Jump to content

Conversie cutie manuala -> DSG


xzt
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

A facut cineva conversie/swap din cutie manuala in DSG? Daca da, unde si cu ce costuri? M-ar interesa pentru un Kodiaq 2019 4x4 manual 6+1, daca se poate face in Bucuresti si un pret orientativ.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu se poate face orice daca exista buget corespunzator

Dar cred ca este mai ieftin sa vinzi masina actuala si sa cumperi alta cu DSG

Stiu ca @Doomyse interesase la un moment dat pentru Tiguanul lui pentru conversie la DQ500

Pe platforma MQB lucrurile se complica putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Exact cum zice @z e n i t h. Bugetul este mare dar proiectul realizabil
Eu cred ca daca urmaresti pe siturile de vanzari/licitatii dupa un Kodiaq TDI cu DSG dar lovit grav fara afectarea cutiei si a elementelor din interior pe care trebuia sa le schimbi ala este pasul. Tot sari usor de 5000euro cu toata lucrarea dar iti indeplinsti dorinta. Sau varianta doi urmaresti anunturile de vanzare cu masina aproape ca a ta configurata dar DSG si le propui la toti schimbul + ceva diferenta din partea ta. Atat timp cat iti place masina respectivului. Daca e samsar ai sanse sa vrea sa accepte 3-4000euro si sa faca rocada cu tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce m-am uitat pe net, cutia ar fi dq500. La dezmebrari am vazut ca sunt pe mai multe modele de masini, unele sunt cu 4x4, altele fara. Oare cutia dsg trebuie sa fie fix de pe un kodiaq 4x4 sau este buna si de pe alta masina (de ex. tiguan tractiune fata)?

Scuze daca intrebarile sunt de incepator/amator, dar incerc sa fac o lista cu piesele necesare si preturile acestora.

Pana acum ma gandesc ca mi-ar trebui asa: cutie dsg completa (cu mecatronic), interior (pedalier, schimbator complet), ecu motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca DQ500 s-a montat pe tractiune fata dar este posibil sa ma insel

Cutia o gasesti pe Tiguan/ Audi Q3/ Kodiaq 2.0 TDI/TSI 4motion, Passat B8 BiTDI 4motion, Golf7 R, Audi S/RS3, Transporter etc

+ volant, planetare, modificare circuit racire, adaptare instrument cluster + zeci de codari

Cred ca suma de 5000 de euro este o estimare destul de corecta dar la cata experienta (n-) ai vei plati mult pe manopera

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!