Jump to content

Alegere anvelope vară 2023


SwatKat
 Share

Postare recomandată

Daca nu e in alta parte deschis ceva asemanator, imi permit eu sa fac primul pas.

In toamna am retras Michelin-urile cu care a venit masina - au rezistat aproape 6 ani, mai aveau carne dar mi s-au parut cam "arse". Iar anul asta in iarna va trebui sa retrag si cele de iarna niste UltraGrip, ca au chiar 7 ani. Astea arata si mai bine dar nu mai am incredere inca o iarna.

 

Am povestt astea ca sunt intr-o dilema daca sa merg pe niste all-season sau nu. Intuitia imi zice sa nu, mai ales ca am 2 seturi de jante, dar la cum a aratat vremea iarna trecuta si iarna asta si pe ce drumuri am umblat, cred ca faceam fata si cu cele mai slabe all-season. IN fine, nu dupa asta ma ghidez, adica merg intotdeauna pe ideea sa am o "rezerva" (de orice, de putere, de stabilitate etc). 

 

Intrebarea principala ar fi deci: ceva tot Michelin - parca cu Primacy Eco a venit masina in 2017? Dimensiuni ar fi cele clasice, 205/55/16.

 

Ce nu as vrea ar fi Dunlop - am avut inainte pe Megane si se consumau mult mai mult, si nici nu mi s-a parut ca uzura ar fi direct proportionala cu vreo crestere de stabilitate.

Alte idei,sfaturi? Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SwatKat PS4/5 pe vara, PA4/5 pe iarna. 

 

225 40ZR18 in cazul meu. Altceva nu mai pun pe masina.

 

Pe masina sotiei, care se invarte doar in Bucuresti si pe langa, Crossclimate 2.

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, eu m-am inteles bine cu Energy Saver-urile, adica s-au mulat pe stilul meu de mers. :) La 190CP e putin alta treaba...

 

Si acum vad ca nu se mai fac sau nu le observ eu inca... Citisem si de Turanza 6 de la Bridgestone, dar alta e cand sunt opinii ale unor persoane care au incercat, testele alea cu "Best in class" sunt relevante si nu neaparat in totalitate.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta teste cat mai apropiate de dimensiunea ta, sau chiar in dimensiunea ta, sa-ti faci o idee.

Dar cu Michelin, Good Year, sau gama premium, nu prea faci diferenta foarte mare la "performanta" daca stilul de condus e lejer.

Singura diferenta in schimb o va face nivelul de zgomot, cauta o anvelopa cu nivel de zgomot cat mai redus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt in al 6lea a  cu pirelli p7. As trece pe conti premium 6 sau 7 sau michelin. Ce recomandati? P7 mi s-au parut foarte casante/ dure.  Dimensiunea este 225 50 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mir ca au tinut atatia ani Pirelli. Ce rulaj ai avut cu ele?

Eu personal as evita Continental/Dunlop, si as merge pe Michelin sau GoodYear.

Sau ceva mai de "buget" Hankook/Falken/Fulda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au cam 50.000. Cu ele a venit masina. Hankook am pe cealalta masina si dupa 2 ani au cam obosit.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/25/2023 at 8:20 PM, miliktsi said:

As trece pe conti premium 6 sau 7 sau michelin.

Daca te-ai gandit la Michelin, asta cred ca e cea mai buna alegere cand vine vorba de performante mentinute de-a lungul perioadei de exploatare si longevitate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/25/2023 at 8:20 PM, miliktsi said:

Sunt in al 6lea a  cu pirelli p7. As trece pe conti premium 6 sau 7 sau michelin. Ce recomandati? P7 mi s-au parut foarte casante/ dure.  Dimensiunea este 225 50 17.

 

Michelin Primacy 3 sunt cam dure si zgomotoase, nu imi mai pun asa ceva pe masina. Singura pereche de anvelope de vara care au fost mai zgomotoase decat cele de iarna. Ca performanta si pastrare propietati in timp asa este, sunt excelente. Am vazut ca in topurile anvelopelor de vara pe primul loc sunt Continental Premium contact 7, deci pe acestea ti le-as recomanda. Prin comparatie, Michelin Primacy 4 sunt abia pe 5, deci mult in urma Continental.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vizitator umbla vorba in targ ca orice (aproape) Conti nou > (aproape) orice Michelin nou.

