai scadea 0.2s.

Per total sunt super multumit.

In primavara vom continua proiectul, pana atunci strangem piesele necesare.

 

 

image.png

Link către comentariu

Si eu care credeam ca 100-200 ;)) 

Bine, pe drumuri private ;)) 

Altfel… 60-130 ;))

Link către comentariu
  • 1 month later...

Hai ca usurel am strans si piesele pentru schimb turbo, a ajuns si intercoolerul de la Wagner, urmeaza sa stabilesc detalii cu mecanicul.

Las mai jos si codurile OEM pt piese in caz ca sunt oameni cu golf 8 gti care vor turbo upgrade:

image.thumb.png.6087d770da3d29a0d78c351d87e37f8b.png

 

image.thumb.png.cb7bc315d11a45bc38ca58a1c73eafef.png

 

image.thumb.png.4eda51ce186ccdd62b58df7ae5ccdf03.png

 

image.thumb.png.f47445d7d6e6354c0427fe499020dc1d.png

 

La partea de evacuare ramane sa mai studiez. sunt putini producatori pt kodiaq rs si foarte scumpi.

Link către comentariu

Salut. Congrats on the car, am observat ca nu sunt foarte multe TSI-uri RS pe la noi. Ma bate si pe mine gandul la un Kodiaq RS TSI, fiind in cautare de ceva spatios, dar pentru un buget relativ ok. Am luat in considerare Kodiaq-ul nou doar ca varianta 2.0 TSI (nici nu mai zic de RS) cine stie pe cand ajunge sa fie disponibil si livrat si mai ales la ce preturi o sa vina la lansare. Dar mai ales, am vazut deal-uri mega ok la RS-uri noi prin afara tarii sub 50K cu aproape de toate. Singurul minus care il vad la RS sunt lipsa scaunelor ventilate dar parca merge si fara. 

 

Am vazut ca topicul e mai mult pe performance based, nu e o idee rea, dar eram curios si masina cum e la drum lung, highway cruising etc la 140-150 km/h ? Probabil vreodata i-as face si un update de soft, doar ca am patimit destul cu masina actuala, la plimbari in afara tarii, benzina de 100 e un chin , pe langa ca e extrem de scumpa, e si destul de greu de gasit. 

Link către comentariu

Salut. nu iti bate capu cu benzina de 100.  In afara, depinde in ce zone mergi, dar presupun Europa nu o sa ai probleme cu gasirea benzinei de 98. eu sunt plecat de 2 ani in Olanda cu un Audi S3 si nu am avut niciodata probleme nici pe drum si nici pe aici prin zona. Benzinariile de pe autostrata sau cele putin mai mari, au sigur benzina 98. In legatura cu pretul, da este mai scumpa, e normal, in medie cu 20 pana la 40c mai mult fata de 95.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu

Am avut o experienta neplacuta in toamna in Italia, eram in zona Savona si dupa ce m-am plimbat cam 100 de km aiurea in zona in cautare de benzina de 98+ , singura solutie a fost de pe autostrada la 2.4 euro . Eu calatoresc des astfel nu caut nod in papura , dar la un consum de 10-11+ parca nu e chiar tot una .

Link către comentariu

Exista si varianta de multimap, poti merge cu harta stoc si implicit cu benzina de 95.

Masina e placuta la drum lung, intr-adevar consuma dar iti inspira incredere in depasiri, stablititate prin dcc, e silentioasa, intruneste mai multe optiuni pe care eu le-am urmarit, iar cu soft e alta masina.

 

Link către comentariu
On 2/20/2024 at 11:55 AM, Bogdan_CH said:

Am avut o experienta neplacuta in toamna in Italia, eram in zona Savona si dupa ce m-am plimbat cam 100 de km aiurea in zona in cautare de benzina de 98+ , singura solutie a fost de pe autostrada la 2.4 euro . Eu calatoresc des astfel nu caut nod in papura , dar la un consum de 10-11+ parca nu e chiar tot una .

 Cum sa te plimbi 100 km ca sa pui benzina de 98+? Poti pune si de 95 ideea este sa nu mergi cu talpa la fund dupa ce ai pus benzina de 95, oricum ECU îti face retard pe timing daca mergi blana cu benzina de 95...deci nu spargi motorul, stai linistit.

Link către comentariu

Am tras o fuga la munte, foarte placut impresionat de butonul offroad:

image.thumb.png.5828834b222afe3d192a3b7f8a37d54d.png

image.thumb.png.6d879413c4638b2344e7c76042c9ccdb.png

image.thumb.png.1ef18f1c10a88f82c7f03b8ca06fd5f9.png

 

 

Cel mai relevant video :

 

 


 

Link către comentariu

Interesant comparativul.

In manualul de la Cupra Ateca citisem ca automobilul nu este pentru off-road, a se evita circulatia pe teren accidentat :)))

 

Poti sa imi spui daca s-a modificat consumul ca urmare a resoftarii?

Link către comentariu

Pai are buton de selectie Offroad :))

 image.thumb.png.2d5d1238f8cce01390ee6a6fe974f5ef.png

 

Pe langa consum, ar interesant de stiut cu sta cu noxele dupa resoftare.

Link către comentariu

@dumi_DC - nu s-a modificat consumul, am mers in paralel cu un coleg - aceeasi masina(la el stoc), in acelasi regim de condus, fix acelasi consum a iesit, deci sunt super multumit.

Sigur ca in sarcina consuma mai mult dar la mers linistit e identic consumul.

o sa vedem la stage 3 :)

 

Link către comentariu

Cu anvelope de vara am reusit 0-100 in 4.68s , stage1,  sub cupra vz310cp. 

Deci chiar e alta masina, multumesc  inca o data MRC @C Z R 

 

image.thumb.png.3cf3363a63cc98de6500956e783c4796.png

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Asta la final cred ca va fi un RS-R :D 

Link către comentariu

@acidone77 sa speram ca va iesi bun, cel putin pe o garsoniera cu 7 locuri.

Pana imi fac curaj sa ma apuc de manopera stage 3, tot o lungesc cu niste distantiere de H&R , parca nu mai arata ca un iepure care face poo. 

Pe fata am mers cu 11mm (sper c-o sa intre viitoarele frane), pe spate cu 18mm, singurele cu TUV si cu prezoane lungi.

 

image.thumb.png.7883d9a60c97313e9107cfabfb949c2b.png

 

image.thumb.png.b223572944d603088b5631effcfddb21.png

 

image.thumb.png.d5d62702997b232c51443acd495f5dfc.png

 

image.png.dcf927ef939e29b5b3a62a4816c08917.png

 

image.thumb.png.d89ed6d5e89449c8438c843e01ca1439.png

 

image.thumb.png.cb5c1a87333bf6f515f9f059387cc7fa.png

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!