Jump to content

Front Asisst nu functioneaza!


voctav
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor!

 

Pe un Kodiaq 2018, am urmatoarea problema careia nu-i dau de cap! ACC(adaptive cruise control) functioneaza foarte bine, accelereaza dupa masina din fata, tine distanta, franeaza, etc, dar Front Assist nu lucreaza!

Nu primesc avertizare in bord cand ma apropii prea mult de masina din fata, nici acustic, nici vizual, evident nici nu franeaza! Nici in bord nu am vreun martor aprins. Curios e ca uneori, foarte rar, fara obstacol in fata, strada libera, imi apare avertizare in bord o secunda, doua(masina rosie in paranteze)! Am testat si cu o cutie de carton in fata, intra in ea fara niciun stres, nici urma de avertizare/franare!

 

Pe diagnoza nu da nicio eroare, am dus-o si la reprezentanta, cu gandul ca poate trebuie calibrat radarul, dar cei de acolo zic ca ar fi iesit pe tester ca trebuie calibrare. Si ca daca merge ACC, trebuie sa fct si Front Assist! Le-am explicat cu punct si virgula, dar am cam vorbit singur, ba mai mult unul mi-a spus ca nu stiu sa folosesc masina!

 

Am rascolit tot netul, nu gasesc genul asta de defect, orice parere, sugestie e binevenita!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minutes ago, voctav said:

ba mai mult unul mi-a spus ca nu stiu sa folosesc masina!

 

Cutia aia de carton avea ceva folie metalica pe ea?  De amicu’ Doppler ai auzit?

 

1. radarul detecteaza doar obiecte metalice. 

2. masina ignora obstacolele fixe (cum sunt balustradele - glisierele - in curba ar trebui sa deanin frane) detectate de radar si, daca imi amintesc bine, foloseste camera de LA pentru a detecta masinile oprite la semafor. 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, zidanne a scris:

 

Cutia aia de carton avea ceva folie metalica pe ea?  De amicu’ Doppler ai auzit?

 

1. radarul detecteaza doar obiecte metalice. 

2. masina ignora obstacolele fixe (cum sunt balustradele - glisierele - in curba ar trebui sa deanin frane) detectate de radar si, daca imi amintesc bine, foloseste camera de LA pentru a detecta masinile oprite la semafor. 

 

 

 

 

 

Te inseli de doua ori!

 

1.Radarul detecteaza orice obiect solid prin reflexia microundelor pe suprafata lui. De "Pedestrian Monitor" ai auzit? Sau pietonii ar trebui sa poarte armura metalica pt a fi detectati?

Citez din manualul utilizatorului pag 259:

"Sistemul de recunoaștere a pietonilor poate să sprijine șoferul în evitarea pietonilor care traversează strada, resp. în reducerea consecințelor unui accident. Sistemul avertizează față de o coliziune iminentă, pregătește autovehiculul
pentru o frânare de urgență, sprijină frânarea sau execută o frânare automată"

 

2.Masina nu ignora nicidecum obstacolele fixe!

Citez din manualul utilizatorului pag 256:

"Frânarea automată - un obstacol staționar
Dacă șoferul nu reacționează la preavertizarea în caz de pericol de coliziune cu
un obstacol staționar, într-o plajă de viteze de deplasare de la aproximativ 30
km/h până la 60 km/h, sistemul declanșează o frânare automată."

 

Asa ca spor la studiu!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi daca stii asa bine functionarea, de ce nu rezolvi problema?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@voctav reciteste cu atentie ce am scris mai sus. Si incearca sa intelegi ce a spus autorul. 

 

Dupa care reciteste paragrafele pe care mi le-ai citat. 

 

Nu te chinui sa imi raspunzi ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia de carton nu se detecteaza decat daca e foarte mare (de televizor/frigider). Pune in setarile masinii sa te avertizeze cel mai devreme, si mergi mai agresiv prin oras si sigur face scandal la un moment dat. 

Lucrez pe radare, nu are cum sa nu functioneze sistemul si sa nu ai nicio eroare in diagnoza. Pur si simplu nu mergi tu suficient de agresiv. Sistemul nu e acolo ca sa nu faci accident, e acolo sa minimizeze costurile unui accident. Mai mult, daca ai camera de lane assist functia de city safety foloseste ambele sisteme (camera plus radar) si atunci e super reala treaba si iti e tie frica sa duci masina la asa limita incat sa intervina. Gandeste-te ca masina considera ca o sa faci accident si atunci intervine. 

