Jump to content

Probleme clima Skoda Rapid


dionescux
 Share

Postare recomandată

Din pacate ma vad nevoit sa fac eu oficiile pentru Rapid … am vazut ca pentru fiecare masina exista un topic de genul…Mi se pare ca sistemul de clima nu mai baga rece ca in tinerete- in special la turatii/viteze scazute.  Am pus interfata, si blocurile de masura sunt putin diferite de ce am vazut pe forum.  Se poate uita cineva pe valori sa imi zica daca a pierdut freon sau electrovalva nu lucreaza cum trebuie? 
 

IMG_4712.jpeg

IMG_4713.jpeg

IMG_4714.jpeg
 

Daca interpetez bine valorile vad cuplu de 8 Nm,  in jur de 16 bari presiune, dar temperatura la iesire de 15 celsius … clima pusa pe low. 
ps: aud zgomote ca si cand curge un lichid … cand merge clima 

Modificat de dionescux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cat freon mai ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa zgomotul descris, pare ca ai cantitate insuficienta de freon, in instalatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, din pacate nivelul de freon era Ok-ish. 400 grame de freon recuperati. Vedem cum se comporta in urmatoarele zile. Daca face tot asa, e altundeva buba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

400 grame inseamna o capacitate frigorifica cu 23% mai mica decat nominal si care se simte binisor cand e cald afara. Tu te-ai plans ca parca nu mai baga la fel ca in tinerete si ca face zgomote iar lipsa de freon ar motiva asta. Din pozele tale compresorul si valva sunt ok-ish (vorba ta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu feedback, totul ok dupa schimbul de freon, de la nivelul scazut facea asa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!