Jump to content

Actiunea Takata Airbag recall


razvan.ac
 Share

Postare recomandată

Am sunat pentru programare revizie anuala la Avia si am fost informat despre actiunea Takata Airbag recall asa ca imi vor schimba airbagul pe banii producatorului.

 

Puteti verifica aici daca sunteti afectati:

https://www.skoda-auto.com/services/recall-campaigns

si direct

https://recallactions.skoda-auto.com/004/en-com?_gl=1*1olh27m*GA4_ga*MmFmNjViZjQtMTlkZi00M2FhLTkzZDUtYjMwMjNjNzAzOWUz*GA4_ga_CR52PEW89M*MTY4MDgxNjQ0Ni4xLjEuMTY4MDgxNjUyNy4wLjAuMA..

 

Cred ca merita un pin sau un topic nou acest post, sa fie cat mai vizibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee pinned this topic

Am sunat si eu la dealer, si am fost informat ca si cazul in care masina are actiune de recall, s-ar putea sa nu se schimbe airbagul, se face o verificare fizica si abia apoi se decide daca se schimba sau nu. Au spus ca sunt multe loturi de airbag-uri gresite, dar sunt si unele loturi care au fost bune. Oricum trebuie sa mergi cu masina in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut ieri revizia si nu mi-au zis nimic.....

 

Vad ca nu este afectata, sa speram ca asa este.

Screenshot_20230407_144750_Chrome.jpg

Modificat de BeciAcustic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e confirmat, am uitat sa postez:

image.thumb.png.9ddab601200f53422db75b8720089282.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ConstantinM_VWF

Pe site mie imi zice
image.thumb.png.71260e31dcda895c229a24d03d5d8f6c.png
dar cand am sunat la Avia Pantelimon - trebuie ajung oricum la ei si pentru altele, si am mentionat de recall consilierul, sau cine se ocupa de programari, mi-a zis ca verifica si el si apoi ca masina mea nu apare ca fiind afectata.
Ce sa inteleg? Mai trebuie facuta vreo verifcare sau mesajul de pe site se refera sa verificare facuta "in sistem" ce catre cel de la Avia?

Modificat de ConstantinM_VWF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

         Mare nebunie cu airbag-urile astea. 

 

         Din pacate, suntem multi cu retrofituri. Eu am airbag-ul de facelift, luat de alt coleg, tot cu retrofit si uite asa s-a dus trasabilitatea :) 

 

         Il voi anunta macar pe cumparatorul airbag-ului meu initial, intrucat si VIN-ul meu e afectat de recall.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, ConstantinM_VWF said:

Pe site mie imi zice
image.thumb.png.71260e31dcda895c229a24d03d5d8f6c.png
dar cand am sunat la Avia Pantelimon - trebuie ajung oricum la ei si pentru altele, si am mentionat de recall consilierul, sau cine se ocupa de programari, mi-a zis ca verifica si el si apoi ca masina mea nu apare ca fiind afectata.
Ce sa inteleg? Mai trebuie facuta vreo verifcare sau mesajul de pe site se refera sa verificare facuta "in sistem" ce catre cel de la Avia?

la tine nu apare sa fie afectata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/10/2023 at 3:20 PM, Adria_n said:

         Mare nebunie cu airbag-urile astea. 

 

         Din pacate, suntem multi cu retrofituri. Eu am airbag-ul de facelift, luat de alt coleg, tot cu retrofit si uite asa s-a dus trasabilitatea :) 

 

         Il voi anunta macar pe cumparatorul airbag-ului meu initial, intrucat si VIN-ul meu e afectat de recall.

nu merge asa. 

 

il anunti degeaba

trebuie sa fie airbagul pe masina respectiva, pe serie de sasiu...  Se citeste codul intial si cel nou de pe airbaguri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si pe mine m-au sunat sa ma duc. Eh, daca imi schimbam anul trecut si volanul, cand am pus ACC, nu mai aveam "problema asta" (la mine masina e din 2017 si are inca modelul de volan de la O3 pre-FL). Sper sa nu se umble si la softuri, sa fie doart ceva fizic de inlocuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristache31

Am fost ieri la Avia in militari si mi l-a schimbat, a durat o ora. Au pus laptopul/diagnoza pe masina si tot ce am avut activat pe masina par neatinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar se face diagnoza sa stocheze seria noului airbag, sa aiba dovada ca s-a inlocuit. Nu se resofteaza / recodeaza absolut nimic. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, shimbat si la mine airbagul. Cam juma de ora spre 1 ora cu tot de cand am ajuns. Totul ok dupa. Doar ca acum pare mai deschis la culoare airbagul fata de restul volanului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am dat si eu mail la brady si m-au programat pe 12  pentru a schimba airbagul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos, la Brady Militari via e-mail mi-au confirmat ca mă pot programa tocmai în octombrie 2023. Deci se fac diferențe la clienți. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si de incarcarea service-ului DAR si de codul de airbag. 

Cel mai comun cod de airbag nu se livreaza momentan , si nu are termen estimativ. Deci.... nu te simtii aruncat la coada. 

 

In principiu cei la Joyson (care au cumparat TAKATA) nu fac fata cu productia de airbaguri pentru inlocuire....

 

Gandeste-te ca toata gama VAG fabricata intre 2012-2018, echipata cu Takata, trebuie sa inlocuiasca airbagurile... fa singur calculele 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Mi-au schimbat airbag la Avia, all good. 
Ar fi costat vreo 4000 de lei.
 
A durat cam 2,5 ore, au facut in plus o inspectie anuala si igienizare climatizare, ambele la promotie.
Placutele fata-spate s-au regenerat un pic fata de anul trecut, iar costul pentru schimbarea lor plus discurile fata ar fi fost 3750 lei, pas. (6ani / 67.000km)
Am dat un scan acasa, nu am gasit nici o eroare, iar codarile sunt pastrate. :) 

Modificat de razvan.ac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cat a durat de cand ati facut solicitarea de inlocuire pana cand v.a fost schimbat efectiv airbagul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unele modele de airbag sunt in restanta, 2 luni se estimeaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat si eu airbag-ul la Kodiaq; timpii de asteptare sunt mari deoarece nu exista stocuri. La mine a durat aproape 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pe 24 iulie se fac 2 luni de la solicitare,nu am primit niciun semn de la ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solicitarea ce inseamna? Te-ai dus la o constatare si apoi ti-au zis ca te mai cauta ei?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, am dat mail cu seria masinii sa.mi verifice daca masina face obiectul actiunii takata, am fost sunat ca se confirma si aia a fost!

Zilele trecute am stabilit o programare pt 31.07.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am procedat si eu, le-am trimis pe mail solicitare si am fost pe 26.07 la constatare .....au confirmat ca sunt eligibil pentru schimbarea piesei si au comandat-o, urmand sa fiu sunat. Ca estimare mi-au zis pe la final de septembrie 2023.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat, in jumate de ora s.a efectuat inlocuirea,toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
cipirila27

Întreb și eu ceva, poate primesc un răspuns, deși e 2024.

Eu dacă bag țară românia zice ca e afectata de recall. Dar dacă bag Belgia zice ca nu. Mașina e din 2016 și în 2020 am luat-o eu din Belgia. 

Dacă rămânea în Belgia nu trebuia verificata după cum apare... 

Cum mă sfătuiți sa fac? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!