Jump to content

PROBLEME ACCELERATIE PASSAT CC 2012 1.8 TSI CDAA


Maicariu Marius
 Share

Postare recomandată

Maicariu Marius

 Salutare!  

Detin un Passat CC 2012, varianta inainte de facelift.Km la bord 65500 km, masina a fost cumparata noua. 

Problema pe care o am si va cer sprijinul in identificarea ei este urmatoarea: In mers, in regim de autostrada sau drum national masina merge in salturi cand accelerez.Practic ,cand accelerez pentru a depasi un alt autoturism, masina ezita si da in nas sau merge sacadat.Dupa primul eveniment am pus diagnoza .Mai jos se gaseste  rezultatul diagnozei , in oras nu manifesta nici o problema.Primul lucru a fost schimbat calculatorul de la pompa de benzina situata in rezervorul de sub bancheta din spate.Toate bune si frumoase, dar nu a ajutat la nimic tot in suturi mergea. Urmatorul pas a fost schimbarea pompei de benzina din rezervor.Nici o imbunatatire. S-a verificat (masurata) si pompa de inalta de la motor, era in parametrii optimi.Va rog sa imi spuneti ce as putea sa mai fac. Am cheltuit 2500 lei pentru pompa de benzina si calculator pomba de benzina degeaba.Daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema sa imi spuna cum a rezolvat sau la ce service sa merg, service unde sa nu mai schimb piese aiurea, perfet functionale. 

Multumesc de ajutor!

 

 

 

IMG-20230624-WA0001.thumb.jpg.579e96160f599f945ddd19f4f86e5276.jpgIMG-20230614-WA0015.thumb.jpg.f49a8b519ce045153b42591e5ae2c743.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa inlocuirea modulului pompei carburant, eroarea legata de pompa s-a sters?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maicariu Marius
1 hour ago, spido said:

Dupa inlocuirea modulului pompei carburant, eroarea legata de pompa s-a sters?

Salut! Prima data cand s-a manifestat eroarea in bord se aprindea intermitent martorul EPC, fara simptome. Am schimabt calculatorul si nu s -a mai aprins EPC-ul pana cand a inceput sa dea in nas pe accelerare. Eroarea P0087 a aparut in urma aprinderii martorului EPC. De data asta cand s-a aprins a si limitat turatia la maxim  3000 de ture pt fiecare treapta. Mergea normal pana in 3000, dar nu urca mai mult, si ocazional mai dadea in nas.De cand am schimbat si pompa de benzina din rezervor nu a mai aprins nici un martor in bord, doar da in nas din cand in cand. In rest masina functioneaza ireprosabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ce erori mai sunt?

Fara Quote,te rog.

Ar trebui facut un log in mers legat de presiunea din rampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maicariu Marius
10 hours ago, Maicariu Marius said:

 Salutare!  

Detin un Passat CC 2012, varianta inainte de facelift.Km la bord 65500 km, masina a fost cumparata noua. 

Problema pe care o am si va cer sprijinul in identificarea ei este urmatoarea: In mers, in regim de autostrada sau drum national masina merge in salturi cand accelerez.Practic ,cand accelerez pentru a depasi un alt autoturism, masina ezita si da in nas sau merge sacadat.Dupa primul eveniment am pus diagnoza .Mai jos se gaseste  rezultatul diagnozei , in oras nu manifesta nici o problema.Primul lucru a fost schimbat calculatorul de la pompa de benzina situata in rezervorul de sub bancheta din spate.Toate bune si frumoase, dar nu a ajutat la nimic tot in suturi mergea. Urmatorul pas a fost schimbarea pompei de benzina din rezervor.Nici o imbunatatire. S-a verificat (masurata) si pompa de inalta de la motor, era in parametrii optimi.Va rog sa imi spuneti ce as putea sa mai fac. Am cheltuit 2500 lei pentru pompa de benzina si calculator pomba de benzina degeaba.Daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema sa imi spuna cum a rezolvat sau la ce service sa merg, service unde sa nu mai schimb piese aiurea, perfet functionale. 

Multumesc de ajutor!

 

 

 

IMG-20230624-WA0001.thumb.jpg.579e96160f599f945ddd19f4f86e5276.jpgIMG-20230614-WA0015.thumb.jpg.f49a8b519ce045153b42591e5ae2c743.jpg

La acest moment nu am martori aprinsi in bord. Doar ca da in nas in mersul extraurban.Momentan sunt la CT, o sa mai pun o diagnoza cand revin in Buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!