Jump to content

Problema sistem franare / ABS


BogdanCr
 Share

Postare recomandată

Salutare!

 

Am de ceva timp etrierul spate dreapta infranat, am fost la un service si a reusit sa-l deblocheze. Astazi de dimineata s-a blocat foarte tare si s-a inrosit de la mers. 

Ati mai intampinat problema asta? Se poate repara? Trebuie inlocuit?

Astept solutii va rog! 

 

Multumesc!

1859e2a3-0729-4fae-8889-dbb08250b84d.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate si repara si inlocui.

Eu am preferat inlocuirea, decat seturi de reparatie, uneori dubioase.

Un set de reparatie pe original cred ca va costa cat un etrier nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit-o in urma cu 6 luni. Am pus etrier OE cu 1300 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a întâmplat 2 luni în urmă, după câteva zile de ploaie abundentă și stat în ambuteiaj în apă de jumate de metru. Pe stânga s-a îngălbenit de temperatura enormă etrierul vopsit în gri deschis, plăcuțele erau arse și aproape epuizate (schimbate un an în urmă). A fost scos etrierul, demontat totul, curățit, iar după 2 luni a apărut acel zgomot subțire de la plăcuțe, la mers lent și frânare. A fost depistată un pic de rugină pe pistonul etrierului de frână, inclusiv pe dreapta spate. Decizia a fost de a schimba pistoanele. Voi vedea ce va fi apoi.

Modificat de Ghenadie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna dimineata, am un Golf VII, din 2014, cu frana de mana electrica sistem ATE, am probleme daca franez brusc, mai exact daca franez normal este totul in regula, dar daca franez brusc se blocheaza roata dreapta fata. Etrierul functioneaza, furtun lichid schimbat, nu am markeri de bord aprinsi, la tester (Delphi multimarca) nu apar nici un cod de eroare. Ce ar putea fi problema si care ar fi rezolvarea. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema am rezolvat-o cu pompa de frana, la ruda Octavia 3.

 

insa se bloca o idee si spatele in diagonala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Update:

 

Am trimis pompa ABS la reconditionat, a fost verificat pe banc de proba si pompa ar fi ok. Dar nici o schimbare la masina, tot blocheaza roata dreapta spate. Masina am cumparat acum 6 luni, si pompa ABS ar fi marcat cu vopsea verde, ceea ce ar putea insemna ca fostul proprietar l-a cumparat de la dezmembrari. Mi s-a recomandat sa merg la reprezentanta pentru imperechea pompa ABS cu masina, ca s-ar putea sa fie de acolo problema ca pompa originala a avut alt cod. Se poate afla de undeva ce coduri de pompa ABS este compatibil cu masina mea ? VIN: WVWZZZAUZEP573611.

 

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se ppate verifica dupa seria sasiu. Daca nu ai martori aprinsi si nici erori pe abs, atunci e compatibila.

Pompa de frana este corpul mecanic, din care ies conductele de frana si merg catre pompa abs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ce pompe ABS (cu ce coduri) sunt compatibile cu masina mea, serie sasiu: WVWZZZAUZEP573611

 

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

image.png.807ac279ba9da02733fa3f530abbd9c8.png

 

eu iti recomand sa inlocuiesti intai pompa de frana .

DAca ABS a mai fost inlocuit, e clar ca nu e problema din el.

La Golf 7 si Octavia 3 am intalnit in schimb pompe de frana cu defect care blocau roti 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!