Jump to content

Defect plafoniera portbagaj Sharan 7N - dioda inseriata


Eugen Dragan
 Share

Postare recomandată

Pe haionul de la Sharanul meu exista doua "plafoniere" stanga-dreapta. Una dintre ele nu functioneaza. Am constatat urmatoarele: am tensiune in mufa de alimentare, becul nu este ars si face bine contact pe lamelele care il prind, dar mai exista si o dioda inseriata cu becul care nu stiu ce rol are acolo.

Dupa parerea mea dioda nu face altceva decat sa lase sa  treaca curentul doar intr-un singur sens, dar nu ii vad rostul atata timp cat in plafoniera exista un bec normal ce nu are o anume pozitie de polaritate (daca ar fi fost led intelegeam). Nu am incercat sa fac punte peste dioda sa vad ce se intampla.

Am inversat plafonierele intre ele si este clar ca aceeasi nu functioneaza nici in cealalta parte.

Stie cineva rolul diodei acolo si ce fel de dioda este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!