Jump to content

Sfaturi întreținere service Cayenne 3.0 diesel


mihai_90
 Share

Postare recomandată

Salut!

 

Tocmai ce am cumpărat un Cayenne 2017 3.0 262 cp si as avea nevoie de sfaturile voastre referitoare la întreținere. 

Masina are 88.000 km. Sunt verificați și arhiverificati deci aici nu am dubii.

 

I s-a făcut deja revizia generala (schimb de filtre si ulei) la un service Audi.

 

Voiam sa va întreb dacă are rost sa fac următoarele deoarece în cartea mașinii sunt trecute la 240.000 km sau 16 ani. 

Mi s au sugerat de către 2 mecanici, însă la service ul Audi au spus sa respect manualul. Același răspuns l am primit și de la Porsche Pipera.

 

Sunt în dubiu cu:

●Revizie grupuri

●Revizie cutie de viteze

●Revizie cutie de transfer

 

Are sens sa le fac sau nu? 

 

Si ultima intrebare: am observat ca la service urile anterioare efectuate la Porsche Pipera i au pus ulei Castrol LL 3 5w30.

 

Am ales si eu acum la revizia efectuata la service pe același ulei, insa am observat ca Porsche recomanda ulei Mobil. 

Voiam sa va întreb dacă aveți vreo parere legata de ce ar trebui sa folosesc în continuare.

 

Mulțumesc!

20230610_081858.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai_90 asta cu Porsche Romania recomanda… Mobil = chestie de marketing!

 

Iei ce ulei vrei cu norma specificata in manual. Eu as lua Ravenol, Liqui Moly, etc (ceva mai premium decat Mobil sau Castrol).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as achimba toate uleiurile, diferentale, cutie transfer, cutie de viteze, lichid frana, etc, si cam tot ce se poate macar stai linistit de acum incolo.

 

Daca nici Mobil nu e ulei premium... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

If it ain't broke, don't fix it. Pune ce recomanda producatorul si schimba ce e de schimbat cand spune acelasi producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că ai vrut să zici broken (stricat), nu broke (falit).


@mihai_90 orice ulei își va face treaba, cât timp are norma potrivită și nu e ținut 2 ani/30.000 km. 
 

Un schimb general de fluide e chiar recomandat, la vârsta și rulajul mașinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, expresia e corecta (https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/if-it-ain-t-broke-don-t-fix-it).

Masinile foarte scumpe sunt servisate la reprezentante si la intervalele standard. Ele sunt cumparate de persoane cu multi bani, care nu pierd timpul cu ele. In general merg putini kilometri si nu au nevoie de servisare speciala. Sa faci ceva ce e necesar la un rulaj si o vechime triple sunt bani aruncati.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, îl vedeam mai mult la participiu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MyKeorice ulei își face treaba dacă e de calitate și nu contrafacut. 
Dacă producatorul zice sa faci service la 30.000k cu service  flexibil ( ce mulți nu știu ce e sla), romanul e mai cu Moț, îl schimba la 10.000 🤦‍♂️ 

 

Am 230.000 km, făcut service doar la 30.000km. Nu am avut nicio problema pana acum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut....și eu am cumpărat în iunie un Cayenne la fel ca al tău doar la 119.400 km.....am schimbat toate uleiurile chiar dacă cei de la Porsche spun ca nu trebuie....te sfătuiesc sa le schimbi,nu arătau prea bine,mai ales cel din cutia de transfer.Drumuri bune și mult noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!