Jump to content

Tweeter ușă dreapta față nefuncțional


nastasedan
 Share

Postare recomandată

Salutare!

 

Am și eu tweeter-ul de pe ușa dreapta față nefuncțional, iar VCDS afișează eroarea atașată.

 

Primul gând a fost să cumpăr alt tweeter, fără succes însă, nici cu acela nu funcționează.

 

Pe urmă am decis să investigez puțin problema, și am bifat următoarele:

 

- Toate difuzoarele mașinii sunt funcționale, pe toate ușile;

- Nu am fire întrerupe în mufa din ușă;

- Mufa tweeter-ului nu este oxidată, face contact perfect;

- Am continuitate între pinii mufei tweeter-ului si pinii mufei boxei mari;

- Tweeter-ele sunt funcționale, cel de-al doilea a fost testat înainte de cumpărare.

 

Teoretic ar trebui să am și semnal pe pinii tweeter-ului, dacă boxa mare funcționează și are continuitate în mufa tweeter, nu? Sau de ce nu funcționează, ce îmi scapă?

 

Mașina este un Passat B6, break, an 2010.

 

Vă mulțumesc anticipat! 

 

 

PXL_20230318_103748657.jpg

PXL_20230318_105327832.jpg

PXL_20230318_091206840.jpg

Modificat de nastasedan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi consensatorul....filtrul...din  spate de la difuzorul de bass. Cred ca este defect si nu iti mai ajunge semnal la dif de inalte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de sfat, Florin.

 

Cumva valoarea pentru acel condensator trebuie sa fie 6.8 uF 35v ? Ai idee si ce dimensiuni au popnit-urile de fixare boxe?

 

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N90765701 - pop-nituri 4.8 x 15 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat prin înlocuirea condensatorului. Mulțumesc!

 

Pentru cei interesați, valoarea lui este 10uF 35v, ca în poza atașată.

PXL_20230322_152059427~2.jpg

Modificat de nastasedan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/18/2023 at 4:22 PM, F l o r i n said:

Vezi consensatorul....filtrul...din  spate de la difuzorul de bass. Cred ca este defect si nu iti mai ajunge semnal la dif de inalte

Cu drag ! Ma bucur ca ai rezolvat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza de mai sus e un condensator polarizat (are un minus pe carcasa). E recomandat ca pentru amplificatorul audio in punte (cum e cel de la auto), pentru tweeter, sa se foloseasca condensatori nepolarizati de aceeasi valoare. Condensatorul polarizat poate fi deteriorat de tensiunile inverse care apar in mod normal la etajele in punte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a obtine un 10 micro nepolarizat se pot conecta impreuna terminalele de "+" a 2 condensatori de 22 micro polarizati (ideal ar fi 2 de 20 micro dar nu e o valoare standard). Terminalele de "-" vor fi bornele condensatorului nepolarizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știam asta, nu am dat atenție acestui aspect. Deci ce se poate întâmpla pe viitor din cauza asta? Să se deterioreze condensatorul din poza mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca condensatorul se intrerupe, nu va mai functiona tweeter-ul. Daca intra in scurtcircuit poate arde tweeter-ul la puteri mai mari (vor intra in tweeter semnale de frecventa joasa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!