Jump to content

Q5 Cutie viteze manuala


Xman_ghio
 Share

Postare recomandată

Salut!
Pentru o ruda cu un Q5 2015 (VIN: wauzzz8r8fa137997) ar vrea sa vina din strainatate sa schimbe ambreiaj si volant (cutie manuala de viteze).

 

Am cerut preturi de la dealer si am primit pe original/OE:

- kit ambreiaj: 2650 lei

- rulment presiune: 540 lei

- materiale mici, parghie: 150 lei

- volant: 6950 lei

 

Probabil cu piesele de ambreiaj as fi putut trai, dar pretul de la volant mi se pare ireal!!!

 

Daca ma uit pe epiesa.ro vad ambreiaj LUK la pretul de 1563 lei (la care mai trebuie rulment, etc) si volant la pretul de 2355 lei.

 

Intrebare acum: merita pe original sau se poate merge pe LUK? Voi ce recomandati?

 

Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un kit AM (montat la dealer), daca se nimereste sa nu fie perfect (nu este de mirare, de aceea si refuza de multe ori sa puna asa ceva), trebuie sa revina in service pentru garantie, si s-ar putea sa nu aiba timp clientul.

 

In oferta i-au oferit minim 20% discount pentru ca masina este mai veche de 4 ani?

Si 5-10% la manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile alea contin discountul, dar nu contin manopera!

 

Nu stiu daca ar accepta dealerul sa monteze LUK, dar intrebarea era daca este mai riscant ambreiaj+volant LUK decat cele OE/originale?

 

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți cere și pe epiesa piesele originale și sa le montezi intr-un service autorizat.

Se știe ca în reprezentanta sunt adaosuri mari la piese. 

 

Dacă ai codurile pieselor de la reprezentanta e și mai bine, dai celor de la epiesa( sa oriunde dorești la un magazin de piese) codurile și ei iti aduc exact reperele alea( astfel ești sigur de compatibilitate). 

 

Dacă se dorește musai reprezentanta, cam joci după regulile lor.

Modificat de smecs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambreiajele AM sunt dupa noroc, insa in primul rand trebuie sa fie de la distribuitori seriosi.

Dealer-ul, daca accepta sa puna piese AM o sa-l achizitioneze doar de la dealeri mari, seriosi: de ex. Unix, Autonet, Auto Total, Materom, Conex, Augsburg, Elit, etc.

Raspunderea pentru garantie revine total service-ului.

 

Este mai comod si mai normal asa, mai ales pentru o persoana care are un timp limitat de sedere in RO.

 

Pe langa piesele clasice de la ambreiaj se mai schimba preventiv si pompa secundara ambreiaj (cilindru receptor), fus opritor, ghidaj pentru rulment presiune, furca, arc retinere ambreiaj.

La o manopera asa de mare este pacat sa ramana neschimbate piese care adunat nu depasesc cred 300Lei (fara pompa ambreiaj).

Dupa schimb pompa secundara de ambreiaj se schimba si lichidul de frana, sau cel putin se aeriseste ambreiajul.

Toate piesele mici pe care le-am mentionat, un service mare le are pe stoc sau le obtine in 3-4h.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la 190 cai nu se face volant aftermarket. Doar original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat intre timp… oricum ar fi minse

pare enorm 7000 lei doar piesa (volant)! Dar asta e…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Q5 Cutie viteze manuala

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!