Jump to content

sfat achizitie Cupra Leon 1.5eTSI


Nenciu Victor
 Share

Postare recomandată

Salutare, vreau si eu sa schimb masina si am dat pe autovit de marca Cupra, stiu ca e fostul Seat ... Dar masina fiind relativ noua, nu am gasit date legate de ea. Ce parere aveti? Motorizarea 1.5eTSI e fostul motor 1.5 TSI EA211? Am citit despre el si multi spun ca ar fi fiabil ... 

Am gasit si o varianta care are si motor hibrid ... tot la aceeasi bani .. 

Nu am vazut in realitate masina, doream cateva informatii mai mult legate de motor, daca e bun per total ... 

Las si anuntul, sper sa nu se considere reclama : https://www.autovit.ro/autoturisme/anunt/cupra-leon-ID7HflNl.html / https://www.autorulate.ro/auto/7582-cupra-leon-cupra-leon-15-etsi-dsg7#images

 

Va multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E motorul clasic cu mild hibrid pe el.

 

Prima masina e suspect de ieftina, pentru kilometrii aia.

A doua masina e cel mai probabil masina de test drive de la vreo reprezentanta, e cam scumpa avand in vedere ca a fost birjarita de diversi, inclusiv in perioada de rodaj.

Per total, nu e o perioada prea buna de cumparat masina acum.

La cum se vede, incepe productia masinilor sa revina la normal, oamenii sa nu mai cumpere si stocurile sa creasca. 

Asta sper ca va duce la ieftiniri spre final de an sau anul viitor, deoarece preturile acum sunt aberante.

 

O octavia 4 incepe de la 25000 euro cu 1.0 tsi manuala. E de-a dreptul hilar.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la prima masina si prin germania daca cautati pe mobile sunt foarte multe golf 8 gte tot cu km foarte putini gen pana in 50000km la acelasi buget intre 22-25k. Si mie mi se par foarte ieftine dar sunt exagerat de multe de vanzare, in general culoare alba si scriu prin anunturi ca provin de la leasing, nu au cum toate sa fie manarite.
De curiozitate puteti arunca un ochi, si pe mine ma bate gandul de un gte si am aruncat intamplator un ochi. 
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?dam=0&fr=2020%3A&ft=HYBRID&isSearchRequest=true&ml=%3A100000&ms=25200%3B%3B29%3B%3B&p=%3A25000&ref=dsp&s=Car&sb=rel&tr=AUTOMATIC_GEAR&vc=Car

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat prietenesc de fost posesor de Octavia (2022) si proaspat-viitor posesor de Formentor PHEV (2023):
evitati oricare dintre "surorile" VAG fabricate in 2020-2021 (Golf, Octavia, Leon, Formentor, or mai fi si altele si le-am omis?).
Daca cititi cate probleme au fost cu modelele '20-'21 - in special SW, pe diferite module electronice - recomandarea ar fi sa evitati primul/primii ani. Se pare ca lansarea in plina pandemie i-a cam "lovit" la capitolul testare pre-lansare, numeroase bug-uri fiind remediate pe baza feedback-ului venit de la utilizatori.
Nu-s convins, insa e posibil ca asta sa fie un motiv pentru care pretul din primul anunt sa fie "suspect" de mic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc :) E cam plina Romania de Golf-uri ... Leon-ul pare ( la aspect ) mai interesant :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!