Jump to content

T5 2007 - retrofit geamuri electrice


andrei.ene
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Am un T5 din anul 2007 care din fabrica a venit doar cu oglinzi electrice si incalzite, AC, BC cu minidot si cam atat, nici macar inchidere centralizata. Masina nu are BCM, iar centrala electrica are codul 7H0 937 049S. 
Am gasit la dezmembrari una mai dotata, cu climatronic, oglinzi si geamuri electrice, usa culisanta electrica, trapa,care de asemenea nu are BCM(nu stiu daca a inceput sa fie montat de pe T5.1) de pe care am luat instalatia electrica din usi, motorasele cu calculatoarele din usi, butoanele geamurilor si centrala electrica 7H0 937 049T. 
Am montat totul pe masina mea, am modificat cablajul masinii conform schemelor din ELSA, dar pe tester centrala electrica nu-mi ofera optiuni in plus fata de ceea ce aveam disponibil cu centrala mea. 
Intrebarea mea este daca trebuie sa mai iau ceva de pe masina donatoare sau este o problema cu VCDS-ul meu care este o panarama de pe OLX? Exista posibilitatea sa nu mearga facut retrofitul desi am inlocuit si centrala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa iei si modulul confort si sa faci instalatia electrica intre acesta si usi, geamuri. Acesta este responsabil de ele, nu centrala electrica 

BCM au incepand cu anul 2010, la facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ma incurc eu in denumirea modulelor, iar la o cautare pe internet gasesti 3 tipuri de module pentru aceasi denumire.
Daca modulul confort este cel situat deasupra pedalelor si are o mufa neagra si una alba, nici masina mea, nici donatoarea nu il au. 
Pe tester adress 46 nu se poate accesa. 

Modificat de andrei.ene
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am lamurit si cu denumirea modulelor… cel de sub volan, cu mufa alba si neagra este BCM-ul, prezent incepand cu facelift-ul, iar modulul confort este pozitionat sub scaunul pasagerului, care se pare ca la mine lipseste. 
Desi centrala cu terminatie T este codata ca si centrala mea, geamurile electrice functioneaza, nu functioneaza reglajul oglinzilor si iluminatul butoanelor..

IMG_2159.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, confortul este sub scaunul pasagerului 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo ar trebui sa fie, doar ca nu este. Am doar suportul in care se prindea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pt ca a ta nu a fost echipata cu asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
On 7/4/2023 at 6:22 AM, F l o r i n said:

Trebuia sa iei si modulul confort si sa faci instalatia electrica intre acesta si usi, geamuri. Acesta este responsabil de ele, nu centrala electrica 

BCM au incepand cu anul 2010, la facelift.

Salut ma poti ajuta cu niste informatii privind acest topic referitor la un upgrade geamuri electrice doar mi am cumparat de pe alta masina macaralele electrice cu motorase si cablaj plus calculatorul confort si fete usi butoane eu am un model simplu de wv t5 doar cu aer conditionat din 2004 si nu pare sa aiba calculator confort sub scaun sofer doar niste mufe.pot monta in acest caz geamurile electrice? Merci

On 7/4/2023 at 1:06 PM, andrei.ene said:

M-am lamurit si cu denumirea modulelor… cel de sub volan, cu mufa alba si neagra este BCM-ul, prezent incepand cu facelift-ul, iar modulul confort este pozitionat sub scaunul pasagerului, care se pare ca la mine lipseste. 
Desi centrala cu terminatie T este codata ca si centrala mea, geamurile electrice functioneaza, nu functioneaza reglajul oglinzilor si iluminatul butoanelor..

IMG_2159.jpeg

Salut am si eu aceeasi problema adica mi am cumparat de pe alt t5 tot ce trebuie pentru a face un upgrade la geamuri electrice si la fel ca si la tine masina nu are sub scaun modul confort,ma poti ajuta cu instalarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!