Jump to content

Sharan 7N 1.4 TSI - Family Dubana


ICiceu28

Postare recomandată

SHARANMAN2018
On 16.05.2023 at 14:15, ICiceu28 a scris:

IMG_4794.jpeg

 

IMG_4796.jpeg

Frumoase modificări .

Dar as vrea sa știu si eu codul ornamentului de pe bara spate ?

Mulțumesc .

Link către comentariu

Multumesc! :D 

 

Sigur, uite aici: 7N0061195

Link către comentariu
SHARANMAN2018

Încă o întrebare legata de acel ornament >

Din ce material este (metal sau plastic) ?

Nu de alta dar după codul dat de tine mie-mi zice ca e de plastic .

Si nici prea ieftin nu este (cam 200+ Euro) .

Link către comentariu

OE nu gasesti de aluminiu. Pretul pe care l-ai gasit este exagerat. Eu am dat 460 lei la dealer. 

Link către comentariu

Weekendul ce a tracut avand probabil prea mult timp liber la dispozitie m-am tot gandit cum as putea sa adaug cateva luminite in interiorul masinii dar sa ramana aspectul de OE! M-am uitat la grile de aer iluminate de Passat si am observat ca rotitele iluminate sunt acelasi model si dimensiune ca si ale mele... (SPER!! :-)) ) Ma risc si azi dau comanda de grile iluminate si vedem ce munca "hybrida" facem pentru a le putea integra in grilele mele.

 

 

-T2eC16V-zcE9s4g3MW2BRRNI3gYtw-60_3.jpeg

grile-ventilatie-aer-bord-vw-sharan-2011-2012-d8cbcf8d587a81ddb9-480-360-2-95-1.png

Modificat de ICiceu28
Link către comentariu

My airplane! :))cu siguranta nu este cel mai frumos dashboard al grupului VAG dar eu il iubesc :D 

IMG_5271.jpeg

Link către comentariu

Am mai terminat azi un retrofit pur estetic la interior. Lampi LED OE in panourile de uși. Un retrofit usor care nu a implicat demontarea panourilor pt ca accesul este foarte bun la calculatoarele de usi, care se afla sub “trimurile” butoanelor de geamuri. Am terminat pe fata, mai tarziu ne ocupam si de zona spate! 

IMG_5301.jpeg

IMG_5300.jpeg

Link către comentariu

salut si felicitari pentru munca depusa, am aceeasi "boala" ca si tine :) vad ca suntem aproape unu de celalalt, eu sunt din Tg mures, dar frecvent vin la cluj, poate ne intalnim la o poveste 😁

Link către comentariu

Salutare! Multumesc frumos! :D da, e o boală fără tratament :)) 

 

Sigur, dă un semn când ești pe zonă! :D

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Long time no see! :D

 

Proiectul Dubana nu s-a incheiat! Am reusit sa achizitionez o oglinda retrovizoare cu HBA. Am luat modelul pre-facelift întrucât prețul este prea mare pt cea frameless si la noi in tara nu am gasit nimic in stare buna! Urmeaza sa ne intoarcem din concediu saptamana viitoare si ma pun pe treaba! Demontat, adaugat fire, etc. Oh viata! :)) 

 

Pana una alta, va las si doua poze de “concediu”. Cipru

 

 

IMG_5580.jpeg

IMG_5553.jpeg

IMG_5557.jpeg

Modificat de ICiceu28
Link către comentariu

Gata, ne-am întors din concediu 😔 s-a terminat cu binele și revenim cu forțe proaspete pentru o noua serie de retrofituri! 

Primul pe listă? Oglindă cu HBA

 

Am reusit sa fac si cablajul cu cei doi pini Can High, respectiv Can Low și acum suntem în așteptarea mufei cu 8 pini care teoretic va ajunge mâine! 
 

Având în vedere ca urmeaza ziua mea de naștere, soția m-a întrebat ce îmi doresc de ziua mea. Eu având mintea lovită cu pasiunea retrofit-urilor i-am spus că o cameră pt mersul înapoi. Așa ca facem upgrade de la Lowline la Highline :)) Urmează să apară în secțiunea de vânzări camera Lowline pt MIB :) 

 

Seară frumoasă guys! 

IMG_5709.jpeg

IMG_5710.jpeg

Link către comentariu

Gata, HBA funcțional! :) 

 

Noroc cu ERWIN-ul ca am aflat ca modulul OPS este sub grila de aer stanga astfel nu a trebuit sa mai cobor pana jos la CAN (greu accesibil) cu firele pt can low si can high. Codat CAN, codat BCM si totul este functional! 
 