 

Daca chiar vrei sa te joci, ia un prieten, cauta un drum gol, tu accelereaza in spatele lui ca si cand iesi in depasire in ultima secunda (cam cum fac aia la F1 cand merg la aspiratie) si roaga-l pe el sa atinga frana fix cand tu esti in spatele lui astfel incat masina ta sa creada ca intrii in el. Daca ai camera de lane atunci o sa franeze ca vede stopurile aprinse, daca ai doar radar atunci e mai nasol ca trebuie sa vada efectiv incetinirea masinii din fata. Eu m-am cam obisnuit cum reactioneaza masina si pot sa aprind avertizarea destul de usor tinand cont ca am vazut un pic si in cod ce se face in spate. 

 

Dar 100% tie iti merge sistemul, mergi linistit si nu te mai stresa. E functional saftey sa nu mearga sistemul si sa n-ai eroare si se testeaza extensiv sa nu existe situatia descrisa de tine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

54 minute în urmă, adrian_mm89 a scris:

Cutia de carton nu se detecteaza decat daca e foarte mare (de televizor/frigider). Pune in setarile masinii sa te avertizeze cel mai devreme, si mergi mai agresiv prin oras si sigur face scandal la un moment dat. 

Lucrez pe radare, nu are cum sa nu functioneze sistemul si sa nu ai nicio eroare in diagnoza. Pur si simplu nu mergi tu suficient de agresiv. Sistemul nu e acolo ca sa nu faci accident, e acolo sa minimizeze costurile unui accident. Mai mult, daca ai camera de lane assist functia de city safety foloseste ambele sisteme (camera plus radar) si atunci e super reala treaba si iti e tie frica sa duci masina la asa limita incat sa intervina. Gandeste-te ca masina considera ca o sa faci accident si atunci intervine. 

 

Daca chiar vrei sa te joci, ia un prieten, cauta un drum gol, tu accelereaza in spatele lui ca si cand iesi in depasire in ultima secunda (cam cum fac aia la F1 cand merg la aspiratie) si roaga-l pe el sa atinga frana fix cand tu esti in spatele lui astfel incat masina ta sa creada ca intrii in el. Daca ai camera de lane atunci o sa franeze ca vede stopurile aprinse, daca ai doar radar atunci e mai nasol ca trebuie sa vada efectiv incetinirea masinii din fata. Eu m-am cam obisnuit cum reactioneaza masina si pot sa aprind avertizarea destul de usor tinand cont ca am vazut un pic si in cod ce se face in spate. 

 

Dar 100% tie iti merge sistemul, mergi linistit si nu te mai stresa. E functional saftey sa nu mearga sistemul si sa n-ai eroare si se testeaza extensiv sa nu existe situatia descrisa de tine. 

Cutia de carton nu se detecteaza decat daca e foarte mare (de televizor/frigider).

 

Exact de aia era. Mare, cu latura de cca 1m! Pe setari sunt "early",  dar am incercat si cu celelalte! Pur si simplu nu intra  assistul! Am si camera de Lane Assist. Am mers pe un Kodiaq identic si stiu cum reactioneaza.

6 minute în urmă, voctav a scris:

Cutia de carton nu se detecteaza decat daca e foarte mare (de televizor/frigider).

 

Exact de aia era. Mare, cu latura de cca 1m! Pe setari sunt "early",  dar am incercat si cu celelalte! Pur si simplu nu intra  assistul! Am si camera de Lane Assist. Am mers pe un Kodiaq identic si stiu cum reactioneaza. Vezi in clip de la ce distanta reactioneaza! Eu intru in ala din fata fara nicio problema daca nu franez, crede-ma! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant, un tip cu ID4 are exact aceeasi problema! Citez:

 

"I took it to the local VW dealership, and after 5.5 hours of waiting, the technician told me he didn’t know how to fix it, he didn’t know what was causing it, and he couldn’t replicate it because they are not allowed to test Front Assist for liability reasons. He told me that he took the car for a ride and tested ACC, which worked fine. I already knew that because I myself used ACC on Monday driving back from Labor Day weekend that we spent out of town. Front Assist was working on the way there, but stopped working some time over the weekend, while ACC continues to function."

 

Mai jos, linkul forumului. Merita citita postarea!

https://www.vwidtalk.com/threads/front-assist-stopped-working.7725/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Front assist nu intervine când vrei, ci când chiar ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Bună ziua! Ați rezolvat problema cu front assist ? Și eu am aceiași problemă.Va mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!