Jump to content

Filtrul de polen (habitaclu) golf 7.5


kata133
 Share

Postare recomandată

Am schimbat, recent, filtrul de polen (habitaclu) la golful meu 7, din 2020. Am fost surprins sa constat ca era plin de bucatele de frunze uscate, paie si alte gunoaie.

Locuiesc intr-un oras din Baragan, dar nu fac drumuri la tara sau pe camp. Am schimbat filtrul in fiecare an. Anul trecut l-au schimbat la reprezentanta (masina fiind in garantie, ei te obliga sa-l schimbi la 2 ani). Nu circul mai mult de 10-13000 km pe an. De exemplu, in ultimul an am mers 8000 km.

Intrebarea mea este, la golf 7 aerul tras de afara pe unde intra? Nu exista o sita, ceva care sa opreasca frunzele sa ajunga la filtrul de habitaclu? La voi tot asa multe gunoaie se strang? Ma gandesc ce ar fi in el, daca as circula doi ani sau 30000 km, cum e prevazut in schema de garantie😲

Ps: am creat topic nou, intrucat nu am gasit cv pe acest subiect. Daca nu este ok, rog un moderator sa-l mute. Multumesc anticipat.

IMG_20230226_115354.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Admisia este in compartimentul de sub stergatoare. Este o sita acolo dar nu filtreaza decat frunzele mari

Partea buna este ca prietenii nostri chinezi au gasit o solutie

 

 

20230217_141732.jpg

20230217_142116.jpg

20230217_152637.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Mersi. Asta explica mizeria. Nu as face adaptari cel putin in anul urmator, cat mai am garantie. Mai bine schimb filtrul mai des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si unde stai, eu schimb filtrul de polen la peste 20000km, dar arata mult, mult mai curat si fara bucati de frunze sau alte lucruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau intr-un orasel din Baragan la circa 130 km de Bucuresti unde, normal, este mult praf. Dar am si masina de serviciu, sens in care din cei 8000 km facuti cel putin jumatate sunt in afara localitatii. In Romania, pe drumuri nationale si autostrazi.

Parcarea de la bloc este inconjurata de multi copaci si spatiu verde. Mereu curat frunze din spatiul de langa stergatoare. Probabil, raman acolo bucatele care, ulterior, ajung in filtru. Altfel nu imi explic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!