Jump to content

Lipsa caldura pe timp de iarna


Molnar
 Share

Postare recomandată

Detin un golf 5 plus 1.9 tdi 105cp2005. Prima problema a fost acum un an, a inceput sa mi se tulbure antigelul, am fost la un servis, mi sa spus ca este racitorul de ulei. L am schimbat la ei dar ma anunta ca de fapt era defect racitorul de gaze. L am schimbat si pe acesta , din acel moment nu mai am parte de caldura in masina pe timp de iarna. Vara clima functioneaza bine.de asemenea lichidul de racire din vasul de expansiune fluctueaza periodic , cand dispare total din vas, daca deschid busonul reapare pana la niv minim, dar nu intodeauna sau imi urca peste limita maxima. Ati mai avut aceasta problema, cum ati rezolvat. Multumesc pentru eventualele raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauzele sunt multiple. Clapete dirijare aer climatronic/clima blocate sau motoras defect,pompa apa defecta sau radiator infundat. Trebuie verificate pe rand..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temperatura lichidului de răcire crește atunci când dispare lichidul din vasul de expansiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10.01.2023 at 8:40, lupo_bv a scris:

Temperatura lichidului de răcire crește atunci când dispare lichidul din vasul de expansiune?

Pe bord nu depaseste 90 grade. Dar de multe ori inainte de a mi se pierde lichidul din vasul de expansiune si a se aprinde martorul de temp din bord incep sa am caldura pt cateva minute,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de posibil sa fie pompa de apa de vina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!