Jump to content

Eroare airbag, mufă ruptă


bavarezul13
 Share

Postare recomandată

Salut! Am o eroare de airbag în bord după ce am demontat plasticul de sub volan și am rupt mufa rotundă ce intra în ceva cilindric de fier, prins de bucata de plastic ce se vede în poză. Mufa rotundă avea un fel de siguranță (o bucățică de care trebuia trasă într-un anumit fel pentru a o putea decupla), însă nu am știut și am forțat cu o șurubelniță până s-a rupt respectiva "siguranță". La final am mufat la loc, însă bănuiesc că din cauza acelei "siguranțe" nu stă fix și de asta am eroarea. Știe cineva cum se numește respectiva mufă, unde pot găsi (doar la dezmembrări) și dacă merge să tai firul existent dinaintea mufei actuale și legată noua mufă? 

_20221213_184647.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai rupt mufa la airbag genunchi sofer. Da, inlocuiesti mufa, tai firele, legi, se aplica tub termocontractibil peste legaturi.

Unde gasesti la dezmembrări?  Suna si vezi.... altfel,  se comanda noua.

Dupa aceea,  stergi eroarea.

Daca ai pus contactul cu mufa scoasa...de acolo ai eroarea. Incearca sa o stergi cu testerul si vezi daca ramane stearsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, F l o r i n said:

Ai rupt mufa la airbag genunchi sofer. Da, inlocuiesti mufa, tai firele, legi, se aplica tub termocontractibil peste legaturi.

Unde gasesti la dezmembrări?  Suna si vezi.... altfel,  se comanda noua.

Dupa aceea,  stergi eroarea.

Daca ai pus contactul cu mufa scoasa...de acolo ai eroarea. Incearca sa o stergi cu testerul si vezi daca ramane stearsa

Mersi de răspuns. Știi cumva dacă trebuie să iau fix același cod sau se potrivește de la orice Seat Exeo (chiar și break/ de Anglia)? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa gasesti una indentica, ca sa se potriveasca. Sigur, acest conector s-a montat pe mai multe modele de la VAG... nu are importanta daca e cu volan pe stanga sau dreapta. Nu-ti pot garanta ca e pusa pe Exeo... posteaza codul scrie pe conector si verific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat! Am umblat azi să iau codul respectiv, și am găsit un mic plastic de la mufa cu pricina. L-am împins cum ar fi funcționat mecanismul și gata eroarea. Mulțumesc Florin! Fără tine poate nici nu mai umblam acolo :)

Modificat de bavarezul13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este siguranta de la mufa. Trebuie apasata, dupa ce ai bagat mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!