Jump to content

Eroare portbagaj deschis B8 sedan


Cisznar
 Share

Postare recomandată

Salutare, 

Cum nu am găsit un alt thread cu topicul acesta pentru Passat B8 Sedan, adaug unul nou. 

Recent primesc erori in bord continue și deranjante cum ca portbagajul este deschis. 

Am desfăcut capitonajul, am dat jos incuietoarea, desfăcut și pare totul în regula. 

Însă nu am găsit nici un senzor în interiorul încuietorii și nu ma prind de unde vine semnalul care produce eroarea. 

Mentionez ca e sedan, și nu are ștergător spate, daci nu ma aștept sa fie furtun spart. 

Va mulțumesc anticipat pentru ajutor. 

3 minutes ago, Cisznar said:

Salutare, 

Cum nu am găsit un alt thread cu topicul acesta pentru Passat B8 Sedan, adaug unul nou. 

Recent primesc erori in bord continue și deranjante cum ca portbagajul este deschis. 

Am desfăcut capitonajul, am dat jos incuietoarea, desfăcut și pare totul în regula. 

Însă nu am găsit nici un senzor în interiorul încuietorii și nu ma prind de unde vine semnalul care produce eroarea. 

Mentionez ca e sedan, și nu are ștergător spate, daci nu ma aștept sa fie furtun spart. 

Va mulțumesc anticipat pentru ajutor. 

 

Screenshot_20230424_221659_Gallery.jpg

Screenshot_20230424_221650_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin, 

Asta doream sa înțeleg dacă yala e problema sau alt senzor pe undeva.

Are yala în partea metalica senzor? 

 

De unde se pot comanda piese OEM VW în România? 

Nu găsesc dacă caut după codul de pe yala 3g0 827 503 nimic pe România. 

Îți mulțumesc anticipat pentru răspuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piese OEM de la orice magazin de piese auto sau de la reprezentante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos de răspuns. 

Am comandat de la stoauto. 

Sa vedem după ce vine dacă eroarea dispare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Legat de același topic. Am și camera de mers înapoi și e cumva nu se ridica suficient pt ca se vede o dunga neagra în partea de jos. 

Dar mi se pare ca a venit împreună cu eroarea enervanta de portbagaj deschis de pe display-ul mic dintre ceasuri. 

Pot fi legate între ele sa fie o ridicare insuficienta a mecanismului care cauzează și eroarea de portbagaj ridicat? 

Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot face cumva rost de schematic de la yala? Sunt curios ce fac cei 4 pini. As face bypass la sensor doar. Nu înțeleg de ce sa schimb yala care merge pt ca sensorul e stricat. 

Codul de mai sus 3G0827503 A  e scos din folosință. Cel pt mine 3G0827503 C, care e și pe mașină defapt, e 450lei pe stoauto. 

 

Mulțumesc anticipat dacă aveți cumva schematic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca senzorul e in yala, si nu il poti schimba separat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, dar intra 4 pini în yala. 

Și as dori sa știu fiecare ce rol are.

 

Pt ca ar trebui sa fie posibil sa fentezi controlerul, punând o rezistenta (pe cablul care întra în yala) care sa spună ca e tot timpul închis portbagajul. Și sa între în yala doar firul de comanda pentru acționare, nul și 12v. Neavând rolul pinilor sau schematicul, nu am cum sa știu ce e de făcut. 

Pe mine nu ma interesează o yala noua dacă asta e funcționala, dar emite erori din senzor spre ecu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nul ??? Doar nu esti la instalatia electrica de acasa.

Ai o masa, un fir de comanda pentru motoras si inca 2 fire pentru cele 2 contacte din broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/25/2023 at 6:47 AM, F l o r i n said:

Schimba yala

E pacat de masina si nu costa o avere...sfatul meu, schimba yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Am cumparat piesa originala 3G0827503 C și tot da eroare în bord. 

Aveți idee ce ar putea fi? 

Sau dacă trebuie codat ceva în calculator ca piesa noua? 

Mulțumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie codat nimic. Daca nu-sa rezolvat, insemna ca ai o problema in cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Aveți posibilitatea sa îmi dați un cod pt cablajele din portbagaj? 

Se pare ca pot remedia temporar sau definitiv prin schimbarea completa a cablajului în spate pentru ca toate firele au izolația distrusa cum ies din metalul ușii portbagajului. 

Probabil și în dreapta e la fel cu firele. Vor ceda în curând și stopurile și probabil camera pe spate. 

Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteți ajuta și cu locatia siguranței corespunzătoare închizătorii de la portbagaj? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!