Am mai pus o bifă in proiectul Dubana! 

IMG_5729.jpeg

IMG_5730.jpeg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Prima țeapă pe care o iau pe Aliexpress! Nu stiu daca o pot numi țeapă sau o încurcătura a sellerului. AIDU fiind un seller destul de apreciat pt VAG Retrofit :) 

 

In loc de camera Highline + cablaj aferent am primit o camera Lowline :)) 

 

Deci o perioadă rămânem tot la lowline :)) 

IMG_5884.jpeg

IMG_5877.jpeg

Modificat de ICiceu28
Link către comentariu

Ti-a trimis ce trebuie, stai linistit. Nu poti monta camera HIGH cu modul 6C integrat de pe MQB pe platforma PQ. Am incercat si eu

Poti monta camera HIGH cu modul de camera separat in portbagaj

Link către comentariu

Am comandat camera fara modul. Cablaj alimentare + can high si can low… nu inteleg de ce nu ar merge, sunt enspe mii care au acest retrofit :D 

 

Eu nu am modul 6C :) 

 

Uite un exemplu mai jos. Facem abstractie de la camera propriu-zisă. 
 

Stiu ce am avut in coș și ce am primit :)) 

IMG_5888.jpeg

Modificat de ICiceu28
Link către comentariu

Si poate ma ajuta cineva. De cand am instalat camera (acum 6 luni) am un pitic pe creier de care nu pot sa scap. In momentul in care bag in marsarier apare imaginea de camera dar din pacate overlay-ul cu senzorii de parcare nu este prezent. Am inteles ca s-ar solutiona cu un update la modulul OPS. Aveti cunostinta de asa ceva sau o solutionare? :)) 

 

Multumeeesc! 

Link către comentariu

Arata-mi-i si mie pe cei enspe mii. Pe ce masini au montat camerele respective? PQ ca ale noastre sau MQB? Este o mica mare diferenta

Ce ai comandat nu era compatibil cu masina ta asa ca fii multumit ca ai primit ce trebuie

Ca ai platit mai mult pe o camera HIGH si ai primit una LOW asta e alta discutie

Senzorii apar peste camera doar daca este un obstacol in proximitate. Daca nu este nimic in aria senzorilor se afizeaza doar camera

Link către comentariu

Am 3 cazuri concrete langa mine. 2 Tiguanuri 5N2 si Sharan 7N1. Se ia camera + cablaj de highline. Cablaj care presupune conexiune MIB in mufa albastra din Quadlock (pin 6 - cablul alb/transparent, pin 12 - cablul negru), respectiv in mufa gri din Quadlock (se ia informatie Can High, Can Low) + Alimentare 12V din panoul de sigurante (de obicei siguranta cu nr. 22). 


Eu am facut acest retrofit pe unul din Tiguan-urile mentionate mai sus :) 

 

Uite si o poza cu o camera highline pe Sharanul de care ziceam (achizitionat aceasi camera ca si pe tiguan fara modulul 6C de care zici). 

IMG_5889.jpeg

IMG_5890.jpeg

Modificat de ICiceu28
Link către comentariu

Chinezii astia nu inceteaza sa ma surprinda. Eu am cumparat camera originala SH din dezmembrari si nu a mers sub nici o forma

@sabinx Ce zici de acest retrofit?

Link către comentariu

Da-mi te rog link cu camera HIGH de pe Ali care a functionat pe Tiguan 5N

A venit gata parametrizata si doar ai facut calibrarea pe covor?

Link către comentariu

ce versiune de firmware ai pe unitatea PQ? ar fi ideal un update la ultimul firmware P0480T...cred

Link către comentariu

Da, e posibil sa ajute asta... Am ajuns cu ea la ultimul update disponibil oficial. 0369 :)  Ai PM tho… @djsmiley007 

Modificat de ICiceu28
Link către comentariu

Mania continuă, astfel am achiziționat modulul din ușa stg față pentru a face mirror puddle lights-ul activ. Am achiziționat cu ceva timp în urmă capacele cu lumini însă am lăsat retrofit-ul pe banca de rezervă! 

Astăzi rezolvat pe jumătate! 
 

Mâine ajunge și modulul pt ușa șoferului!  :D 

IMG_5944.jpeg

IMG_5945.jpeg

IMG_5942.jpeg

Modificat de ICiceu28
Link către comentariu

Salutare !La niște lumini de semnalizare dinamice te-ai gândit? Succes în proiectele tale👍

20230804_125445.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!