Insa intotdeauna orice Michelin de 2-3 sezoane >>> orice Conti de 2-3 sezoane.

 

Fost utilizator de CP5.

 

LE: am verificat, au fost doua seturi de CP5 normale si unu cu FR.Si atunci CP5 era pe primu loc in teste. 

Dar, cum zicea un clasic in viata, contreaza cine numara.

 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici Michelin nu mai sunt ca noi dupa 3 ani; am avut si de iarna, si de vara, la al 4-lea sezon deja se simte scaderea performantelor. Ma rog, eu Primacy 3 nu imi mai iau ptr ca ma omoara zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu orice producator premium, nu o sa ai nicio problema. Tine de pret/preferinta si eventual clasa de zgomot. Un utilizator ce merge cu masina normal, nu o sa simta nicio diferenta intre anvelopele din gama premium.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continentalurile sunt foarte moi. Am avut pe Subaru Forester XT SportContact5 si deabaia au tinut o vara jumate, si asta fara drifturi si plecari de pe loc... da se mergea mai tare cu masina, dar tare cam ca si cu cu orice masina normala. La fel a tinut si al 2-lea set ( primul am considerat ca poate aveau anvelopele o problema ). Acolo s-a terminat cu Conti. Dunlop la fel, experiente mai vechi. Poate modelele noi sa stea mai bine, desi nu prea le-am mai vazut prin teste si nu am mai auzit demult de marca asta.

Ce vine bine din urma in teste mai nou sunt Hankook Ventus Prime 4.

Oricum, la o masina normala, mers normal, as alege clar anvelopa cu nivel de zgomot cel mai mic! Chiar si in defavoarea "performantelor" care in teste sunt cotate la limite, limite care le atunci foarte rar sau deloc in traficul normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


Din pacate, cel putin momentan, va fi doar pentru echiparea OE. 🥹

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

"Numai" 12,4 m distanta de franare pe umed intre CP7 si King...Digisport 1, adica intri sub remorca TIR-ului si te opresti in dreptul cabinei.

Merita fiecare banut in plus o anvelopa buna.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, zidanne said:

@andrei0241 cu alte cuvinte: nu dati banii pe prostii!

 

Concluziile le trage fiecare. Eu sunt adeptul cauciucurilor premium, dedicate vara/iarna, inlocuite la nu mai mult de 5 ani (asa am avut si pe Fiesta, cu doar 68CP). E de inteles insa si ca sunt multi pentru care pretul conteaza, dar macar sa fie constienti de ce pretul e la jumatate la cele de buget

Prezentatorul a subliniat foarte bine faptul ca in testul anvelopelor "de firma" diferentele intre primul si ultimul clasat au fost totusi insignifiante in trafic real (un sofer neatent cu CP7 poate opri mai tarziu decat un sofer atent cu Hankoon Ventus Prime 4, de ex), pe cand intre CP7 si Double Coin diferentele sunt uneori greu de imaginat.

 

Un test recent mixt e mai jos, realizat tot de Tyre reviews, nu cred ca a fost nici el postat pe forum

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu am vazut Dunlop in testele lui. Dar tocmai ce am luat eu niste sport maxx rt 2, va zic eu ce si cum dupa ce le dau talpa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus modelele lansate recent, de asta nici nu a inclus Pirelli PZ4 la care urmeaza un refresh.

Dunlop RT2 cred ca are cel putin 6 ani de cand e pe piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, razvancc said:

Nu am vazut Dunlop in testele lui. Dar tocmai ce am luat eu niste sport maxx rt 2, va zic eu ce si cum dupa ce le dau talpa :)

Eu le am dat jos si le am vandut dupa 1 saptamana. Dar poate esti tu mai norocos. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 tu parca erai super happy cu Nexen… eu le-am donat si inca imi iau carne-n frigider…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!