Jump to content

VW Taigo - Sfaturi achzitie


bogdan_o
 Share

Postare recomandată

Salut

 

Nu am vazut pana acum un topic dedicat acestui model.

 

Vreau sa cumpar un Taigo 1.0 sau 1.5, obligatoriu automata, ca masina de oras.

 

Indiferent de varianta de motorizare, exista o singura optiune pentru cutia automata, DSG cu 7 trepte.

 

Ceva pareri despre fiablitatea acestei cutii? Am fost la un drive test cu ea, deci mi-am facut o idee despre cum se comporta. Dar nu stiu nimic despre cat de fiabile ar putea fi. Am citit ca in trecut acest tip de cutie a tot avut diverse probleme. Am mai avut masini cu cutii automate pana acum, dar cu convertizor de cuplu sau eCVT si ambele s-au dovedit foarte fiabile.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy changed the title to VW Taigo - Sfaturi achzitie

Multumesc @loghy!

 

Stie cineva ce tipuri de cutii sunt pe Taigo? DQ200?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 08.06.2023 at 11:26, bogdan_o a scris:

Salut

 

Nu am vazut pana acum un topic dedicat acestui model.

 

Vreau sa cumpar un Taigo 1.0 sau 1.5, obligatoriu automata, ca masina de oras.

 

Indiferent de varianta de motorizare, exista o singura optiune pentru cutia automata, DSG cu 7 trepte.

 

Ceva pareri despre fiablitatea acestei cutii? Am fost la un drive test cu ea, deci mi-am facut o idee despre cum se comporta. Dar nu stiu nimic despre cat de fiabile ar putea fi. Am citit ca in trecut acest tip de cutie a tot avut diverse probleme. Am mai avut masini cu cutii automate pana acum, dar cu convertizor de cuplu sau eCVT si ambele s-au dovedit foarte fiabile.

 

Multumesc!

Salut, 

Ati luat mașina ? Ce motorizare ați ales?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salut, @bogdan_o cutia de viteze este DQ200 conform "Atelierul de Detailing" din clip-ului de pe youtube, incepand cu minutul 8:07

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 31.08.2023 at 0:07, bogdan_o a scris:

Salut

 

Da, am ales 1.5 TSI.

Salut , cum se prezintă Taigo ? sunteți mulțumit ? Ceva probleme ? În februarie/martie sosește și a mea, 1.5 , 150 CP , DSG , Style. 

Modificat de marianss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

Aceeasi echipare o am si eu.

 

E cam devreme sa spun daca sunt multumit sau nu, insa pana acum situatia nu arata bine:

- stergatoarele originale sunt oribile. Nu numai ca nu sterg (lasa dare), dar tremura si fac un zgomot infernal (cum fac toate cand merg pe uscat, numai ca fac asta cand parbrizul e ud). Am cumparat BOSCH AeroTwin A863S si problema s-a rezolvat.

- plasticele sunt extrem de predispuse la zgarieturi. Am reusit sa zgarii destul de serios plasticul de pe rama de jos a portbagajului cand l-am atins cu un geamantan.

- gropile si gurile de canal se simt bine de tot (combinatie intre cauciucuri de 17, 2.5 bar presiune si probabil material mai tare gandit sa reziste mai bine la uzura). Masina e mai confortabila acum cu cauciucurile de iarna.

- consumul in 1800km (60% urban/40% extraurban) e de 9.9l/100 km

- sistemul multimedia si-a facut de 2 ori update pana acum dar au ramas diverse bug-uri (restart random si pierderea conexiunii cu AndroidAuto)

- pe display din prima zi mi-a aparut compass not available iar bordul indica permanent nordul.

- am fost la munte week-end-ul trecut si a fost frig. In timpul mersului mi-a aparut pe bord notificarea ca atat ACC cat si Lane Assist sunt dezactivate din cauza de "sensor impaired". M-am uitat cu atentie si e din cauza ca se abureste pe interior zona parbrizului unde este camera. Dar nu ai cum sa o cureti.

- tot cu ocazia mersului la munte am vazut si ca farurile si stopurile se aburesc (in spate se aburesc atat stopurile cat si lightbar-ul)

- rezervorul e cam mic pentru asa consum mare

- rezervorul pentru lichid de parbriz e groaznic de mic.

