Jump to content

VW Golf MK4 GTI (Bluetrooper)


mirceateodor

Postare recomandată

On 23.02.2023 at 0:46, mad_kat a scris:

offtopic - enervanti voi astia cu loc "normal" de roata de rezerva (la 4mo doar roata subtire incape :( )

Ha! La bora am rezerva de tabla 205/55/16! intra la fix ce-i drept, si numai am acel suport de spuma...

Link către comentariu
On 23.02.2023 at 0:46, mad_kat a scris:

offtopic - enervanti voi astia cu loc "normal" de roata de rezerva (la 4mo doar roata subtire incape :( )

hehe, sa vezi la Variant cat spatiu ai!. + organizator peste :))

Link către comentariu

Da. Da. Astia cu Variant sunt si mai norocosi. 😛

 

@mad_kat Ai dreptate cu jantele. Frumoase dar pacatooase rau. 

 

Link către comentariu
15 hours ago, Emy D said:

hehe, sa vezi la Variant cat spatiu ai!. + organizator peste :))

hai lasa, macar noua cu hatch-uri nu ne rugineste haionul 🤣

am fost rau aici :D

am avut bora - si 205 cu 16 este ok ca rezerva... dracia aia ingusta e o prostie, dar, nah, haldexul erita sacrificiul

Link către comentariu

"Ai dat la operatie" dar @Emy D are acum haion nou. 😄

Sa vezi acum ce misto o sa faca de noi cand o sa ne apara noua rugina. 

Indiferent de rezerva e buna; la Passat am doar pompa si solutie de pana. 🫣

Link către comentariu

Eh, n-a dat la operatie... Cand a mentionat rugina mi-am amintit de o gramada de golfuri Hatch cu haionul ruginit in zona manerului de deschidere... 😐 

Ma, eu nu va doresc rugina, sper sa nu aveti probleme pe partea asta, asadar, drumuri bune, spor la reconditionat si fara rugina! :)

 

Link către comentariu

La "babutele" de 20+ de ani e cam greu sa nu gasesti rugina. Daca nu e in haion e in praguri. Daca nu e in praguri e in alta parte. Daca nu e in alta parte ai apa in masina sau jantele oxidate. 

Varsta si problemele..ca la oameni. 😁

Dar cum ai zis: cat mai putine probleme. Drum intins si bani de combustibil.

 

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu

Manerul ala e dintr-un fel de zamac care oxideaza sub forma unui praf alb, din pacate si la mine e un inceput timid. Cred ca alta solutie nu e decat un maner nou nout. Tabla rezista inca, dar am dat in dușmănie cu protectie pt cavități. 

Link către comentariu

Asteptand puntea de la sablat si vopsit, am gasit si comandat cateva lucruri mai mici sau mari. 

1. Barele originale. Din pacate doar 1 singura cheie.

 

20230122_190424_copy_1612x1209.jpg

2. Fusta V6 cu locas pentru senzori..fara senzori.😄

 

20230302_152637.jpg

3. Mici maruntisuri. 

20230220_151527_copy_1209x1612.jpg

4. Maxidot Am asteptat doar 3 saptamani pentru el. La pretul de 25-30 lei mi se pare mai mult decat rezonabil avand in vedere pretul din tara.

20230303_215438.jpg

Link către comentariu

Ieri am luat piesele.

Inainte :

20230218_174214_copy_1209x1612_1.jpg

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu

Dupa:

20230309_184028.jpg

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu

Oare exista vreo metoda de a verifica aliniamentul unei punti inainte de a o pune pe masina?  

Link către comentariu

Habar nu am. Poate o masuratoare in diagonala ca si la reparatii de caroserie. Nu m-am gandit la asta pana acum.

 

Momentan am montat bucsele. Acum incet incet pot trece la montaj daca o sa imi permita vremea.

20230311_110508_copy_1209x1612.jpg

Link către comentariu

Da da..greu.

Am prins o oferta buna: la achizitionarea pieselor am primit si un catel cadou.

 Aveti idee unde se monteaza si daca e scumpa intretinerea ?😁

 

Din poza lipsesc etrierii. Astept sa se usuce si apoi schimbarea tuturor garnituriilor.

 

20230313_115727.jpg

Link către comentariu

Frumos frumos! Zi-mi ca ai pus si bucsele pline de Cupra, ca sa ai liniste! :)

 

Link către comentariu

Nu nu. Am pus Lemforder. Vreau sa imi gasesc ficatii. 😁

Link către comentariu

Foarte faina povestea asta! Din experienta cu seatul 1m care este aceeasi platforma cu mk4 bucsele pline de cupra se simt foarte ok, nu sunt deloc rigide si sunt mult mai rezistente. Sa nu faci greseala sa pui powerflex la dogbone sau pe fata pe undeva, cu alea vei simtii orice vibratie a masinii. 

In rest spor la treaba si sa o vedem pe drum cat mai repede.

Link către comentariu

Multumesc de imput. 

Pana acum a pus doar Lemforder si o sa merg tot in aceeasi directie.

Chiar azi am dat comanda de bucse, pivoti, capete de bara, bielete si toate sunt tot Lemforder. 

 

 

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu

+1 pentru bucsele de Cupra. Am avut (exista, de fapt, inca) pe bora si am pe Golf. Nu prea as mai accepta G4 cu bucsele normale. Niste prostiute asa mici, fac o mare diferenta

 

in rest, ce poze pui tu... e automotive p0rn

Link către comentariu

Si bucsele pline le gaseai tot pe Lemforder ca si producator, macar sti ca nu vei mai umbla asa des acolo, pe mine bucsele standard lemforder m-au tinut vreo 30000km in combinatie cu arcuri h&r, amortizoare stock si roti de 17 pe fostul seat care era un benzinar de 1.6.
O alta epopee a fost cu bucsele de la bara stabilizatoare, pana nu am pus oem nu am rezolvat nimic, dupa cateva mii de km aparea scartaitul enervant. 
Spor
 

Link către comentariu

Momentan sunt montate asa ca nu schimb nimic acum. In viitor voi trece la cele pline asa cu mi-ati recomandat.

 

Au venit si cele de fata.  

Sa vina vremea buna...

20230316_174624_copy_1209x1612.jpg

Link către comentariu

Daca tot putem comenta, mai bag o fisa:
 

Daca tot ai luat capete de bara de ce  nu le-ai luat cu tot cu bieletele de directie? sa fie nou pana in caseta :)

Numa zic :)) 

 

Link către comentariu

Apreciez orice “fisa”. 😀

Nu am probleme sau joc pe bielete dar m-am gandit ca daca tot fac unghiuriile si pun cauciucuri noi sa am capetele noi.

 

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!