 

Dar sa zicem ca pentru banii dati e inca ok. Sper ca totusi partea macanica sa fie fiabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu ștergătoarele zgomotoase am sezizat-o și eu la un video pe youtube la prezentarea unui Taigo, scârțâiau de parcă erau cumpărate din târgul Vitan.
Cât despre consum este devreme, părerea mea este că trebuie să ai răbdare, depinde câți km ai făcut, dar bănuiesc că nu mulți. Sigur va scade undeva după 30-40 mii km, când motorul se lasă''. 
Eu vin de pe cutie manuală. Hotărât să trec la cutie automată dar neapărat minim 140-150 CP am făcut un drive test cu Taigo 1.5 , 150cp , DSG , și am fost plăcut impresionat. Este înaltă acesta fiind un criteriu hotărâtor și nu în ultimul rând binențeles calitatea germană. La drive test DSG-ul prmpt, mașina comodă la mers... cai putere suficienți pentru mine, ce să zic, încântat. Nu prea am avut de ales la acel moment ceva din piață la bugetul avut, iar Taigo era singurul care se încadra în buget având și ceva reduceri incluse. Am cochetat cu Arkana FHEV 145 cp, dar are bube' destule... așa că am fost nevoit să îi dau eject. Au mai fost și alte brand-uri cunoscute dar peste buget. Cu industria auto în plină transformare în zilele de azi nu mai găsim calitatea și originalitatea mașinilor de altă dată. Asta e piața auto, nu avem ce face. Pe de altă parte vâd în București din ce în ce mai multe Taigo, lucru îmbucurător, poate de ce nu o întâlnire a taigo-iștilor... ! 
Pentru că arată mai bine eram hotărât să pun jante de 18'', dar talonul este mic pentru drumurile țării noastre, așa că am rămas pe cele de 17'', mai potrivite. Livrarea se face cu anvelope de vară, indiferent de anotimp.
Ce anvelope de iarnă ai pus ? 
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

 

Eu trag nadejdea ca se va "lasa" consumul inainte de 30-40.000 km. Cam toate masinile pe care le-am avut, s-au asezat dupa 3-5.000 km.

 

Cauciucuri de iarna am luat Blizzak LM005

 

Probleme pana acum:

- stergatoarele fata/fata care scartaie, sar si nu sterg --> rezolvat pentru cele pe fata

- busola care e blocata pe Nord si mesajul de compass not available --> problema e inca prezenta

- farurile/stopurile si lightbarul din spate --> se aburesc in continuare

- sistemul SOS --> mi-a dat eroare in timpul mersului. Si-a revenit de la sine dupa vreo 2 zile

- senzor impaired ACC si Lane Assist (se abureste camera) --> problema e inca acolo

 

Dintre toate, cea mai suparatoare e aburirea farurilor/stopurilor. Nu am avut nici o masina la care sa mi se intample asta. Auzeam ca se mai intampla la Daciile vechi. Si ma gandesc ca umiditatea de acolo nu e tocmai buna pentru electronica.

 

Restul sa zicem ca le trec cu vederea, ca sofware quirks/bugs.

 

Eroarea de busola:
busola.jpg
Faruri aburite:
far-1.jpg
far-2.jpg
far-3.jpg
far-4.jpg
Lightbar aburit:
lightbar.jpg
Eroare SOS:
sos.jpg

Modificat de bogdan_o
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor !

Imi pare rau de problemele care le ai cu masina. Da, sunt de acord, este suparatore si jenanta aburirea farurilor si a stopurilor la o masina germana.

Am renuntat la Taigo, dealerul a adaugat vreo 200-300 sute de euro la pretul initial. Rabla s-a redus la jumatate. Un total de aproape 28 mii euro. Am depasit bugetu. Asta e... caut alt brand. Cred ca 60-70 % este Arkana FHEV E-Tech. Nici asta nu stiu ce hram poarta. Sper sa ies mai ieftin, sa ma incadrez in buget. 

Modificat de marianss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
dacian1284

Salutare , 

 

Am dat comanda de VW Taigo Style motor 1.5 TSI DSG , în dec.2023 ,  cu câteva opționale

scaune încălzite 4A3

privacyprivacy 4KF

pachet lumini și vizibilitate WLB

climatronic 9 AK 

camera rear view KA1

carlig remorcare ID2 

Culoare Grey ascot

Termen de livrare 12-14 săptămâni. 

Preț 27k E (.fără program rabla ). Sper ca am făcut o alegere buna , înainte am fost doar posesor de Seat -leon și ibiza .

Problema la ștergătoare e generala și aburirea farurilor?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!